ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

10:00 30.04


В історичному центрі Полтави горів будинок Бахмутського

Ввечері 29 квітня у Полтаві сталася пожежа в історичному житловому будинку по вулиці Пилипа Орлика, 15. Сто одинадцять років тому його збудував відомий полтавський підприємець Наум Бахмутський.

Як повідомив старший помічник начальника чергової зміни ГУ ДСНС України в Полтавські області Ігор Коробка, виклик на пульт чергового полтавської пожежної частини надійшов о 20:58. Повідомили про те, що з-під даху будинку по Пилипа Орлика, 15 йде дим. Загалом, викликів щодо цього будинку, як повідомив диспетчер, увечері було три, від різних осіб.

На місце події прибув пожежний розрахунок. Фахівці з'ясували, що сталося загорання дерев'яних перекриттів даху на горищі будівлі.
Двері були відчинені. Воно тут все безхозне. Можливо, у стадії ремонту. Двері нам не знадобилися. Оскільки горів дах, ми одразу піднялися драбинами наверх. Одна машина з фасаду, друга – з двору. На дах подавали рукави для гасіння пожежі

– пояснив Ігор Коробка.

Роботи тривали майже дві години: інформація про припинення гасіння та ліквідацію пожежі була передана близько 22:20.
Як пояснили нашому кореспонденту пожежні, що проводили підсумковий огляд горища, відкритого полум'я не було. Нам показали місце загорання, і на перший погляд, здається, що нічого серйозного тут не сталося. Проте, якби не пильність людей, що проживають по сусідству, які вчасно побачили дим та викликали рятувальників, невідомо, чим би все закінчилося. Втім, варто зазначити, що будівля серйозно постраждала: після ліквідації пожежі зі стелі в кімнати течуть потоки води.

За словами рятувальників, до місця пожежі так і не прибув власник або особа, яка його представляє. Поліція вже зацікавилася цим випадком. Слідчі працюють і незабаром, сподіваємось, нададуть свої експертні висновки про причини загорання.

***

Приміщення, в якому сталася пожежа, належить до історичної спадщини Полтави. Будинок за всіх часів вирізнявся серед інших на цій вулиці. Мурований, одноповерховий, асиметричний. У вирішенні його фасадів було використано стилізовані елементи мавританської архітектури. Ліворуч від  парадного входу над будинком влаштовано декоративний мінарет. Через це серед полтавців навіть існує позначення цього будинку, як "будинок із мінаретом".

Будинок спроектований в стилі раннього романтичного модерну. Побудований в 1906 році підрядчиком Наумом Бахмутським, який на початку ХХ сторіччя керував будівництвом Селянського банку - саме там зараз знаходиться обласне управління СБУ. За спорудження банку підрядчик мав розпорядитися певною сумою, в яку також було закладено його особисту платню. Втім, Наум Бахмутський зміг не тільки отримати добру винагороду за свою роботу, але й побудувати з цих коштів, за легендою, будинок для своєї коханки.

Під час громадянської війни Бахмутський емігрував до Франції, а будинок було націоналізовано владою більшовиків. Тут розміщувалися різні дрібні організації, була швейна майстерня, та навіть церква караїмів, завдяки чому і з’явився на даху невеличкий мінарет. Після другої світової війни дім перетворився на житловий із комунальними квартирами.

Відсутні достеменні відомості щодо автора проекту будинку, втім, згідно з дослідженнями відомого полтавського архітектора Трегубова, є сенс припустити, що автором проекту будинку Бахмутського був всесвітньо відомий зодчий Владислав Городецький. Виявилося, що полтавський особняк дуже схожий на караїмську кенасу в Києві, автором якої є саме Городецький.

За повідомленням poltavahistory.inf.ua, потенційними інвесторами розглядалася можливість зробити в цьому будинку приватний міні-готель, утім через брак місць для парковки ідею відкинули. Кілька років тому з Франції приїздили спадкоємці Наума Бахмутського, які спочатку зацікавилися будинком родича, але побачивши його поганий стан, відмовилися від ідеї отримати його, як спадок.

Вже майже три роки будинок стоїть порожній – всі квартири у будинку викупила одна приватна особа. На жаль, будівля поступово приходить у занепад: на даху проростають дерева, фасад вкривається тріщинами. В глибині кварталу, просто з межі двору, з кінця минулого року розпочалося будівництво багатоповерхового житлового будинку.

Полтавські захисники архітектурної спадщини б'ють на сполох – є багато підстав вважати, що цю будівлю чекає така ж доля, як і колишніх знаменитих Музичних класів Феофанії Базилевич, які знаходилися на тій же вулиці, що й будинок Бахмутського. Саме там в останні дні існування старого будинку був розташований офіс Партії регіонів. Кілька років тому за загадкових обставин ввечері вихідного дня там теж сталася пожежа, яка знищила всю будівлю. На тому місці побудували готель-ресторан "Атмосфера".

Що чекає на будинок Бахмутського?

пожежа, культура, історія, архітектура, будинок Бахмутського, спадщина

За темою:

  • Полтавські рятувальники випробували нову спецтехніку з надвисокими автодрабинами
  • В екосистемах Полтавщини різко зросла кількість пожеж
  • На Алмазному горіла квартира: 20 людей встигли евакуювати
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.