ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

10:00 30.09


Полтавцям розповіли, чому варто вакцинуватися від грипу

Минулого епідсезону на Полтавщині на ГРВІ захворіли 167 тисяч осіб, з яких 97 тисяч - діти. Двоє людей померло. І це був звичайний сезонний підйом захворюваності, без епідемії грипу.

Запобігти трагедіям могло б щеплення, але в Україні вакцинується проти грипу менше ніж один відсоток населення, тоді як у Західній Європі та США – понад 20 %. Про це розповіли в ДУ "Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України".

Завідувач обласного Центру дитячої імунології КП "Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня" Валентина Думенко відповідає на актуальні питання про грип.

Багато людей остерігаються того, що до щеплення і після нього обов’язково треба бути здоровим, як мінімум, два тижні?

Ніхто не знає наперед, коли може захворіти. Але вакцинуватися можна і в розпал епідсезону. Якщо не пощастить, і вірус грипу вразить вас наступного дня після щеплення, жодної додаткової шкоди "вчорашня" вакцина не завдасть. Бо імунітету вона не послаблює. Навпаки, після введення так званого чужорідного агента імунна система одразу напружується, вмикає захисні сили, щоб протягом двох тижнів сформувати антитіла. Збільшується виробництво інтерферону. Цей білок убиває віруси не лише грипу, а й, наприклад, ГРВІ. Інша ситуація: людина інфікувалася вірусом грипу, але в інкубаційному періоді клінічних симптомів ще немає. Робить щеплення, а вже наступного дня хворіє. В такому разі гроші на вакцину будуть витрачені дарма, хвороби уникнути не вдасться. Але й мінімум вироблених за добу антитіл здатні послабити вплив вірусу. Якщо інфікуватися через 5-10 днів після вакцинації, то побороти грип буде набагато легше.

Як і де купити вакцину та зробити щеплення?

Вакцина продається в аптечній мережі. Минулого року одне щеплення обходилося від 300 до 350 гривень. Де і як його зробити детально пояснить сімейний лікар. Але майте на увазі, що з аптеки вакцину не можна нести в кишені чи якомусь пакеті. Тільки в сумці-холодильнику, щоб витримати умови холодового ланцюга (від +2 до +8 градусів). Останні роки для масових щеплень вакцина надходила з запізненням, у листопаді-грудні. Вона дійсна лише один сезон, тому аптеки перестраховуються і, якщо є попит, закуповують лише ту кількість, яку гарантовано продадуть.

Кому варто робити щеплення першочергово?

До груп ризику належать діти віком до 4 років (вони найбільш вразливі до грипу) та люди старше 60-ти років із хронічними недугами, насамперед – із хворобами легень. До груп ризику належать усі підопічні інтернатних закладів – діти й дорослі, а також вагітні. Під час пандемії 2009 року в Україні була висока смертність вагітних і породіль. Ще одна група ризику – медпрацівники. Вони теж, на жаль, вакцинуються не всі. У наказі МОЗ грип належить до щеплень, рекомендованих за клінічними показами. Для людей із груп ризику вони обов’язкові.

Чи існує ризик померти від грипу?

Смертельні випадки можливі як під час епідемій грипу, так і під час сезонних підйомів захворювання. Попереднього сезону в області зареєстровано два летальні випадки, в інші роки помирало й до 10 людей. Усі вони не були щеплені від грипу. Це, як правило, пацієнти з груп ризику, з хронічними захворюваннями.

"Цього сезону прогнозується два штами вірусу грипу А - А(H1N1) - БРИСБЕН та A(H3N2) - КАНЗАС. У 1918-му А(H1N1) став причиною пандемії так званої "іспанки", а в 2009-му отримав назву "свинячий грип". Очікуємо ще два штами вірусу В – КОЛОРАДО і ФУКЕТ",

- говорить лікар-епідеміолог, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ДУ "Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України" Андрій Байбарза.

За словами Лідії Войтенко, експерта Департаменту охорони здоров’я ОДА за напрямком "Інфекційні хвороби", групи ризику потрібно роьити щеплення вже зараз, до початку епідсезону.

У "Полтавафарм" повідомили, що вакцина проти грипу – це препарат із дуже коротким терміном придатності. В Україну вже надійшла вакцина, яка є в переліку МОЗ. У вільному продажу з’явиться не раніше наступного тижня.

суспільство, вакцинація, ГРВІ, грип

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.