ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

18:04 06.02


Полтавські ПТУ сидітимуть на голодній пайці?

Близько 2 млрд. гривень піде із державного бюджету у вигляді освітньої субвенції на часткове фінансування професійно-технічних закладів України, перший транш – лише 500 млн. Тоді як тільки у Полтавській області на потреби 37 закладів в 2015 році було витрачено близько 200 млн гривень.

Через реформу з децентралізації у плані перекладання фінансового тягаря ПТНЗ з держави на місцеві бюджети Україна може втратити фахівців сотень робітничих професій, яких вони готують. Про це виданню Poltava365.com розповів колишній начальник Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА Євгеній Ленський:

"Будь-які зміни потрібно готувати. Не буває такого, що сьогодні прийняли рішення, а вже завтра воно реалізується. От, наприклад, у ПТНЗ в селі Войниха Лубенського району готують механізаторів, і в селі Лазірки Оржицького району їх готують. Але у Лазірках краща матеріально-технічна база для цього і є чудовий гуртожиток. Тому логічно провести таку реформу – готувати механізаторів тільки в Лазірках, а у Войнисі розвивати іншу спеціалізацію. Це такий маленький приклад реорганізації і він може бути зреалізований, але не в ніч із сьогодні на завтра, ми це розуміємо, так? Те саме можна сказати про реформу з передачі фінансування професійно-технічних закладів із центру на місця. Місцеві бюджети не закладали таких витрат на цей рік, а вони великі, не всі потягнуть. Наприклад, у Полтавській області налічується 37 ПТНЗ. У 2015 році для їхніх потреб держава виділила близько 200 тисяч гривень, у цьому році їм буде потрібно вже 220 млн. А скільки ми можемо на них отримати тепер, якщо субвенція на всі ПТНЗ країни складає 2 млрд і виділений лише перший транш у 500 млн? Цих грошей вистачить тільки на захищені статті витрат, про якесь оновлення матеріально-технічних баз і розвиток із залученням іноземних інвестицій мова не йде

Євгеній Ленський недалекий від істини. Ось цифри, якими володіє наш земляк, депутат ВРУ Олег Кулініч:

"Це стосується кожної області, грошей у місцевих бюджетах на фінансування професійно-технічної освіти катастрофічно не вистачає, адже на це по всій країні необхідно близько 6 млрд грн.

При цьому у державному бюджеті-2016 на професійно-технічну освіту "нашкребли" лише 2 млрд, все інше місцеві бюджети мають шукати самостійно, у першу чергу – обласні ради.

Власне, саме через децентралізацію фінансування ПТУ і прогнозовані негативні наслідки для закладів Євгеній Ленський 18 січня написав заяву про звільнення з посади керівника Департаменту освіти і науки Полтавської ОДА. До речі, нового директора підрозділу ще немає.

Нагадаємо, 4 лютого парламент  ухвалив Закон "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо фінансування професійно-технічної освіти". Згідно із ним у Бюджетному кодексі зазначено, що за рахунок субвенції забезпечуються тільки поточні видатки ПТНЗ щодо здобуття учнями повної загальної середньої освіти.

Цій події передували своєрідні акції непокори, к тому числі на Полтавщині. Так, 22 січня керівники ПТУ Полтави виступили на сесії Полтавської міської ради, де говорили про те, що бояться за долю працівників та учнів, адже депутати міста не прийняли бюджет. А 29 січня обласна рада більшістю голосів підтримала звернення до Президента, Прем'єра та Міносвіти з вимогою повернути державне фінансування професійно-технічних навчальних закладів, тому що в області немає для них грошей.

Анна СОЛТОВСЬКА


Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.