ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:48 02.01


Через Полтаву могла проходити гігантська залізниця нацистського Рейху

Колосальний проект нацистської Німеччини з будівництва надширококолійної залізниці з Берліну до Каспію міг втілитися за участі Полтави.

Проект Breitspurbahn з будівництва залізниці із надширокою колією розроблявся у Німеччині перед початком та в перші роки Другої світової війни. Її призначення - вирішити проблему військових та пасажирських перевезень, зокрема, на Схід, в умовах, коли до 70 відсотків німецького транспорту виходили з ладу через морози, а річковий і морський транспорт був неефективним.

Надширока колія дозволяла пускати величезні поїзди з ширшими і вищими вагонами та більшою вантажопідйомністю - як у середнього корабля! Загальна маса товарного потяга оцінювалася в 10 000 тонн (для порівняння: маса найважчих сучасних потягів - до 2000 тонн). При необхідності три товарні потяги могли бути об'єднані в один, загальною масою 30 000 тонн.

Нова мережа також допомагала б перевозити ресурси із завойованих територій.

Пасажирські вагони (вони могли бути двоповерховими) могли перевозити набагато більшу кількість пасажирів, у тому числі остарбайтерів та колоністів. Висоту вагона особисто Гітлер визначив в 4,5-5 м, щоб були можливі двоповерхові вагони з висотою поверху 2-2,5 м. Обсяг вагонів можна було порівняти із невеликим будинком, у ньому пасажири мали жити кілька днів під час мандрівок на Схід. Були передбачені вагони-ресторани, вагони-кінозали на 196 місць, вагони з душовими кабінами, перукарнями і навіть вагон для перевезення автомобілів.

У вересні 1941 року було запропоновано з’єднати такою залізницею Німеччину й Україну, у травні 1942 року після зустрічі у канцелярії фюрера почали розроблятися конкретні плани й параметри гігантського проекту. На початку 1943 року були створені відповідні технічні завдання.

Згідно з проектом, який контролював Гітлер особисто, планувалося з’єднати найбільші німецькі міста між собою, а також нові території Рейху особливою, ширококолійною залізницею. Колія могла мати ширину 3000, а то й 4000 мм. Вона мала з’єднувати найбільші міста Німеччини, вести до європейських столиць, а також на Схід Європи та в Азію. Одна з гілок являла собою дорогу від Парижу через Берлін до Києва і далі через Полтаву до Ростова та Баку на березі Каспійського моря.

Проектування надвеликих локомотивів для нової дороги було розпочато в компаніях "Хеншель" і "Борзиг". Вагонобудівні заводи MAN займалися конструюванням вагона вантажопідйомністю до 500 тонн. Швидкість пасажирських поїздів могла сягати 250 км/год, а вантажних - 100 км/год. Електрифікація мала здійснюватися за допомогою третього рельсу.

Втіленню проекту завадили економічні витрати, а також поразки Німеччини у війні. Активна розробка проекту тривала до 1944 року. Сам проект від початку був засекречений, а дізналися про нього лише після відкриття архівів наприкінці 50-х років ХХ століття.

Євген БРИЖ

полтава, історія, залізниця, рейх, гітлер, війна, окупація, Breitspurbahn

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.