17:18 25.01 4165
Наша кореспонденка Анна Солтовська дізналася, які борги висять на книгарні "Планета" поруч із "Листопадом", кому і за скільки можуть здати це приміщення в центрі міста, а також у що її перетворять.
Неоднозначна ситуація складається навколо обласної комунальної власності – приміщення на першому поверсі п'ятиповерхівки ліворуч від "Листопаду" (вул.Жовтнева, 60а). Полтавці знають цей заклад, як магазин "Планета".
Для обласних депутатів уже двох скликань це приміщення в центрі міста – проблема, "валіза без ручки". Справа у тому, що у 2011-2015 роках в магазині через незначну виручку та підвищення тарифів з'явилися борги – загалом близько 200 тисяч гривень (із них за комунальні послуги – понад 10 тисяч гривень, по зарплаті – понад 40 тисяч гривень, постачальникам книжкової продукції – понад 140 тисяч гривень).
Зараз там пустка, навіть "Полтаваобленерго" відключило електрику за борги. А от за опалення борги накопичуються, їх ніхто не платить.
Віддавати цю книгарню під інші заклади не можна: чинне законодавство передбачає заборону відчуження приміщень, в яких перебувають книгарні, підприємства книгорозповсюдження, а також перепрофілювання зазначених об'єктів, якщо їхніми засновниками є органи державної влади, місцевого самоврядування.
Нагадаємо, перший заступник голови обласної ради Євген Холод на своїй прес-конференції через місяць після описаних подій стверджував, що найкращим виходом у ситуації з "Планетою" є продаж цього комунального майна , що явно суперечить чинному законодавству.
Проблему "Планети" намагалися вирішити і раніше, були виділені кошти на погашення заборгованості за комунальними платежами. Але врятувати ситуацію не вдалося: "Планета" не ожила.
Що далі робити з "Планетою", котру і продати не можна, і утримувати складно, нібито придумав Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА. Вони хочуть змінити керівництво магазину та передати частину приміщень магазину в оренду під розміщення торгового об'єкту з продажу поліграфічної продукції і канцтоварів та під розміщення бібліотеки магазину.
З цією метою чиновники оголосили конкурс. Підприємцям надавалися більше 80 кв.метрів площі під книгарню за менш ніж 3 тисячі гривень на місяць оренди - але з величезними боргами і обов'язком зробити ремонт.
Щодо ціни, то розрахунки були наступні.
Магазин "Планета" – це об'єкт площею 220 кв. метрів, який складається із кількох приміщень та має два входи. Планувалося здавати в оренду лише ту його частину, яка виходить вікнами на Жовтневу: 52.9 кв.метра – під розміщення торгового об'єкту з продажу поліграфічної продукції і канцтоварів за 2365 грн. без ПДВ на місяць та 30.1 кв.метра – під розміщення бібліотеки магазину за 405,0 грн. без ПДВ на місяць.
Розмір стартової орендної плати визначався відповідно до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Полтавської області, затвердженої рішенням п'ятнадцятої сесії обласної ради шостого скликання від 28 лютого 2013 року (із змінами).
За даними департаменту, нібито тільки один-єдиний підприємець виявив бажання на базі комунальної установи, яка перебуває в жалюгідному стані, створити щось таке, що може не лише приносити прибуток, а й естетичне задоволення полтавцям. Це підприємець Надія Коротич.
