ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:18 18.11


Третина опитаних в області підлітків вживають наркотики - дослідження

За результатами експрес-дослідження, яке проходило у серпні та вересні у Полтавській області, з півтори тисячі опитаних дітей понад 500 - вживають або пробували наркотики.

У містах Полтавської області з 15 серпня по 30 вересня цього року обласний благодійний фонд "Громадське здоров’я" провів експрес-дослідження. Було опитано 1 472 респонденти, з них 36 відсотків - діти, які вживають психоактивні або наркотичні речовини.

Дослідження проводилось шляхом анкетування. У містах Полтава, Кременчук, Горішні Плавні, Лубни. Ми спілкувалися з трьома цільовими групами: діти віком 14-19 років, які є у групі ризику, тобто споживають психоактивні або наркотичні речовини; діти 14-19 років, які не вживають наркотики, але мають у своєму оточені однолітків з групи ризику; дорослі, які мають у своєму оточенні представників групи ризику. Анкетування проводилось у вуличних умовах поблизу навчальних закладів, парків відпочинку, скверів, занедбаних недобудованих будівель, прибудинкових майданчиків, вокзалів тощо. Зазначу, що жоден із представників групи ризику, на момент проведення дослідження, не був клієнтом будь-якої з профілактичних програм, що реалізують у визначених містах

- розповів директор фонду Андрій Протопопов.

З опитаних 1 472 респондентів виявилося, що 36 відсотків опитаних - це неповнолітні віком 14-19 років, які вживають психоактивні або наркотичні засоби. Це 531 особа. У Полтаві - 181, у Кременчуці - 187, Горішні Плавні - 91 та 72 особи у Лубнах. У даній групі ризику більша частина - хлопці (63 відсотка). Дівчат, відповідно, 37 відсотків. Близько 60 відсотків осіб у віковій категорії 14-16 років. 17-19 річних у групі ризику трохи більше - 35 відсотків. Інші - це трохи більше трьох відсотків - діти молодше 14 років

- додав Андрій Протопопов.

У Полтаві, враховуючи кількість опитаних - фактична кількість неповнолітніх дітей, які вживають наркотичні речовини сягає 800 осіб.

Назвали експерти і основні причини, які спонукають неповнолітніх осіб, які є у групі ризику, спробувати наркотичні засоби:

  • це роблять їхні друзі;
  • низька обізнаність щодо наслідків вживання наркотичних речовин;
  • доступність наркотиків;
  • діти починають вживати наркотики, пояснюючи це через нудьгу та "нічого робити";
  • пошук пригод.

У середньому кожен з опитаних респондентів спостерігає у своєму оточенні до восьми неповнолітніх споживачів психоактивних та наркотичних речовин

- ідеться у результатах дослідження.

Із усіх опитаних респондентів тільки 13,7 відсотка змогли назвати документ, який визначає права дитини в Україні. Це Конвенція ООН про права дитини, що була ратифікована 20 листопада 1989 року.

Також результати опитування показали, що 34% осіб з групи ризику не знають, до яких державних закладів необхідно звертатися дітям у разі порушення їхніх прав.

Також у межах дослідження було проаналізовано нормативно-правові документи та роботу органів державної влади стосовно неповнолітніх, які є у групі ризику.

Було проаналізовано 15 нормативно-правових документів та цільових програм. Нам не вдалося виявити чіткої та сталої роботи державних закладів та організацій по відношенню до неповнолітніх у віці 14-18 років, які вже є споживачами наркотичних речовин. Можливо це пов’язано з відсутністю у Законі України "Про психіатричну допомогу" понять, які чітко визначають статус дитячої наркології. Наприклад, у загальнодержавній цільовій програмі протидії ВІЛ/СНІДу на 2014-2018 роки та Полтавській обласній цільовій програмі протидії ВІЛ-інфекції та СНІДу передбачено роботу з підлітками та молоддю з групи ризику лише у контексті ВІЛ/СНІДу

- зауважив Андрій Протопопов.

Зазначили в межах зустрічі також і те, що термін реалізації "Полтавської обласної програми протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів" закінчився у 2015 році, а нової програми не існує.

Заступник голови ОДА Олег Пругло з огляду на вищезазначену інформацію дав розпорядження розробити програму і спланувати бюджетні витрати. Для визначення масштабу проблеми планують провести анкетування.

За даними ГУ НП Полтавщини за 2015 рік-перше півріччя 2016 року зареєстровано 684 правопорушення, що вчинені неповнолітніми особами, з них 50 - пов’язані з незаконним обігом наркотичних та психоактивних речовин.

Навчальні заклади області є активними учасниками програм по боротьбі з наркоманією та алкоголізмом. Щороку у 410 школах області проводять заходи. які пропагують здоровий спосіб життя. Цьогоріч започаткували проводити тренінг на тему "Дорослішай на здоров’я", який проводять для учнів старшої школи

- розповіла методист Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім.М.В.Остроградського Лариса Костенко.

Утім, посадовець зазначила, що у навчальних закладах Гребінківського, Лохвицького та Кобеляцького районів активність його впровадження таких програм низька.

Також суттєвою проблемою останні десять років є залежність не від наркотиків, а він інтернету. У 2015 році Інститутом соціологічних досліджень ім. Яременка було проведено соціологічне опитування щодо вживання підлітками алкоголю, наркотиків, куріння та інтернет-залежності.

Згідно з результатами цього опитування, 52 відсотка дітей віком 15-17 років курили тютюн хоча б раз, а кожен 12-й підліток з дев'яти років пробував викурити сигарету. 12 відсотків дітей, з числа опитаних, палять щодня. 18 відсотків розуміють негативний вплив на здоров’я, а 50 відсотків респондентів упевнені, що щоденне вживання алкоголю має негативний вплив на здоров’я.

Але, як виявилось, лише 8,5 відсотків школярів не мають інтернет-залежності. 11 відсотків дітей взагалі мають сильну інтернет-залежність. Половина (47 відсотків) - визнали, що мають помірну залежність від комп’ютерних ігор. А чотири відсотка опитаних мають надзвичайно сильну залежність, яка негативно впливає на їхнє життя - руйнує стосунки з друзями та батьками, заважає навчатися тощо

- додала Лариса Костенко.

наркотики, наркоманія, статистика, опитування

За темою:

  • У полтавця вилучили понад 30 схованок з наркотиками
  • Працівник колонії на Полтавщині приносив засудженому канабіс
  • Полтавку засудили до 9 років ув'язнення за торгівлю психотропами
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.