ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:00 31.01


Чи безпечний полтавський шоколад для споживачів? ІНФОГРАФІКА

З нового року вступили у силу нові вимоги щодо якості виробів із какао та шоколаду, згідно з європейськими стандартами продуктів харчування. Чи покращиться якість і безпечність полтавського шоколаду для споживачів?

Немало досліджень проведено на тему користі шоколаду для організму. Існує безліч рецептів косметичних процедур із використанням шоколаду – маски, обгортання та ванни, навіть шоколадні дієти для контролю ваги.

Він покращує настрій, тонізує, підвищує увагу, допомагає знизити рівень стресу та тримати апетит під контролем. Щоденне вживання чорного шоколаду покращує стан серцево-судинної системи та дає антиоксидантний ефект.

Завдяки високому вмісту в какао-бобах мікроелементів — зокрема, магнію та калію — шоколад здатен покращувати роботу м'язів та зменшувати ефект крепатури після інтенсивних тренувань. Звісно, має значення кількість. Вчені різних країн одностайні в тому, що оптимальною кількістю для щоденного споживання є 50 грамів чорного шоколаду.

Утім, у даному випадку велике значення має не лише як така кількість спожитого продукту. Колосальну роль, звісно, має якість. Мова не лише про какао-масу, з якої виробляють продукти з назвою "шоколад".

Тут важливі доданки й домішки. Бо якої би найвищої якості не були какао-боби, як би багато не додавали в шоколад власне, шоколаду — якщо вироби містять синтетичні домішки, він вже не може вважатися виробом найвищого сорту.

Чи може... Наприклад, емульгатор PGPR Е476 — полігліцерил полірицинолеат доволі безпечний, але цей синтетичний емульгатор використовують для зниження вмісту доволі дорогого какао-масла, Е476 дозволяє шоколаду із заниженим вмістом какао-масла набути таких же текучих властивостей, як і шоколад з високим вмістом жиру.

На щастя, держава вирішила захистити нас, споживачів, від неякісного шоколаду. Принаймні, саме такі декларації лунають у зв'язку з набуттям чинності з 1 січня 2018 року наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13.04.2016 № 157 "Про затвердження Вимог до продуктів з какао та шоколаду".

Цим документом до національного законодавства впроваджено відповідні нормативи ЄС. За ідеєю, його розроблено для гармонізації національного законодавства з нормами ЄС "у частині вимог до ідентифікації та маркування продуктів з какао та шоколаду, що дасть змогу забезпечити вітчизняний ринок конкурентоспроможною продукцією та значно розширити експортні можливості України".

Відповідно до Вимог наказу, відтепер має бути чітко врегульовано, які саме доданки та в яких кількостях повинні містити ті чи інші продукти, які виробник називає шоколадом. Зокрема, вимоги поширюються на маркування продуктів з какао та шоколаду для забезпечення належної поінформованості споживачів (користувачів) та запобігання підприємницькій практиці, що вводить споживача в оману.

Так, білий шоколад — харчовий продукт, отриманий із какао-масла, молока чи молочних продуктів та цукрів, який містить не менше 20 відсотків какао-масла, не менше 14 відсотків молочних продуктів.

До всіх видів шоколаду — білого, молочного, темного та чорного, какао-порошку, розчинного шоколаду, особливих видів шоколаду (крім шоколаду з добавленнями, з начинкою, а також пористого та шоколадних цукерок), заборонено додавати ароматизатори, що імітують аромат шоколаду чи молочного жиру.

Наказ містить обмеження щодо використання рослинних жирів — еквівалентів какао-масла, у продуктах із какао та в шоколаді. Інформація щодо використання рослинних жирів повинна розміщуватися поблизу назви продукту в одному полі зору з переліком інгредієнтів, бути чітко відокремлена від цього переліку, повинна зазначатися жирним шрифтом та великими літерами.

Виглядає це доволі оптимістично: здавалося б, нарешті нас перестануть вводити в оману і ми зможемо обрати дійсно якісний та корисній шоколад. Якби не одне "але". Це "але" — новий наказ Мінагрополітики від 28.12.2017 року №705 "Про внесення змін до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 13 квітня 2016 року № 157", зареєстрований в Мінюсті вже після нового року, 4 січня 2018-го.

Суть його в тому, що він доповнює 157-й наказ пунктом такого змісту: "Установити, що надання на ринку продуктів з какао та шоколаду, які введені або будуть введені в обіг до 1 липня 2019 року, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності усім чи окремим положенням Вимог, затверджених цим наказом, до закінчення строку придатності таких продуктів."

Тобто, фактично, виконання вимог до продуктів з шоколаду та какао виробниками може початися не просто з 1 липня 2019 року, а з моменту, коли закінчиться термін придатності продуктів, вироблених до 30 червня 2019 року включно.

Виходить, Мінагрополітики примудрилося вбити двох зайців: і євроінтеграційні закони продемонструвати — мовляв, інтегруємося, приймаємо, стараємося, і внутрішньому бізнесу догодити — бачте, все для вас, ви там працюйте собі далі як працювали, ми вам не заважатимемо, не звертайте уваги...

Ми вирішили поцікавитися, як справи з якістю шоколаду у місцевого виробника кондитерських виробів — кондитерської фабрики ПрАт "Полтавакондитер" (ТМ "Домінік" та ТМ "Сорочинський Ярмарок"). На жаль, від прямого спілкування з нами на кондитерській фабриці відмовилися: представник відділу маркетингу Анна Варченко, яка вийшла до нашого журналіста на прохідну, пояснила це тим, що на питання преси уповноважений відповідати лише "київський офіс".

