ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:55 15.01


Полтавські лебеді відправилися на зимівлю в "теплі краї". ФОТО

15 січня декоративних водоплавних птахів із Полтавського дендропарку перевезли на місце зимівлі – в Ковалівський розплідник.

Нарешті відправили на зимівлю мешканців озера в Полтавському дендропарку – лебеді та качки мандаринки. Минулого тижня полтавці почали масово обурюваится в соціальних мережах – мовляв, як можна стак знущатися над птахами, адже їм холодно і озеро затягується кригою. Насправді, птахи пристосовані для таких погодних умов і низька температура води їм не шкодить.

Ми очікували, щоб крига стала товщиною від 7 сантиметрів – тоді можна безпечно до них підійти, і щоб птахи подовше побули на відкритій воді. Взагалі, поки була тепла погода, ми думали про те, що якщо залишиться ополонка діаметром хоча б чотири-п'ять метрів, ми залишимо їх на ставку на зиму. Зараз, коли температура знизилася і ставок замерзає, ми вирішили забрати птахів на зимівлю в Ковалівку

– пояснила секретар міської ради Полтави Оксана Деркач, яка опікується лебедями.

У Ковалівському розпліднику птахи живуть у великому ангарі, вони мають доступ до штучного струмка та ємностей із водою. Щовесни птахи отримують порцію антибіотиків, а в разі необхідності протягом перебування в дендропарку – консультацію ветеринара-орнітолога.  

Яйця лебеді та качки відкладають напровесні. Оскільки в цей час водойми зазвичай ще вкриті кригою, кладка відбувається в розпліднику. Пташенят "висиджує" інкубатор, і зрештою вони залишаються розпліднику.

У нас ландшафтний парк, і птахи нам потрібні для відтворення ландшафту. Ми не ставимо за мету отримати пташенят. У Ковалівці є інкубатор, необхідні умови та ветеринарний догляд – от нехай вони цією справою й займаються. Якби у нас була можливість зимівлі лебедів у дендропарку, тоді б ми розглянули умови для відкладання яєць та розведення пташенят. Але ще одна причина – відловити нам їх дуже важко

– розповів директор Полтавського дендропарку Михайло Шлафер.

Основною проблемою зимового перебування лебедів у дендропарку, як не дивно, є не погодні умови, замерзання ставка чи відсутність корму – лебеді добре переносять мінусові температури, а корм за власною ініціативою забезпечують небайдужі підприємці Полтавщини – а людський фактор.

Коли навколо міцна крига, лебеді стають уразливими для людей – доволі легко підійти та зловити птаха, на жаль немало громадян, які залюбки б реалізували зловмисні наміри, якби їм дали таку можливість. Тому й перевозять лебедів щозими – як тільки крига дасть можливість підійти якнайближче з сіткою.

Для того, щоб зловити птахів, залучають рятувальників-водолазів. Вони в спеціальних гідрокостюмах, які не лише не пропускають воду, але й не дають зануритися в разі потрапляння в ополонку, заганяють птахів, плескаючи по воді, на міцну кригу, де до них може підійти співробітник дендропарку. Хоча лебеді й доволі загрозливо шипіли та били крилами, з ними впоратися було легше – вони більші й не такі повороткі. А от за качками мандаринками довелося побігати.

Сьогодні рятувальникам  довелося навіть лізти в ополонку, бо качки категорично не хотіли покидати свою улюблену водойму. При наближенні крилаті красені спочатку намагалися відлітати, потім – ховалися в кущах і високій траві, а згодом змінили тактику: пірнали під воду й за деякий час виринали на поверхню в найнеочікуванішому місці.

Ганялися за пернатими по ставу майже дві години. Одній качці мандаринці вдалося втекти — вислизнувши буквально з рук рятувальника, вона пірнула у став та, ймовірно, через промив у кризі втекла до кущів.
Інших птахів благополучно зловили та в коробках і клітках перевезли до Ковалівського розплідника. Полтавці побачитися зі своїми крилатими улюбленцями зможуть аж навесні – скоріш за все в квітні, коли крига на ставку зійде хоча б наполовину.

Умов для виведення потомства водоплавних птахів у дендропарку поки що немає: насправді улюбленці Полтави не перебувають на балансі в місті, для них не передбачений бюджет. Птахи, фактично, це подарунок від небайдужих містян, вони були придбані коштом полтавських підприємців.

Так само не закладені в міський бюджет витрати на харчування птахів.

Ми маємо лебедів завдяки ініціативі Оксани Деркач, вона ж особисто подарувала пару лебедів. Харчування птахів здійснють місцеві підприємці. Є плани на те, щоб збільшити кількість видів водоплавних птахів та навіть зробити невеличкий контактний зоопарк. Але лише за тієї умови, якщо ми знайдемо на це кошти. Але радує, що лебеді й качки стали окрасою парку і загальними улюбленцями

– зазначив Михайло Шлафер.

Прокоментував очільник дендропарку й ситуацію з будиночком – днями соціальними мережами прокотилася хвиля обурення, що будиночок стоїть косо і виглядає непрезентабельно.

Будиночок для птахів ми встановили спочатку посередині ставка. Але туди постійно запливали люди, пірнали з нього, навіть залізали всередину. Ми перемістили його ближче до берега встановили, на плавучих опорах. Але знизився рівень води і будиночок нахилився на один бік. Варто підкреслити, що нам його подарували для птахів, але птахи ним не користуються – тож він скоріше виконував декоративну функцію

– додав Михайло Львович.

Полтавський дендропарк, качки мандаринки, лебеді.

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.