16:00 07.05 1053
У Державному архіві Полтавської області відкрилася документальна виставка "Друга світова війна. Український рахунок", присвячена 72-річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
Виставка складається з двох розділів і долі двох груп людей, які вважалися на території СРСР зрадниками. Одна – це військовополонені, яких нараховувалось близько 5 мільйонів, інша — остарбайтери, яких примусово вивезли з України на каторжні роботи до Німеччини.
Представлені на виставці архівні документи розповідають про окупаційну політику Третього Райху в Україні у 1941 — 1944 роках: об’яви про обов’язковий перепис населення (1941 року), оголошення польового коменданта про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів, пам’ятка 1942 року про нагальні завдання в роботі голів районів і міст.
Ряд джерел свідчать про жахливі умови перебування у концентраційних таборах радянських військовополонених. Про долі приречених розповідають особові фільтраційні справи військовополонених, витинки з місцевих періодичних видань “Зоря Полтавщини”, “Полтавська думка” та свідчення очевидців.
З Полтавщини до Німеччини вивезли близько 160 тисяч остарбайтерів, з них повернулись — близько 100 тисяч. Близько 10 тисяч — загинули. В концентраційних таборах на Полтавщині загинули близько 250 тисяч військовополонених – додав Тарас Пустовіт, заступник директора Державного архіву Полтавської області