ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ
Курс валют
Курс USD по данным Национального Банка Украины Курс EUR по данным Национального Банка Украины

842


Чиновники Чутового не порозумілися із жителями щодо субсидій

Жителька Чутового бореться з місцевими чиновниками. Вона вважає, що власники помешкань з індивідуальним опаленням мають отримувати субсидію з 1 жовтня, а не з 17-го, як їм її нараховують. І міркує про судовий позов.

Фото Станіслава Цися, колаж Євгена Брижа

10 жовтня цього року вийшло розпорядження голови Чутівської райдержадміністрації №236, згідно з яким із 17 жовтня був розпочатий опалювальний сезон. 

Тепло пішло до закладів охорони здоров’я та освітніх установ, житлових будинків із централізованим опаленням, підприємств, установ та організацій у населених пунктах Чутівського району.

Однак жителька Чутового Ольга Коваль зазначає, що у розпорядженні не згадується про житлові будинки з індивідуальним опаленням, а саме в таких будинках проживає більшість мешканців сільської місцевості.

Ми разом із чоловіком (він учасник бойових дій) проживаємо в приватному секторі у смт Чутове. У нас встановлений газовий котел і лічильник, тобто індивідуальне опалення. Субсидією користуюсь із 2005 року. Кожного року в районній газеті друкували розпорядження голови райдержадміністрації про дату початку опалювального сезону для установ, підприємств та житлових будинків із централізованим опалюванням. А так як в нашому райцентрі і у селах таких немає, то це розпорядження нас і не стосувалось. Субсидію і мені, і всім жителям нараховували з 1 жовтня по 30 квітня включно

– розповідає Ольга Коваль.

За цей час багато разів змінювались і порядок нарахування субсидій, і норма споживання газу, і соціальна норма житла на опалювання. Але завжди субсидія мені і всім нараховувалась з 1 жовтня по 30 квітня включно. Звісно, були випадки, коли робили перерахунки по субсидіям, але тоді відділ соцзахисту все пояснював і все було зрозуміло. Завжди повідомлення про нарахування субсидії розносили по домівкам. А цього року я не отримала додому повідомлення

- додає жінка.

Тож Ольга Коваль, не отримавши повідомлення, звернулася до районного відділу соцзахисту населення. В отриманому нею 1 листопада повідомленні вказано, що субсидія призначена на весь опалювальний період з жовтня 2016 року по березень 2017 року, а норма використання газу зменшена наполовину від соціальної. На питання, чому така мала норма газу, їй відповіли, що норма газу і субсидія нараховані не з 1 жовтня, а з 17 жовтня на підставі розпорядження голови райдержадміністрації.

 

На моє зауваження, що розпорядження голови райдержадміністрації не стосується житлових будинків з індивідуальним опаленням, мене направили в райдержадміністрацію, де також ніхто не дав пояснення. Коли я попросила дати мені місячну норму споживання газу на весь опалювальний період, мені відповіли, що такого розрахунку у них ще нема

- говорить Ольга Коваль.

9 листопада 2016 року в районній газеті "Сільські Новини" надруковане пояснення начальника Чутівського відділу Управління соцзахисту населення, що субсидія жителям районну була нарахована з 17 жовтня на підставі згаданого розпорядження голови РДА.

Заступник директора Департаменту – начальник управління соціального захисту населення Полтавської ОДА Світлана Матуйзо вважає, що у зв’язку зі змінами у постановах Кабміну початок опалювального сезону для централізованого та індивідуального опалення – однаковий.

У Постанові Кабінету Міністрів з правил надання населенню газопостачання було прописано, що опалювальний період для індивідуального опалення встановлюється згідно з вказаною постановою Кабінету Міністрів, тобто з 1 жовтня відповідного року. У липні-місяці вказана постанова Кабінету Міністрів втратила чинність. Постанови, де було б визначено, що конкретний опалювальний період наступає з 1 жовтня по 30 квітня, немає

– зазначає Світлана Матуйзо.

Постанова №848 - це порядок надання населенню житлових субсидій, 11 пункт, прописано: субсидія призначається з 1 жовтня по 30 квітня на опалювальний період. А далі прописано в цьому ж пункті: якщо органами місцевої влади та самоврядування (маються на увазі сільські, селищні, міські ради або районні державні адміністрації) прийнято рішення про початок опалювального періоду, яке відрізняється від дати призначення субсидії (тобто з 1 жовтня), у цьому разі робиться перерахунок і субсидія призначається з дати початку опалювального періоду. Тому фактично цього року у зв’язку з втратою чинності Постанови Кабміну субсидія і на індивідуальне, і на централізоване опаленння призначається з дати початку опалювального періоду в конкретному населеному пункті. Із цього приводу ми отримали роз’яснення Мінсоцполітики

- додає чиновниця.

Спробуємо розібратись у хитросплетіннях постанов і розпоряджень.

Згідно з п.14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (зі змінами 2016 року) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня, а на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Дана постанова чинна, ніхто її не скасовував. Щоправда, в липні були введені зміни, які, втім, не скасували наведені вище дати опалювального сезону. Однак, в тому ж пункті 14 абзацу 14 постанови зазначена одна з підстав перерахунку субсидії без звернення громадян: "встановлення рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або місцевої держадміністрації дати початку (закінчення) опалювального періоду, що відрізняється від дати початку (закінчення) опалювального сезону, на який розраховується субсидія, визначеної цим пунктом".

Саме на абзац 14 і спирається Управління соцзахисту, стверджуючи, що дата початку опалювального періоду, визначена Чутівською РДА (17 жовтня) автоматично стосується і власників житла з індивідуальним опаленням. Отже, перерахунок здійснюється в межах установленого строку її призначення без звернення громадян. Але з 17 жовтня був зроблений не перерахунок раніше нарахованої субсидії, а розрахунок зі зменшенням норми. Також у законодавчій базі відсутній такий пункт, який би ототожнював власників житла з централізованим та власників житла з індивідуальним опаленням.

Більше того, розпорядженням голови ОДА апріорі неможливо визначати якусь іншу дату для власників будинків з індивідуальним опаленням, ніж та дата, яка вказана Постановою Кабміну (1 жовтня). Тому що люди поставили за свій рахунок системи опалення, це їхня приватна власність, на яку ніяк не може поширюватись влада голови адміністрації або сільради.

І, нарешті, роз’яснення Мінсоцполітики, на яке посилається Світлана Матуйзо, не є владним документом та не може нести жодних юридичних наслідків, на відміну від діючої постанови Кабміну.

Тим часом пенсіонерка з Чутово Ольга Коваль шукає правди у владних кабінетах чиновників та роздумує стосовно підготовки судового позову.

Виходить замкнене коло. Із 1 листопада по сьогоднішній день я ходжу по інстанціям і нічого не можу добитися. Відповіді на мій лист до начальника соцзахисту населення Чутівської РДА, якого я відіслала 2 листопада цього року, я також не отримала. Ще не всі жителі нашого району отримали повідомлення про опалювальний сезон. А тим, хто отримав, усно говорять, що ця норма газу тільки на період з 17 по 31 жовтня

- розповіла Ольга Коваль.

ЖКГ, субсидія, Коваль, Матуйзо, Чутове

За темою:

  • Лише цього року за субсидіями звернулися понад 45 тисяч родин
  • Полтавці, які переплатили за комуналку, субсидію не втратять
  • Топ-5 за тиждень :