ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

22:00 14.03


Переселенці мають право на безоплатну допомогу і навіть адвоката: як це працює на Полтавщині

З початку 2017 року внутрішньо переміщені особи набули можливість отримувати правову допомогу безкоштовно.

За словами юристів, найчастіше справи переселенців стосуються розірвання шлюбу, аліментів та встановлення факту смерті й народження. Фахівці відзначають зменшення кількості звернень ВПО у порівнянні з 2015-2016 роками.

Для ВПО передбачені спрощені процедури розгляду судових справ за умови з'ясування обставин. Наприклад, якщо мова йде про розірвання шлюбу, а сторона-відповідач знаходиться на непідконтрольній території і без вагомих підстав, підтверджених документально, на кшталт лікарняного, відмовляється приїжджати на суд, судове рішення про розірвання шлюбу може бути ухвалене в односторонньому порядку. За вибором ВПО, вона може звернутися до будь-якого суду на території, підконтрольній Україні.

Стосовно утримання аліментів із чоловіка, що знаходиться по інший бік лінії розмежування, то поки що ці процедури не врегульовані: суд розглядає обставини, виносить рішення, передає його у виконавчу службу й на цьому, зазвичай, все зупиняється. Але, зазначають юристи, результат у кожному конкретному випадку залежить від конкретного відповідача, роботи адвокатів та позиції суду.

З недавнього часу полтавська БО "Світло надії" співпрацює з Центрами надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД), що надає можливість значно розширити діапазон вирішення юридичних питань: складання необхідних процесуальних документів, надання адвоката, допомога у судових процесах.

Із 5 січня 2017 року в статтю 14 Закону України " Про надання безоплатної правової допомоги" включили пункт, що стосується внутрішньої переміщених осіб. Відтоді, разом із іншими категоріями населення, передбаченими вказаним законом, вони мають право отримувати безоплатну правову допомогу, що стосується захисту, оформлення довідок про отримання статусу ВПО, представлення цих осіб у судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами, а також складення документів процесуального характеру.

ВПО можуть прийти до нашого Центру, написати звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги, надавши документи, що підтверджують право особи на таку допомогу

– пояснила Людмила Бубир, директор Другого Полтавського місцевого центру з надання БВПД.

Якщо раніше, в 2015 та 2016 роках безоплатну правову допомогу від Центру отримували лише ВПО, які на той момент підпадали під інші пільгові категорії населення (інваліди, малозабезпечені особи, діти-сироти або позбавлені батьківського піклування, учасники бойових дій тощо), то з початку року серед звернень виокремилася категорія внутрішньо переміщених осіб.

Найчастіше до нас звертаються для встановлення факту народження й смерті, відновлення документів, оформлення спадщини, повернення заборгованості по заробітній платі від підприємств, що знаходяться на тимчасово окупованій території, встановлення статусу малозабезпеченої родини, з питань щодо пенсійного законодавства

– зазначає Ігор Клименко, начальник відділу організаційної роботи, юридичного забезпечення діяльності персоналу Регіонального центру з надання БВПД у Полтавської області.

Всього на Полтавщині чотири Центри надання безоплатної  вторинної правової допомоги (БВПД): по одному в Лубнах та Кременчуці, а також два у Полтаві. Центрам фактично підпорядковані 23 Бюро правової допомоги, що розташовані в кожному районному центрі області, за виключенням указаних міст.

Серед послуг, які надаються Центрами та Бюро, первинна та вторинна правова допомога, а також доступ до електронних сервісів. Бюро та Центри створені Міністерством юстиції України, тож допомога соціально вразливим категоріям населення, фактично, надається державою. При зверненні до Центру чи бюро заявник має надати документи, що підтверджують його статус, відповідно до якого він має право претендувати на отримання безоплатної вторинної правової допомоги. Після роботи з документами юристи, з огляду на обставини справи, приймають рішення на ухвалення чи відмову у наданні безоплатної правової допомоги. При необхідності, беруть участь у складанні процесуальних документів або призначенні адвоката.

Ми не маємо у штаті адвокатів, з ними працюємо за контрактом. Всі адвокати, що працюють в системі безоплатної правової допомоги, проходили додатковій конкурсний відбір

– зазначила Юлія Пирлик, начальник відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги та роботи з адвокатами Другого Полтавського місцевого центру з надання БВПД.

У кожному Центрі та Бюро БВПД є комп'ютери, і там кожна особа, яка цього потребує, може скористатися електронними сервісами Міністерства юстиції: самостійно чи навіть за допомогою співробітників установи. Мова йде, наприклад, про перевірку майнових прав, оперативну інформацію щодо стану розгляду запиту до державного органу, відомості з різноманітних реєстрів, які ведуться Мінюстом тощо.

 

Фото Ярослава Бойка, w-n.com.ua

ВПО, переселенці, війна, житло, допомога

За темою:

  • Житло для ВПО облаштують у чотирьох громадах Полтавщини
  • На Полтавщині оновили список доступного житла для переселенців
  • Психологічну допомогу надають переселенцям у Полтаві
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.