ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:03 18.01


Опішняни: ми не проти декомунізації, ми проти "пошивайлізації"

У судовому спорі Опішнянської селищної ради і Полтавської ОДА про перейменування вулиць адміністрація залучила Олеся Пошивайла - директора Інституту керамології , проти якого виступає частина мешканців Опішні.

16 січня в Полтавському адмінсуді продовжився розгляд справи за позовом Опішнянської селищної ради до Полтавської облдержадміністрації про визнання протиправним та скасування перейменування вулиць Партизанської на Василя Кричевського, Мороховця на гетьмана Петра Дорошенка.

На боці відповідача вперше виступив директор Інституту керамології, доктор історичних наук, директор Національного музею-заповідника національного гончарства в Опішному Олександр Пошивайло. Нагадаємо, що саме висновки Інституту керамології стали підставою для ОДА для перейменування двох згаданих вулиць.

Згідно з припущенням Олександра Пошивайла, вулиця Мороховця названа на честь діяча Опішнянського вревкому, бідняка, сина коваля Оксентія Мороховця, який був причетний до захоплення влади більшовиками, а значить підлягає декомунізації.

Доктор історичних наук зачитав документ із кримінальної справи, що в 1937 році було заарештовано мешканця Опішні Афанасія Сазоновича Шаблія, який у 1918 році служив у війську гетьмана Скоропадського та безпосередньо брав участь у розстрілі Оксентія Мороховця. Те, що вулицю було названо іменем саме цього діяча, на думку історика, підтверджують публікації у пресі середини минулого століття, а також спогади старожилів. Правда, там зазначено, що революціонер загинув від рук денікінців.

В архіві ми знайшли записи розповідей старожилів про те, звідки пішли назви вулиць. Зокрема, Омеляненко Полікарп Федорович (нар. 1881 року) розповів таке: "Наша вулиця називається Мороховця. У дні революції жив видатний революціонер. Коли наступали денікінці, вони схопили Мороховця і розстріляли. Щоб вшанувати пам’ять, його іменем назвали вулицю". Цей документ датується 1964 роком

– доповів на суді Олександр Пошивайло та попрохав суд долучити копії архівних матеріалів до справи.

В іншому спогаді, який зачитав Олександр Пошивайло, висувається третя версія: в 1918 році в селищі були німці, саме вони привселюдно на площі розстріляли Мороховця і Дінця. При цьому жодна зі сторін спору не надала суду офіційні документи (накази, розпорядження), які засвідчували б, на честь кого перейменовані дві оскаржувані вулиці. Голова селищної ради Світлана Маммадова долучила спогади сучасних старожилів. Вони підтверджують версію позивача, що вулиця Партизанська була названа на честь опішнянських партизанів, які загинули в роки Другої світової війни.

Олександр Пошивайло розкритикував дану позицію, заявивши з посиланням на архівні документи, що партизанів Другої світової в Опішні не було. А ті, кого Червона армія лишила для створення партизанського руху, були або розстріляні німцями в перші дні окупації, або займалися розбоєм і ґвалтуванням жінок.

На прохання журналіста прокоментувати справу та показати раніше надану суду копію протоколу допиту дружини Мороховця, директор Інституту керамології відповів різкою відмовою.

Чому ви вирішили, що я вам повинен щось надавати? Ви хто такий? Я не спілкуюся з журналістами

– відповів доктор історичних наук Олександр Пошивайло.

Також з Опішні до Полтавського адмінсуду приїхали місцеві мешканці, які підтримують повернення двом вулицям старих назв та виступають проти "пошивайлізації" селища.

Олександр Миколайович сьогодні заявив, що він робить припущення, що вулиця називалася Партизанською. Тобто ми приймаємо рішення на основі припущень людини, яка б вона не була заслужена

– поділився своїм обуренням депутат селищної ради Володимир Кужим.

Я сам із села Глинськ. Партизанський рух (на території району – авт.) дійсно був слабий. Але хтось дасть мені відповідь, за що німці спалили село Яблучне на території селищної ради? Тому що був перестріляний німецький обоз. Хтось же його перестріляв? А те що колишній секретар комсомольської організації школи (мається на увазі Олександр Пошивайло – авт.) тут розказує – він перефарбувався хорошо

– розповів ще один опішнянин Василь Лапко.

Селище повстало не проти декомунізації, а проти "пошивайлізації". Проти культа Пошивайла. Взяти приклад видатного гончара Трохима Демченка, він набагато кращий майстер за Пошивайлів

– таким чином Василь Лапко пояснив підтримку повернення двом вулицям старих назв.

Мешканці Опішні також поскаржилися, що після декомунізації з’явилася вулиця Гаврила та Явдохи Пошивайлів, а про інших відомих гончарів - "забули".

Був Китриш, був Острянин. Пошивайли не були видатними гончарами. Олександр Миколайович доклав багато зусиль, щоб розпіарити свого дідуся Гаврила Пошивайла, хоча він таким не являвся. У мене є вироби Острянина. Він єдиний, хто міг в Опішні зробити 40-літрову макітру. Це важка, об’ємна робота. Багато робіт Острянина є в музеї керамології, підписані як вироби Гаврила Пошивайла. Вулиць на честь Демченка чи Острянина немає в Опішні

– розповів депутат Опішнянської селищної ради Володимир Кужим.

декомунізація, Опішня, суд, Пошивайло

За темою:

  • У Полтаві завершилося голосування щодо перейменування вулиць
  • У Полтаві зникли дошки радянським діячам Лідову та Ляхову
  • Дудаєва, Княгині Ольги та інші: в Полтаві перейменували 28 зупинок
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.