ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:56 23.04


В ЄС – черга за органічними продуктами з Полтавщини

Полтавські виробники органічних продуктів стверджують: попит на результати їхньої праці з боку європейських та вітчизняних споживачів значно перевищує пропозицію.

22 квітня у Полтаві відбувся регіональний форум "Органічна Україна - 2016". Наша область входить до четвірки пілотних областей України, де виробництво органічних продуктів підтримують міжнародні організації, оскільки влада – ні центральні, ні місцева – не можуть собі цього дозволити. Саме тому начальник управління агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов може допомогти таким підприємцям лише морально і трохи – організаційно.

Захід був організований на високому рівні – експерти та виробники екологічно чистої їжі ділилися досвідом та шукали можливості та подальшого розвитку галузі. Всі доповіді ілюструвалися цікавими презентаціями, з приводу яких час від час виникали дискусії організаторів із запрошеними.

Ми провели дослідження, у результаті якого з'ясували цільові аудиторії споживачів органічної продукції. Це мами з дітьми, молоді жінки, вегетаріанці та сироїди і люди похилого віку із захворюваннями ШКТ і алергіями

- зазначила модератор форуму і голова спілки виробників органічних продуктів "Органічна Україна" Олена Березовська.

З приводу останньої групи виникли суперечки, адже левова частина сучасних пенсіонерів в нинішніх кризових умовах не можуть дозволити собі дорожчі за звичайні органічні продукти. Тим не менше ті із них, які мають більш-менш достойну пенсію, не економлять на їжі, яка нагадує їм "ту, що була у радянські часи".

Керівник сертифікаційного органу "Органік Стандарт" Сергій Галашевський розповів: його організація входить до 16-ти, які офіційно діють в Україні та видають підприємцям-фермерам сертифікати на їхню продукцію, що визнаються в ЄС. При чому "Органік Стандарт" – єдина українська установа із цих 16-ти, інші – іноземні. Характерна емблема, яку мають право використовувати виробники органічної їжі та сировини для неї після отримання сертифікатів ЄС – зелений листочок із 12-ма зірочками. До речі, державний логотип України для маркування органічної продукції вже розроблений – він являє собою жовте і блакитне кола, які на місці перетину утворюють зелений лист.

Існують міжнародні стандарти типу євролисточка. Є також національні у багатьох країнах, а також приватні – характерні для окремих територій, які виготовляють специфічну продукцію і таким чином маркують її, виділяючи серед іншого. Що стосується галузей органічного виробництва, їх багато, а українські підприємці розвивають далеко не всі із них. Поки що європейці визнали і найкраще беруть продукти нашого бджільництва. На другому місці – рослинництво, яке у переважній більшості випадків дозволяє виробникам успішно експортувати свою продукцію-сировину. Потроху розвивається заготівля дикорослої продукції, з тваринництвом дуже складно, з органічною аквапродукцією – зовсім глухо

- зазначив Сергій Галашевський.

Власне, коли ми говоримо про органічну їжу, маємо розуміти – йдеться не просто про продукцію, виготовлену без ГМО, хімікатів та в екологічно чистому районі ,– йдеться про особливе ставлення до землі, де вона з'являється.

Щодо вартості одного сертифіката для органічного виробника – в Україні це дороге задоволення. Наприклад, на підприємстві, яке на чорноземах до 20 га вирощує зернові, відповідний сертифікат європейського рівня коштуватиме 8400 гривень на рік. Але "органічний" бізнес настільки вигідний, що успішні виробники не помічають цих витрат. Найкращий приклад цього – відоме в Україні та Європі ТОВ "Агроекологія", що спеціалізується на рослинництві та має високопродуктивне молочне стадо корів. Представник товариства (а також професор кафедри екології, охорони навколишнього середовища та збалансованого природокористування, доктор сільськогосподарських наук ПДАА) Віктор Писаренко розповів про успіх "Агроекології "коротко:

Нам уже немає, що продавати, всю продукцію забирають наперед. Наприклад, усе молоко йде на виготовлення дитячого харчування "Агуша"

Інший успішний приклад органічного підходу до сільського господарства на Полтавщині  - ПП "Граніт-агро", яке працює вже 12 років. Його представник Олег Писанка зазначив:

Вирощуємо органічні сою, кукурудзу та технічну коноплю. Ми та мої колеги не бачимо конкурентів, настільки попит перевищує пропозицію: як на внутрішньому українському ринку, так і в розвинутих країнах світу, представники яких самі нас знаходять та пропонують співпрацю

Його колега Василь Лобан, керівник ТОВ "Кварт" повідомив: "Ми до 2017 року про збут не турбуємося, роботою забезпечені".

Його підприємство близько 10 років займається органічним рослинництвом, щороку вирощуючи сім-дев'ять культур на продаж. Причому не тільки на експорт, а й для місцевих переробників. Одним із них є ТОВ "Діамант", яке очолює полтавець Микола Сазонов. Він шукає органічну сировину для свого виробництва під торгівельними марками "Козуб продукт",  "Смачна каша",  "Щедра торбинка". Найвідоміші продукти  "Діаманту" – різноманітні органічні пластівці швидкого приготування.

До речі, цьогоріч українські товаровиробники втретє взяли участь у міжнародній виставці органічних продуктів харчування BioFach. Із 11 експонентів троє – з Полтавщини ("Граніт-агро", "Діамант", "Агроекологія"). Всі учасники заходу отримали нові можливості для просування своєї продукції на ринки Європи. Тому помилка керівництва нашої держави в тому, що до цього моменту не було стратегічного мислення у цьому напрямку. Крім того, держава не виділила ні копійки на виконання цільової "Програми підтримки розвитку українського села до 2015 року", де, зокрема, було прописано про зростання виробництва органічної продукції до 10 відсотків

- зазначила у своїй доповіді менеджер швейцарсько-українського проекту "Розвиток органічного ринку в Україні" (FiBL) Наталія Прокопчук.

Про "незоране поле для виробництва органічної продукції" говорив і гість форуму, керівник Департаменту рослинництва Центрального інституту нагляду та перевірки у сфері сільського господарства (UKZUZ) Чеської Республіки Іржі Урбан. Власне, якщо коротко, то "12 відсотків чеських земель використовують органічні товаровиробники, в Україні – лише близько одного відсотка".

Про свій досвід виробництва екологічно чистих продуктів харчування розповіла присутнім і керівник агрофірми "Маяк" Тетяна Корост. Нехай її продукція і не має відповідних сертифікатів та маркування, про її високу якість знають споживачі, для яких котелевський "Маяк" – сам по собі знак якості.

Що ж, єдиний мінус регіонального форуму "Органічна Україна - 2016" – відсутність традиційних виробників сільгосппродукції області. Адже саме вони мають переймати досвід своїх "органічних" колег, що дозволить їм не тільки більше заробляти, а й покращити ставлення до землі і нас, їхніх першочергових споживачів.

 

органіка, аграрії, екологія

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.