22:30 25.10 1362
Дача, приватний будинок або підприємство, яке розташовується за містом, потребують системи подання води для особистих і промислових потреб. Буріння звичайної або артезіанської свердловини — це швидкоокупний варіант незалежного джерела води хорошої якості (за умови достатньої глибини). Коли й в яких випадках вимагається отримувати дозвіл на свердловину в Україні?
Згідно зі статтею 23 Кодекси України «Про надра» приватні власники ділянок землі мають право отримувати корисні копалини, у вигляді підземних вод, до 3 кубів на добу. І задіяти їх тільки для господарських, харчових і питних потреб.
Раніше, по вищезгаданому Кодексу і Закону України «Про питну воду» дозволені свердловини, без паперів, були глибиною до 20 м. Потім, в документи були внесені зміни. Норма у 20 м була заміщена на 300 кубів на добу для фізичних і юридичних осіб. Проте Кодекс про воду говорить про те, що при об'ємах від 3 до 300 кубів на добу треба мати дозвіл на спец водокористування з попередньою державною реєстрацією. І те, здобуту таким чином, воду не можна використати для промислових потреб і виробництва бутильованої води.
У випадку, з бурінням артезіанської свердловини та плануванням експлуатувати її для промислових призначень об'ємами понад 300 кубів за 24 години, потрібне отримання спеціальної ліцензії.
Власникам гіпотетичної свердловини, з якої добуватиметься від 3 до 300 кубів води, після отримання дозволу на спец водокористування і перед бурінням, треба створити проект і отримати на нього узгодження:
Після усіх інстанцій, служба екології вручає дозвільні документи на бурові роботи.
При створенні промислової артезіанської свердловини з об'ємами від 300 кубів на добу, все ще складніше. Для цього потрібні такі документи:
1. Детальний проект.
2. Дозвіл на спеціальне водокористування.
3. Технічний паспорт з відомостями про того, хто робив проект, хто збирається займатися бурінням, номер реєстрації, опис джерела води, його розташування і так далі.
4. Санітарні зони — якщо вода для питних цілей.
5. Чинена дія на довкілля.
6. Ліцензія.
При цьому, на ділянці, де планується свердловина мають бути витримані усі нормативні вимоги:
А якщо здобич води буде вища, ніж 100 кубів на день, то доведеться робити державну експертизу, яка повинна підтвердити достатній запас підземних вод в надрах землі.
Якщо власник має на своїй ділянці невелику свердловину до 3 кубів для закриття потреб у воді дому і поливу городу, то така водоздобич дозволена і без документів.
Якщо ж, власник користувався водою з артезіанської свердловини з великим об'ємом без спеціального дозволу, то, при перевірці, відповідні органи, згідно із Законом України, мають право виписати штраф і накласти адміністративну відповідальність.
Проте, недосконалість Господарського Кодексу дозволяє оспорити вердикт, за умови, що вода бралася виключно для побутових, а не промислових потреб. Але краще не доводити справу до судових розглядів з державними органами й оформити потрібні папери перед бурінням промислової свердловини.
Виходячи з вищевикладеного ясно, що легалізація свердловини може виявитися дуже морочливим і тривалим заходом, якщо покладатися тільки на свої сили. А хто, як не бурова компанія має великий досвід у справі реєстрації свердловин? Досвідчені фахівці ТОВ "Юрський горизонт" не лише якісно і професійно виконають бурові роботи та облаштують свердловину, але й оперативно підготують пакет документів на отримання необхідних дозволів.