Вона запропонувала вищу орендну плату, ніж передбачила конкурсна комісія. Разом із тим, Коротич готова відремонтувати орендоване приміщення, а під час його роботи в якості кафе-книгарні сприяти у погашенні боргів, які "висять" на комунальній установі. Підприємець впевнена, що створення книгарні європейського зразка дозволить запрошувати у Полтаву іменитих українських письменників, митців, популяризувати українську книгу:
"У мене головний книжковий магазин – у Шишаках, приміщення на 100 кв.метрів. Для мене книги – це і спосіб заробітку, і хобі. Коли мені кажуть, що продаж книг невигідний і наші люди перестали читати – це неправда, просто не всі можуть правильно організувати бізнес і не всі підприємці люблять книги. Запорука успіху – знати потреби читачів і одночасно слідкувати за новинками. Крім того, книгу не просто потрібно покласти на прилавок, її потрібно пропагувати. На базі "Планети" з цією метою мрію зробити культурний центр і кафе-книгарню із чаєм-кавою та доступом до Wi-Fi. Якщо все вдасться, до нас приїдуть Матіос, Забужко, інші відомі письменники".
Попри економічну кризу в країні і певні ризики на старті Надія Коротич впевнена у своїх силах і професійних зв'язках. Вона зазначила, що щороку у вересні бере участь у Львівському форумі видавців, завдяки якому любителі книги самі на неї виходять і замовляють те, що їх цікавить. Власне, саме приклад львівських книгорозповсюджувачів нібито допоміг Наталії Коротич розробити концепцію кафе-книгарні у Полтаві.
Ця ідея могла бути впроваджена ще у 2015 році, адже всі необхідні документи департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА направив до Управління майном обласної ради у листопаді. Але Вадим Штефан, керівник департаменту, зазначає:
З незрозумілих причин це питання свого часу в порядок денний не було внесено та профільною комісією не розглядалося. Неможливо завершити процедуру здачі в оренду приміщення комунального магазину та змінити в.о. директора, яка наполягає на звільненні з посади. Крім того, щомісячно накопичується заборгованість за комунальними платежами, сплатою податків, зростає пеня.
На думку чиновника, кошти, що магазин міг би отримати як орендну плату, дозволять із часом повністю розрахуватися за обов'язковими та комунальними платежами і заробітною платою.
Разом із тим, у проекті "Комплексної програми комунікацій влади з громадськістю та розвитку інформаційної сфери в Полтавській області на 2016-2018 роки" передбачено надання фінансової допомоги магазину на ремонт приміщень, оформлення документів на право користування земельною ділянкою та документів на будівлю. Ця програма затверджуватиметься вже новими депутатами, котрі прийшли до обласної ради після нещодавніх виборів.
Ремонт та переобладнання приміщень, що зараз використовуються як складські, дозволить в подальшому створити в книжковому магазині культурний центр для проведення творчих зустрічей, презентацій, літературних вечорів тощо.
Наступне засідання постійної комісії з питань бюджету та управління майном обласної ради - вже нового скликання і з новим депутатським складом - призначене на 26 січня. У депутатів виникло чимало питань до ідеї департаменту.
Алла Федорченко, секретар постійної комісії з питань регламенту, депутатської діяльності, інформаційної сфери, зв’язків з громадськістю та дотримання прав учасників АТО зазначає:
Справді, це питання вже розглядалося депутатами нашої комісії. Але нам не були надані всі необхідні документи, а представники Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА не змогли відповісти на деякі запитання. Наприклад, з приводу того, в який же термін "Планета" може погасити свою більш ніж 200-тисячну заборгованість? Саме тому була пропозиція перенести розгляд цього питання на засідання комісії з бюджету та управління комунальним майном.
Однак депутат, котра, до речі, воювала у батальйоні "Січ", схвально поставилася до ідеї перетворення "Планети" на кав'ярню-магазин - якщо її правильно реалізувати:
Я категорично проти продажу магазину, адже Полтава без такого закладу не може називатися духовною столицею. А ідея створити там щось на зразок кафе-книгарні буквально носиться у повітрі. Я також про це думала. Якщо бізнес-план пропонованого орендаря щодо книжкового магазину виявиться цікавим – підтримаю обов'язково.
Анна СОЛТОВСЬКА
На Полтавщині триває ґрунтова засуха
12:00 08.11
Троє полтавців отруїлися чадним газом
15:00 06.11