ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:00 13.12


Микола Ярошенко: 13 фактів із життя видатного полтавця

170 років тому у Полтаві народився Микола Олександрович Ярошенко - художник зі світовим ім'ям, активний учасник легендарного Товариства пересувних художніх виставок, порядна та вихована людина.

13 фактів із життя Миколи Ярошенка - славетного полтавця, який народився цього дня 170 років тому.

1. Народився майбутній художник в 1846 році в Полтаві в родині офіцера, який згодом став генералом. Звісно, життєвий вибір було зроблено і для Ярошенка-молодшого. У 9-річному віці Микола був зарахований у Петровський полтавський кадетський корпус. Разом зі щоденним військовим навчанням і стройовою підготовкою на плацу, хлопець займався і живописом. Ярошенкові пощастило - у кадетському корпусі малювання викладав талановитий Іван Зайцев, син кріпака, який свого часу закінчив Академію мистецтв. А через два роки Ярошенко був переведений у Перший Кадетський корпус в Санкт-Петербурзі, де продовжував і навчатися, і малювати. Військовий за освітою, Микола Ярошенко закінчив службу в званні генерал-майора (1892 рік).
2. Закінчивши Кадетський корпус і поступивши до Павлівського військового училища, Ярошенко почав відвідувати вечірні класи малювальної школи Товариства заохочення художників, де викладав Іван Крамськой. Була потрібна велика сила характеру і пристрасна любов до мистецтва, щоб навчаючись у військовій академії, а потім служачи на патронному заводі у Петербурзі, завершити свою художню освіту. На початку 1870-х років з'являються перші портрети художника: "Старий із табакеркою", "Селянин", "Старий єврей", "Українка".  Ярошеко став частим відвідувачем малювальних вечорів у Крамського і Брюллова.
3. Після закінчення Академії мистецтв у 1874 році Микола Ярошенко одружився з Марією Павлівною Навротіною, курсисткою, що стала йому вірною супутницею і другом до кінця життя. Дружина пережила чоловіка на 17 років і саме вона заповіла передати роботи майстра у дарунок Полтаві. Власних дітей у подружжя не було, проте вони виховали прийомну доньку - Надію.

 

Знаменита "Курсистка" (фрагмент)
4. Чудовим внеском Ярошенка у живопис став цикл картин, присвячений молоді, революційно налаштованному тогочасному студентству. Його картина "Курсистка" стала першим у російському мистецтві зображенням учнівської жінки. Тяга жінок до освіти, до самостійності в ту епоху була надзвичайно високою. Тому картина Ярошенка була особливо співзвучна часу. Коли в 1883 році на 11-й виставці художників-передвижників з'явилося полотно Миколи Ярошенка "Курсистка", реакція була неоднозначною: відгуки в пресі варіювалися від захоплених до гнівних. Суперечлива реакція була відображенням суспільної боротьби за право жінок навчатися, адже в ті часи вища освіта була абсолютно недоступною для жінок у Росії.

Одна з найвідоміших робіт Ярошенка - "Всюди життя"
5. Ярошенкові вдавалися своєрідні історичні образи, портрети видатних людей другої половини XIX століття, сучасників художника. У них через характеристику однієї конкретної людини він умів показати типові риси сучасника, умів передати саму суть героя, моральну і соціальну. Очевидно, за характером свого обдарування Ярошенко був природженим художником-психологом. І дійсно, в творчості живописця портрет представлений більшістю картин. А портрет актриси Пелагеї Стрепетової вважається шедевром портретного живопису 1870-1880-х років.
6. Микола Олександрович Ярошенко увійшов в історію мистецтва, як художник-передвижник, він служив принципам високої духовності, гуманізму, честі та совісті. Прекрасно освічений, він досконало знав кілька іноземних мов і користувався авторитетом та заслуженою повагою серед соратників по мистецтву, друзів і однодумців. Безсумнівно, що рисами характеру Ярошенко, перш за все, зобов'язаний сімейному вихованню, побудованому на високих моральних принципах.
7. У 1875 році вперше виставляє свої твори на виставці передвижників. Перша картина називалася "Невський проспект вночі", а в березні 1876 року його приймають в Товариство пересувних виставок. Незабаром він стає членом правління організації. Ярошенко разом із Крамським був керівником Товариства близько 10 років, а коли той помер, став його головним ідейним натхненником.
8. У петербурзькій квартирі Ярошенка проходили знамениті "Ярошенківські суботи", які стали своєрідним клубом прогресивної петербурзької інтелігенції. Тут бували знамениті письменники Гаршин, Успенський, Короленко, художники Рєпін, Куїнджі, Полєнов, Максимов, легендарні вчені - нобелівські лауреати Менделєєв і Павлов. Гостював у Ярошенка і Лев Толстой, який дуже поважав Миколу Олександровича і вважав його своїм близьким другом.

