ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

12:12 17.02


Полтавські історики розповіли, як лікувалася козацька старшина у ХVІІІ столітті

Про кровопускання, п'явок, собачок та мікстури – методи лікування, що були в моді серед старшини за часів Гетьманщини – розповіла на засіданні Полтавського історичного товариства доктор історичних наук Олена Замура.

Лекція про хвороби та методи їх лікування у XVIII столітті, що її прочитала Олена Замура, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Полтавського краєзнавчого музею імені В. Кричевського, ґрунтується на матеріалах щоденника українського письменника, представника козацької старшини, генерального підскарбія Якова Марковича (1696-1770). Цей документ, який складали протягом півстоліття (1717-1767) унікальний тим, що містить інформацію про спостереження автора за станом здоров'я – власного, двох дружин та 16 дітей від двох шлюбів.

Коли 1720 року вперше в козацькому війську було введено обов'язковий медичний огляд перед виряджанням на військову службу, Яків Маркевич, згідно із записами в щоденнику, заплатив лікарю військового шпиталю 40 рублів (ця сума тоді була еквівалентна платні за роботу писаря упродовж двох років) і отримав підробну довідку про стан здоров'я. Його самопочуття не дозволяло служити у війську та брати участь у бойових діях.

Як розповіла Олена Замура, щоденник містить немало подробиць, що стосуються не тільки хвороб, які спіткали автора протягом його довгого життя, але й методів їх лікування. Наприклад, видалення поліпа з носу у 1740 році: операція тривала загалом тиждень і полягала у тому, що лікар щодня, за допомогою срібного гачка, перев'язував шовковою ниткою ніжку поліпа - щораз все сильніше - а на сьомий день виймав його срібною спицею. Примітно, розповідає лектор, що за цю операцію Маркевич також заплатив лікарю 40 рублів.

Серед "модних" у ті часи методів лікування автор щоденника згадує, наприклад, лікування за допомогою собачок, про яке він вичитав у книзі з порадами лорда Френсіса Бекона – про те, що "собака є найжарчайшим животним". Відповідно до порад, з терапевтичною метою треба було вкладати собачок на живіт в районі шлунку. Серед улюблених терапевтичних процедур Якова Маркевича також було кровопускання. Зі щоденника відомо що, наприклад, протягом 1741 року автору виконували цю маніпуляцію аж дев'ять разів. З цією ж метою використовували п'явок.

Протягом лекції доповідач також торкнулася теми високої смертності. Так, Яків Маркович пережив свою першу дружину та усіх дев'ятьох дітей від першого шлюбу, а також втратив через хвороби двох своїх найближчих друзів.

історія, медицина, лекція

За темою:

  • У Полтаві висадили дуб до річниці підписання шведсько-українського союзу
  • Полтавський архів цьогоріч надав доступ до понад ста тисяч сторінок документів часів Другої світової війни
  • Держархів Полтавщини оцифрував історичні документи для генеалогічних досліджень
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.