ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

18:29 24.11


125-річчя Полтавського Краєзнавчого музею: презентували книгу, відкрили новий зал, встановили пам'ятну дошку. ФОТО

Полтавський Краєзнавчий музей ім.В.Кричевського відзначив своє 125-річчя. Із цієї нагоди 24 листопада відбулась низка урочистих заходів.

Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова Фото Олега Журавльова

Полтавський обласний краєзнавчий музей був заснований восени 1891 року з ініціативи В.В.Докучаєва, як Природничо-історичний музей Полтавського губернського земства.

Докучаєв написав доповідну записку на адресу Полтавського губернського земства, яка була розглянута на засіданні і прийнято рішення про створення такого наукового закладу. Саме наукового, бо в основу було покладені саме колекції Докучаєва – ґрунти, зібрані на території Полтавської губернії, колекції гірських порід, гербарій. А вже на початку ХХ ст. Полтавський музей вийшов в число найбільших і найкращих музеїв України – після того, як в 1906 році сюди було передано величезну колекцію українських старожитностей (понад 20 тисяч експонатів, чотири тисячі томів наукової бібліотеки) відомої меценатки Катерини Миколаївни Скаржинської. Тоді ж музей почав комплектуватись предметами давньоєгипетського мистецтва, мистецтва країн Близького Сходу, Індії. Китаю, Японії, які сюди передавав інших полтавський уродженець, меценат, офіцер Павло Павлович Бобровський. На сьогодні ми маємо фондову колекцію понад 300 тисяч експонатів, кілька десятків експозиційних залів, нещодавно відкрились зали, що розповідають про історію Полтавщини в 1917 році, в період української революції. Сьогодні ми відкрили зал, присвячений автору цієї будівлі Василю Григоровичу Кричевському, в планах маємо відкрити зал, присвячений родині Кричевських, оскільки це дуже відома мистецька родина пов'язана саме з Полтавщиною. Музей постійно видає наукові збірники, вже світ побачило десять випусків, наступне одинадцяте видання вже знаходиться в типографії. Вийшло 12 томів зводу пам'яток історії та культури Полтавської області, кожен том присвячений одному з районів. Музей має й інші наукові досягнення. Проводяться археологічні, історичні, етнографічні експедиції, музей працює над закриттям білих плям історії, над висвітленням тих подій, які не висвітлювались раніше. В планах багато виставок і наукових заходів, найближчим часом плануємо виставку нових надходжень

– розповів про історію, здобутки та плани Володимир Мокляк, заступник директора музею з наукової роботи.

На свято зібрались керівники обласних закладів культури та мистецтва, науковці, письменники, діячі культури. Прозвучало багато вітань і теплих слів. Музичним подарунком співробітникам музею та гостям свята став виступ Полтавського симфонічного оркестру.

Співробітників музею за багаторічну плідну працю нагородили грамотами та подяками від Полтавської обласної державної адміністрації, Управління культури Полтавської облдержадміністрації та Полтавської обласної ради. Крім того, громадськості представили нового очільника Полтавського краєзнавчого музею, видатного науковця Олександра Супруненка, чию кандидатуру на найближчі п'ять років затвердила напередодні профільна конкурсна комісія та підтримала на сесії обласна рада, в зв'язку з переходом попереднього директора, заслуженого працівника культури України Катерини Борисівни Фесик на іншу роботу.

Серед урочистих заходів визначною подією також стала презентація книги, присвяченої видатному полтавцю – художнику та архітектору Василю Григоровичу Кричевському. До Полтави представляти видання приїхав його упорядник, Олег Савчук.

У 2011 році наше видавництво започаткувало серію "Слобожанський світ", до якої увійшли праці про відомих полтавців, і книга про Василя Кричевського стала десятим виданням з цієї серії. Як ми всі знаємо прекрасно, він також має стосунок до слобожанського світу, бо не тільки народився, а й зростав у Харкові як архітектор, тому ми вирішили, що його діяльність підходить під цю тематику. На роботу нас наштовхнула велика кількість матеріалів, які не видавались раніше. До першого тому увійшли текстові праці Василя Григоровича й про нього, архівні документи – те, що ніколи не було зібрано разом. Частково ці документи згадуються в книзі-монографії Валентини Рубан-Кравченко "Василь Кричевський", яка вийшла в 2004 році. Наш перший том присвячений діяльності Василя Григоровича в Україні до 1943 року, в другому томі – праці його після 1943 року і, власне, його художні роботи, які також будуть опубліковані в другому томі, якщо все вийде так, як ми плануємо. Друга частина книги – це творчий доробок майстра, який ніколи ще не публікований або не републікований. Скажімо, його обкладинки книжок будуть вперше опубліковані, його живопис та архітектурні проекти – те, що ніколи не бачив навіть науковий фахівець. Також, це близько 40 художніх робіт майстра – акварелі й олії

- розповів Олександр Савчук.

За його словами, робота над виданням почалась із 2013 року, упорядник керувався, в першу чергу, книгою Валентини Рубан-Кравченко, а також оригінальними матеріалами, які збирали з різних джерел, навіть в різних країнах. Джерелами стали близько 20 музеїв України, архів ім. Антоновича в Нью-Йорку, а також приватні колекції, приватні бібліотеки, в яких відшукали раритетні видання з працями Василя Кричевського та матеріали про нього. Значну допомогу в роботі з книжкою надав онук митця Василь Іванович Лінда-Кричевський.

Кожен аспект діяльності Василя Григоровича заслуговує на кандидатські, докторські дисертації, окремі монографії – настільки він багатогранна особистість. Є така величезна проблема, як відсутність фахівців, які займаються дослідженнями життєвого шляху і творчості Василя Кричевського. Навіть спілкуючись з його онуком, який зберігає документи та роботи Василя Григоровича, з'ясовуємо, що й онук не все знає – відшукуємо якісь документи, відомості, якісь художні роботи, або інформацію про кіномистецтво. Кіносценографія, до речі, майже не досліджена, а це величезний шар його діяльності. Через велику кількість матеріалів ми не завершуємо ще роботу над другим томом, хоча спочатку здавалось, що він готовий до видання. Наприклад, буквально вчора я знайшов ще одну акварель Кричевського, яка датується 1900 роком. Тобто, ми не можемо претендувати на вичерпність, навіть не ставимо таку задачу. Але сподіваємось видати цю книгу наступного року

- додав спеціаліст.

Зранку також урочисто відкрили інформаційну пам'ятну дошку на будинку, що знаходиться на початку вулиці імені Василя Кричевського в Полтаві.

Краєзнавчий музей, Кричевський, книжка, дошка

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.