"Портрет Дмитра Менделєєва" роботи Ярошенка
9. Атмосферу дружніх зустрічей Ярошенко з дружиною перенесли і до Кисловодська, на дачу, яку придбали в 1885 році. Тут збиралися петербурзькі друзі, а також суспільство знаменитих художників, артистів і вчених, які перебували тут улітку. Це художники Нестеров, Касаткін, Дубовський, Васнецов, Рєпін, Куїнджі. Влаштовувалися великі пікніки, поїздки до Замку підступності і любові, на Сідло-гору, на плато Бермамит.  Були й більш далекі поїздки: по Воєнно-Грузинській, Військово-Осетинської дорогах, в Теберду, до підніжжя Ельбрусу. І звідусіль привозили велику кількість картин, етюдів, замальовок. У 1897 році Ярошенко зробив поїздку до Сирії, Єгипту та Італії, поповнивши колекцію великою кількістю картин, етюдів, портретів і графічних робіт.
10. Одну зі щорічних виставок передвижників було відкрито в день вбивства Олександра Другого, проте через смерть імператора поліція закрила виставку і посадила її організаторів під домашній арешт. Протягом тижня домашнього арешту Ярошенка відвідав навіть чинний міністр внутрішніх справ Російської імперії Лоріс-Меліков.
11. Ближче до кінця життя художник багато подорожує, незважаючи на важку давню хворобу - туберкульоз трахеї.  26 червня 1898 року від паралічу серця Ярошенко вдома несподівано помирає. Сталося це наступного дня після того, як під дощем він повертався з десятикілометрової гірської подорожі. Поховали Миколу Олександровича у Кисловодську, неподалік від будинку, в огорожі Свято-Нікольського собору. Через рік на його могилі було встановлено пам'ятник - бронзовий бюст художника на чорному постаменті, на тлі гранітної стели з рельєфним зображенням хреста, пальмової гілки і палітри з китицями. Автор скульптурного портрета - близький друг художника Леонід Позен, який створив пам'ятники Гоголю і Котляревському у Полтаві.
12. Ярошенко знищував листи, які отримував. Він також хотів, щоб листи, їм написані, теж знищувалися. Митець пояснював, що пише листи не для друку, тим паче не для історії: просто в певний термін повідомляє певній особі щось певне. "Зберігати і берегти такий лист нема чого. Досить його прочитати, прийняти до відома те, що в ньому йдеться, потім - у піч"... Ярошенко брався за перо нечасто і, за рідкісним винятком, тільки по справі. За листом Ярошенко можна зробити висновок про його добре ставлення до людини, але дружніх виливів він уникав, всякий його лист написано з певного приводу. Ім'я Ярошенка постійно зустрічається в літературі про передвижників, зокрема і в мемуарах, але про нього самого (з огляду на його роль у Товаристві пересувних художніх виставок) написано мало.
13. Наприкінці 1917 року, згідно із заповітом вдови художника Марії Павлівни, була привезена з Петрограда і передана Полтаві мистецька колекція Ярошенка: понад 100 творів малярства і 21 альбом малюнків (збереглися відповідно 58 і 19), а також чимало творів художників-передвижників. Вони створили основу Полтавської картинної галереї, а згодом — Полтавського художнього музею імені Ярошенка. Ім'ям Миколи Ярошенко названо вулицю в Полтаві і космічний астероїд, відкритий у 1983 році в СРСР.

І на завершення розповіді - кадри з документального фільму Михайла Рєзцова "Людина для будь-якої пори", присвяченого Миколі Ярошенку...

культура, мистецтво, художник, Микола Ярошенко, ювілей, історія

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.