ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:02 12.01


Утилізація новорічних ялинок по-полтавськи: в топку або на смітник

У Полтаві використані ялинки або спалюють, або вивозять на смітник. Між тим, існує безліч способів повторно використати ці дерева з користю.

На Полтавщині лісівники продали більше 74 тисяч хвойних дерев. Навіть якщо всі вони важать по кілограму, то йдеться про 74 тонни корисної сировини для палива, харчування тварин, догляду за рослинами й навіть для лікування.

У Полтаві ж, натомість, ялинки лише спалюють або викидають.

Зараз ще як такого збору масового старих "відпрацьованих" новорічних ялинок немає. В основному, люди викидають ялинки вже після святкування "старого" Нового року. Більша частина зібраних ялинок утилізується шляхом спалювання, частина ж відвозиться на сміттєзвалище

- розповів начальник КАТП-1628 Тарас Бойко.

Зауважимо, що лише після прохання уточнити, як проходить спалювання дерев та чи використовують отриману від цього енергію ще якимсь чином, керівник підприємства прокоментував, що ялинки спалюють у топці котла на території підприємства. За словами Тараса Бойка, отримане тепло йде на опалення боксу для техніки. Утім, площу даного приміщення не озвучив.

За його словами, машини, яка б подрібнювала ялинки та дозволяла переробити деревину для повторного використання, на підприємстві немає.

Ми звернулися за коментарем із приводу утилізації новорічних ялинок і до експерта з питань поводження з твердими побутовими відходами та енергоефективності громадської організації "ЕкоЛтава" Максима Макухи.

У країнах Європи, як приклад - у Німеччині, виділяють один спеціальний день, коли люди масово здають ялинки у відведені для цього місця збору. На спеціальних автомобілях проходить їх вивезення, і в подальшому за допомогою дробарок ялинки подрібнюють на тріски (шматки дерева розміром із коробку сірників). Цю деревину часто використовують для обсипки газонів у ландшафтному дизайні, адже вона має яскравий червоний колір і в якості декору дуже популярна. Окрім того, особливо зараз, не втрачає актуальності питання опалення. Також існує практика підгодовування тварин хвоєю. Наприклад, наскільки мені відомо, у Харкові такими переробленими ялинками годують слонів

- сказав Максим Макуха.

Також він зауважив, що ці відходи можна успішно використовувати для мульчування.

Довідка

Мульчування — вкривання поверхні ґрунту соломою, перегноєм, мульч-папером тощо для захисту ґрунту від пересихання й перегрівання. Мульчування розглядається як спосіб поліпшення фізичних агрономічних властивостей ґрунтів та ефективності дії мінерального живлення сільськогосподарських рослин.

Серед основних проблем в питанні утилізації ялинок у Полтаві Максим Макуха виділив недостатню організацію.

У Полтаві проблема - відсутність організації, адже ялинки викидають в різний час. Хтось зараз, хтось через місяць. Тобто, важко їх відразу зібрати та переробити, як це проходить у тій же Німеччині. Якби збір був організований, можна було б навіть на місці переробляти дерева на тріски та допомагати населенню, хто має твердопаливні котли

- сказав він.

Також ми поцікавилися в експерта: які ж ялинки використовувати екологічніше - ті, що спеціально вирощують на продаж у лісництвах, чи штучні?

Важко сказати, що краще. Ми розуміємо, що приємніше - жива ялинка. Це естетичніше, вона органічна і не забруднює навколишнє середовище. Також варто взяти до уваги, що ялинки, які зростають спеціально на продаж, як правило, ростуть у незручних місцях та при загущенні. Тобто, скоріше за все, при таких умовах вони б не стали повноцінними деревами. Тож із точки зору екології, мабуть, краще живе дерево. Оскільки штучка ялинка, яка б вона не була, через 5-10 років втратить свою привабливість і властивості. А після цього ж забруднюватиме планету ще сотні років. І хоча живі ялинки на продаж і органічні, для мене існує суттєвий етичний момент - якщо дерево зрубують, це неприємно. Дерева краще саджати. Тому я особисто не обираю ні те, ні те. Особисто в себе на свята встановив ялинку, зібрану з гілочок, які опали

- зауважив Максим Макуха.

Окрім того, в інтернеті є чимало статей на тему "переробки" новорічної ялинки у домашніх умовах. До вашої уваги підбірка п’яти цікавих ідей вторинного використання новорічної ялинки:

Хвойні ванни

Хвойні ванни вважаються справжньою панацеєю, вони не лише заспокоюють нервову систему та допомагають при безсонні, але й зміцнюють серце, додають сили та бадьорості, знімають біль при ревматизмі, корисні при захворюваннях органів дихальних шляхів.

Отже, для приготування хвойної ванни необхідно соснові гілки покласти у велику каструлю, заповнивши приблизно на 1/3, кип’ятити півгодини та настояти добу. Отриманий відвар хвої процідити і додавати у ванну. Вода не повинна бути дуже гарячою, а процедура має тривати більше 20 хвилин.

Для зміцнення волосся

Відвар хвої чудово сприяє росту волосся та усуває лупу. Одну столову ложку розтертих голок потрібно залити однією склянкою окропу, проварити п'ять хвилин, настояти 3-4 години та процідити. Обполіскувати хвойним відваром волосся, масажуючи шкіру голови, після чого промокнути волосся рушником і укутати на 10-20 хвилин.

Захист рослин від шкідників

Виявляється, за допомогою хвої можна захистити рослини від комах-шкідників, таких як капустянка, дротянка та парша. Для цього треба, висаджуючи овочі на грядці, в лунку додати жменю хвойних голок. Вони виділяють фітонциди – речовини, які захищають від шкідників і хвороб.

Захист рослин від бур’янів і холоду

Соснова хвоя дуже добре підходить і як утеплювач для рослин. Укривши грядки гілками з голками, ялинка захистить рослини від холодного вітру. Хвоя також пропускає кисень до грунту, завдяки чому насадження ростуть швидше. Крім цього, вона допомагає волозі довше затримуватися в землі, а соснові голки перешкоджають росту бур’янів.

Еліксир росту рослин

Гілочки ялинки служать і еліксиром росту квітів. Необхідно подрібнити голки та розкласти у трилітрові банки, потім залити в банки окріп і дати настоятися три дні. Такою хвойною водою можна поливати вуличні квіти та навіть кімнатні рослини – вони будуть рости ще краще.

Джерело вітамінів

Крім того, завдяки своєму корисному складу хвоя незамінна в народній медицині. Вона багата на хлорофіл, макро- і мікроелементи, каротин, фітогормон, ефірні масла, фітонциди, залізо, вітаміни В, К, С (у хвої вітаміну C в шість разів більше, ніж у цитрусових).

екологія, ялинки, свято, утилізація, переробка, КАТП-1628

За темою:

  • Пісок на поверхнях та жовті хмари: пил із Сахари змивають полтавці
  • У Полтаві хочуть забудувати заповідні землі на березі Коломаку
  • На Полтавщині стартує конкурс "Екологічні громадські ініціативи"
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.