ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:07 16.02


Одразу три полтавські компанії потрапили під санкційну заборону на імпорт скрапленого газу

За наказом Мінекономрозвитку України полтавським групам компаній "Автотранс" та "Надежда" заборонено здійснювати імпорт газу. СБУ пояснює це тим, що гроші від імпорту можуть іти на фінансування терористів на сході.

Цей наказ виданий на підставі 17 подань Служби безпеки України й вимагає в 40-денний термін від дня набрання чинності (тобто, з 18 березня) застосувати спеціальну санкцію – тимчасово зупинити зовнішньоекономічну діяльність - до 16 суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності. Причиною такої заборони, йдеться в наказі, є дії "які можуть зашкодити інтересам економічної безпеки, порушення статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність"".

Серед санкційного списку опинились і полтавські трейдери "Надежда" та "Автотранс". Мова про дві юридичні особи, що входять до групи компаній (ГК) "Надежда" – ТОВ "Євростандарт автогаз" та ПП "Компанія "Надежда", а також ТОВ "СВГ ПЛЮС", яка є частиною ПВГП "Автотранс".

СБУ має підстави вважати, що гроші, перераховані деякими імпортерами паливно-мастильних матеріалів на адресу нерезидентів, частково використовуються для фінансування незаконних збройних формувань на території тимчасово окупованих районів Донецької та Луганської областей

- ідеться в роз'ясненні міністерства економічного розвитку й торгівлі, оприлюдненому 11 лютого.

Як повідомляється, Служба безпеки України встановила, що підприємства, до яких були застосовані санкції, ввозили на митну територію України паливо походженням з Російської Федерації та Республіки Білорусь. При цьому, за даними СБУ, з метою акумуляції грошей на рахунках офшорних структур, ухилення від сплати податків та мита до державного бюджету України компанії застосовували схему оформлення "непрямих" зовнішньоекономічних імпортних контрактів із контрагентами, зареєстрованими у країнах з пільговим режимом оподаткування.

Разом із тим, полтавські підприємства, котрі потрапили під санкції, не розуміють, за що саме, і вже несуть збитки.

На наші листи до Мінекономрозвитку, митної служби та СБУ з проханням навести підстави, через які відбувається блокування товару на митниці, нам не відповіли. Митники посилалися на те, що інформація є закритою, бо отримана від силовиків, а в СБУ відповідають, що нам треба звертатися до слідчого. Тільки невідомо, хто він і де його шукати. Наші спроби з'ясувати, в якості кого ми проходимо у цих провадженнях – підозрюваними, свідками тощо – закінчилися теж нічим. Як нам відповіли, до нас не мають ніяких претензій

– розповідає Анна Незвицька, начальник юридичного відділу групи компаній "Автотранс".

Станом на 15.02.2017 р. у ТОВ "СВГ ПЛЮС", заблокованими (не розмитненими) протягом майже трьох місяців лишається 1 445,58 тонни імпортного скрапленого газу у 35 вагонах-цистернах на загальну суму 14,4 мільйона гривень. Подібна ситуація склалася з нафтопродуктами білоруського виробництва на суму 5,5 мільйона гривень, які також заблоковані на митних постах протягом двох місяців. Мовиться про дизельне паливо у кількості 292,575 тонни у п'яти вагонах-цистернах та бензин марки А-92 в кількості 105,8 тонни у двох вагонах-цистернах.

Кожен день маємо штрафні санкції за простій цистерн 86 тисяч гривень, на сьогодні це вже понад 4 мільйони гривень. Додайте сюди послуги "Укрзалізниці", кредити у банку… Це однозначно може призвести до банкрутства

– заявив Сергій Михайлик, директор ПВГП "Автотранс".

Як розповів нашому кореспонденту директор ПП "Компанія "Надежда" Віктор Батраченко, про наказ міністерства щодо заборони імпорту газу він дізнався від банків. Йому ще до 10 лютого, коли наказ був опублікований на сайті міністерства, один за одним зателефонували представники банків, клієнтом яких є вказане підприємство. Банкіри нічого не вимагали, втім, висловили стурбованість ситуацією, що склалася.

Щодо компанії "Надежда", як мені сказали, немає жодних звинувачень. Справа лише у тому, що на якомусь судовому засіданні пройшла інформація, що ми, можливо, співпрацювали з тією ж компанією, що й та, яку звинувачують в оборудках з терористами

– прокоментував чутки щодо закидів про можливий зв'язок з терористами Віктор Батраченко.

За його словами, компанія наразі не зазнає вагомих збитків і не відчуває особливого тиску від митних органів чи СБУ, хоча й має заблокований вантаж – одну цистерну зі скрапленим газом, що вже деякий час чекає на митниці. Прогнозів щодо розвитку подій підприємець поки не робить.

А от об'єднання постачальників палива вважають, що таким чином СБУ хоче зупинити роботу найбільших імпортерів.

Зокрема, Українська асоціація скрапленого газу (УАСГ) та Нафтогазова асоціація України (НАУ), які об'єднують найбільших постачальників нафтопродуктів та скрапленого газу, опублікували спільну заяву, в якій зазначають, що тиск державних органів на імпортерів зрідженого газу призведе до руйнування стійкої системи забезпечення України моторним паливом, монополізації ринку й зростання цін для споживачів.

На сьогодні ми можемо констатувати спроби зупинити роботу найбільших імпортерів зрідженого газу руками Служби безпеки України, яка за повної відсутності підстав уже ініціювала припинення зовнішньоекономічної діяльності 16 імпортерів пропан-бутану

- зазначено в заяві з посиланням на президента УАСГ Станіслава Батраченка.

Як відзначають в асоціаціях, через проблеми з імпортом скрапленого газу вже розпочалося зростання цін на автогазозаправних станціях.

Ми можемо стати свідками руйнування конкурентної моделі ринку, яка була відновлена після 2014 року. Постраждають в цій ситуації не тільки бізнес, а й споживачі, для яких подібні проблеми ринку завжди обертаються зниженням якості й зростанням цін

– резюмує глава НАУ Дмитро Кулик.

санкції, газ

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.