Ми надіслали на електронну адресу ПрАТ "Полтавакондитер" інформаційний запит, в якому просили розповісти про те, як вплинув наказ "Про затвердження Вимог до продуктів з какао та шоколаду" на склад продукції, що випускається на полтавській кондитерській фабриці. Зокрема, поцікавилися, чи змінився з початку поточного року асортимент кондитерських виробів, рецептура та/або етикетки шоколадних кондитерських виробів ТМ "Домінік". Також хотіли дізнатися про обсяги виробленого шоколаду протягом минулого року та попередніх (статистика – цікава штука) і чи експортується полтавський шоколад в країни Європи. Ще нас цікавило, чи планує ПрАТ "Полтавакондитер" розширювати (чи навпаки – згортати) мережу магазинів, адже відомо, що в 2015 році "Полтавокондитер" збільшило чистий прибуток на 60 відсотків, в 2016 році – обсяг чистого прибутку зменшився на 11,85 відсотків. А з початку 2018 року закритий один із полтавських магазинів мережі "Домінік" – той що знаходиться на старій території Полтавської кондитерської фабрики (вул. Спаська, 10). Зараз, за словами робітників, що там працюють, всі приміщення за даною адресою, що належать "Полтавакондитер", виконують лише роль складів готової продукції.

На жаль, на більшість наших питань із невідомих причин нам не відповіли. Спочатку наш інформаційний запит "загубився" в електронній пошті співробітників, а потім в телефонній розмові нам пояснили, що про обсяги виробництва, зміни в асортименті та назви продукції, яка має віднині право називатися справжнім шоколадом, відповіді не буде. Наводимо повністю текст відповіді, офіційно отриманий від представника ПрАТ "Полтавакондитер".

Доброго дня, у відповідь на ваш електронний запит, повідомляємо, що спочатку 2018 року кондитерські вироби які виготовлені  ТМ "Домінік" в більшій кількості виробничого асортименту відповідають вимогам наказу №157 "Про затвердження вимог до продуктів з какао та шоколаду". Але на підприємстві є залишки пакувальних матеріалів без внесення вимог   наказу № 157, так як були виготовлені до вступу в дію вимог наказу  та  згідно нового наказу №705 від 28.12.2017 відповідно якого підприємство має право на виготовлення кондитерських виробів без вимог наказу №157 та знаходитись в обігу до 01.07.2019 р. без обмежень і заборон до закінчення строку придатності продукту

– йдеться у відповіді.

Ми вирішили поцікавитися в магазинах ТМ "Домінік" якістю та виглядом продукції з назвою "шоколад". В одному з магазинів нам пояснили, що етикетки на назви продуктів не змінені, бо товари вироблені давно – ще в серпні. В іншому ж завірили, що продукти відповідають всім вимогам законодавства, шоколад – дійсно шоколадний, дуже смачний і якісний, і користується високим попитом як полтавців, так і гостей міста, в тому числі — іноземців.

Ми не перечитували всі етикетки, вирішили зупинитися на чорному шоколаді "Преміум" (85 відсотків какао) та десертних шоколадах "Полтава" – чорному (70 відсотків какао) та молочному (33 відсотків какао-продуктів). Якщо вміст чорного шоколаду виглядає привабливо – нічого зайвого, на наш погляд, то з "молочним шоколадом" не все так просто. Згідно з інформацією з етикетки, виріб, виготовлений 17.11.17 (коли вже були відомі нові Вимоги до продуктів з шоколаду), містить "ароматизатор масло карамелізоване ідентичний натуральному".

У вимогах чітко прописано, що такі домішки в молочному шоколаді неприпустимі. Відсоток вмісту молочних продуктів у цьому шоколаді також не вказаний. Кондитерські вироби з написом "шоколадні цукерки" нам також не вдалося побачити.

Маркування на етикетці – просто "цукерки". Інформації про склад продуктів ми не знайшли також і в розділі "Каталог продукції" на офіційному сайті компанії. Нагадаємо, минулого року в АМКУ були претензії до ПрАТ "Полтавакондитер": тоді виявилося, що деякі шоколадні продукти цього виробника взагалі не містять шоколаду.

Втім, виробник має відстрочку – ще, як мінімум, на два з половиною роки.

Ми також переглянули етикетки шоколадних кондитерських виробів інших торгових марок в найближчому супермаркеті. З шести українських та іноземних (Польща, Австрія) виробників жоден не вказав на етикетці вміст заборонених вимогами інгредієнтів, деякі кондитерські концерни вже вказують на своїх виробах вміст какао продуктів, какао-масла та молочних продуктів.

Тож, все як завжди: закон є, але ніхто не поспішає його виконувати. Тим часом, турбота про якісні та безпечні продукти знову лягає не на виробника, а на споживача — як і раніше, доведеться бути пильними, уважно читати етикетки та сподіватися, що принаймні вони відповідають дійсному складу продуктів.

Нагадаємо, відповідно до європейських вимог шоколадом може називатися лише той продукт, що містить не менше 35% какао-продуктів. У молочному шоколаді повинно бути не менше 25% какао-продуктів та не менше 14% молочних продуктів. У білому шоколаді — не менше 20% какао-масла та не менше 14% молочних продуктів. У шоколадній цукерці з начинкою має бути не менше 25% шоколаду.

 

продукти, якість, шоколад, Полтавакондитер

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.