ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

21:00 24.03


Полтавці виступають проти встановлення загальнобудинкових лічильників газу. ВІДЕО

Днями мешканці кількох полтавських багатоповерхівок, обурені діями співробітників міської газової служби по встановленню загальнобудинкових лічильників, влаштували пікет в офісі ПАТ "Полтавагаз".

Насправді, це зібрання не було стихійним: служба повідомила незадоволених мешканців про те, що 21 березня на профільній комісії буде розглядатися питання про недопущення мешканцями окремих будинків бригад газової служби до комунікацій із метою встановлення приладів обліку газу. Мова йде про загальнобудинкові лічильники. Проте людей, що прийшли на комісію, до конференц-зали не пропустили, хоча й переписали у список. Мотивували представники ПАТ "Полтавагаз" свої дії тим, що прийняли рішення зняти вказане питання з порядку денного.

"Полтавагаз" надіслав нам лист, що ми, мовляв, маємо заключити з ними договір на обслуговування. На нього ми відповіли, що не маємо технічної документації на внутрішні мережі та не є їх власником. Після цього на будинку з'явилося оголошення про встановлення загальнобудинкового лічильника. Ми на зборах мешканців будинку ухвалили рішення, що відмовляємося від загальнобудинкового лічильника, та зібрали підписи під зверненнями до керівництва "Полтавагаз", мерії й адміністрації нашого Київського району про те, що ми не хочемо загального лічильника на нашому будинку 

 — розповідає Олег Зволинський, голова ОСББ "Наш дім-21".

Мешканці будинку по вулиці Нечуй-Левицького, 21 вимагають від керівництва міської газорозподільної компанії спочатку встановити індивідуальні лічильники в кожну квартиру, а вже потім встановлювати, за необхідності, прилад обліку газу на весь будинок.

Я категорично проти того, щоби платити за газ, спожитий сусідами! Якщо нам встановлять лічильник на будинок – то як вони вирахують, хто скільки газу реально споживає? Якщо, наприклад, у квартирі сусіда, що прописаний один, а живуть п'ять квартирантів, то ми за них будемо платити. Чи хтось смажить вдома пиріжки та продає, використовуючи багато газу, а в сусідній квартирі живе бабуся, яка навіть їсти собі готує не щодня. А платитимуть, виходить, порівну? Ні, я вимагаю, щоб кожному встановили лічильник у квартиру

– обурюється мешканка того ж будинку Неля Шиліна.

Люди розповідають, що 2 березня до їхнього будинку приїхала бригада робітників газорозподільної компанії з метою встановлення облікового приладу на газових трубах, що входять до будинку. Мешканці, зібравшись біля бригади, відмовили робітникам в доступі до комунікацій. Після цього бригадир та майстер ходили по квартирах та вмовляли сусідів підписати "Акт про порушення", який мав свідчити про те, що люди визнають, що скоїли порушення, не допустивши робітників до встановлення лічильника. Дехто з мешканців піддався вмовлянням та підписав ці акти.

Але навіть представники ПАТ "Полтавагаз" визнають, що акти оформлені неправильно: відсутні номер, дата та дані особи, що оформлювала документ. Утім, для мешканців це значить лише, що документи визнають недійсними, але загальнобудинкові лічильники все одно встановлять або складуть нові акти.

Згідно з Законом України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" від 16.06.2011 року, ми маємо встановити прилади обліку природного газу для всіх споживачів. Але закон не вказує, що це мають бути тільки індивідуальні лічильники. Такі ми в  першу та другу чергу встановили в будинках, де є газові прилади для опалення й підігріву води. Тепер залишився найчисельніший шар споживачів – ті, хто має газові лише прилади для приготування їжі. Маємо впоратися до 1 січня 2018 року 

– пояснює перший заступник голови правління ПАТ "Полтавагаз" Сергій Мокрий.

За словами службовця, з 365 тисяч споживачів газу на Полтавщині 311 тисяч вже мають прилади обліку. По області протягом 2016 року було встановлено 108 загальнобудинкових лічильників (ЗБЛ).

У Полтаві 46 тисяч абонентів ще не мають приладів обліку. Минулого року встановили близько двох з половиною тисяч індивідуальних лічильників у квартирах, на поточний рік заплановано встановлення 13 тисяч таких приладів. Встановлення квартирних лічильників продовжується, але тільки в тих будинках, де уже є в наявності 20 та більше відсотків індивідуальних приладів обліку. Для інших абонентів "Полтавагаз" встановлять ЗБЛ.

Причиною Сергій Мокрий називає недостатність фінансування. В Законі вказані три джерела фінансування: кошти суб'єктів господарювання, які здійснюють розподіл газу, кошти бюджетів, та інші джерела, не заборонені законодавством. Але бюджетами будь-яких рівнів на встановлення лічильників за всі роки жодної копійки не виділялося. А ПАТ не має фінансової можливості встановлювати лише квартирні лічильники.

У Постанові КМУ чітко вказано, що ніхто не має права протидіяти встановленню вузлів обліку газу. Там немає ніяких згадок про те, що ми маємо чекати дозволів якихось. Минулого року було багато звернень від мешканців будинків – і до АМКУ, і до Державного архітектурного бюро і навіть до народних депутатів – щодо законності наших дій по встановленню ЗБЛ. Нас хто тільки не перевіряв. Але всі висновки свідчать про те, що ми діємо чітко в межах законів та нормативних вимог

– каже Сергій Іванович.

Представники газорозподільної компанії наголошують, що у випадку подальшого перешкоджання мешканцями будинків у встановленні загальнобудинкових вузлів обліку природного газу, що потягне за собою невиконання зобов'язання по встановленню лічильників до 1.01.2018 року з вини споживачів, постачання газу у такі будинки буде припинено.

У великих містах області відбувається встановлення загальнобудинкових лічильників — за кошти суб'єктів господарювання. Насправді, газорозподільні компанії мають право це робити. Але не значить, що мають виконувати у варварський спосіб. Спочатку треба повідомити про намір представника відповідального власника (об'єднання співвласників), щоби питання було розглянуто на загальних зборах, після чого розглянути можливість спільних дій із суб'єктом. Зовнішня стіна будинку є загальною неподільною власністю  

– каже голова асоціації підтримки ОСББ Полтави та Полтавської області Олег Тертишник.

На думку пана Олега, реакція мешканців, що протестують проти встановлення ЗБЛ, скоріше пов'язана з нестачею інформації та обуренням у зв'язку із неможливістю контролювати витрати газу сусідів. Адже навіть при недосконалій системі розподілу спожитого газу між мешканцями багатоквартирного будинку, витрати на блакитне паливо, на його переконання, зменшуються на 30-40 відсотків.

Кожен зі споживачів блакитного палива має можливість за власним бажанням встановити собі індивідуальний прилад обліку, щоб оплачувати лише за особисто спожитий газ. Але цю економію можна буде відчути не одразу, адже за лічильник доведеться викласти кругленьку суму, десь близько чотирьох тисяч гривень. Причому вартість самого приладу складе лише чверть цієї суми. Інші кошти підуть на оплату виготовлення та затвердження проекту перепланування системи газопостачання всередині квартири, роботи по встановленню приладу та реєстрація лічильника в абонентській службі "Полтавагазу". І хоча надати послуги по встановленню лічильника може будь-яка особа, що має відповідний допуск до подібних робіт, більшість коштів все одно залишиться у касі газорозподільної компанії.

газ, конфлікт, права споживачів, закон, лічильник, Полтавагаз

За темою:

  • Витік газу стався на Полтавщині
  • На Полтавщині розпочали пошуки нових покладів нафти і газу
  • У трьох мікрорайонах Полтави з 26 лютого не буде газу
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.