ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

16:30 23.05


Поруч із прізвищем Жеваго все частіше звучить слово "банкрутство"

Фінансово-промислова група "Фінанси та кредит" уже давно перестала бути фінансовою і з кожним роком стає менш промисловою.

 

Та й не групою вже, а уламками колись великої колись імперії колишнього кременчуцького  олігарха Костянтина Жеваго, падіння якої почалося в 2015 році з банкрутства банку "Фінанси та кредит".

Згодом, як доміно, посипалися і збанкрутували всі значні підприємства групи: "Росава", "АвтоКрАЗ", "Білоцерківська ТЕЦ", "КСРРЗ", "Гемопласт" тощо.

Знаменним став опублікований Interfax минулого тижня прес-реліз Ferrexpo про те, що ТОВ "Фінансова компанія "Максі Капітал Груп" подала заяву на відкриття провадження у справі про банкрутство ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат", вимагаючи стягнення з підприємства 4,7 млрд грн. Виходячи з матеріалів суду, можна зрозуміти, що Жеваго використав Полтавський ГЗК для своїх махінацій щодо виведення коштів з банку. А оплачувати його витівки тепер доведеться всім акціонерам. 

Полтавський ГЗК завжди був перлиною та основною дійною коровою Жеваго, дозволяв йому перебувати у статусі олігарха першої десятки Forbes. І хоча, згідно із заявами Ferrexpo, компанія вже сформувала резерв для погашення заборгованості у розмірі 112 млн доларів, ситуація зараз вкрай хитка. Полтавський ГЗК під сильним тиском держави та правоохоронців. І якщо "Максі Капітал Груп" таки почне процедуру банкрутства, Жеваго втратить контроль над своїм ключовим активом.

Власником "Максі Капітал Груп" є юрист Василь Котинкевич, але блогери стверджували, що за цією історією також стоять київські бізнесмени Ігор Воронов та Леонід Крючков. Примітно, що ці імена espreso.tv пов'язував зі стягненням мільйонів кубів газу з "Укртрансгазу" (історія п'ятирічної давності, коли та сама "Максі Капітал Груп" викупила у ФГВФО пул прав вимог до підприємств з орбіти Жеваго, і примудрилася стягнути з "Укртрансгазу" 305 млн кубометрів газу). Ніхто свою причетність після публікацій не спростовував, тож можна сміливо припустити, що саме ця трійця вирішила "обскубти гусака" знов.

Одночасно з повідомленням про початок банкрутства Полтавського ГЗК минулого тижня з'явилася інша важлива новина, яку варто розцінювати як початок кінця всього фармацевтичного бізнесу Жеваго – корпорації "Артеріум". Сам "Артеріум" є лише надбудовою над двома фармзаводами, "Київмедпрепарат" та "Галичфарм". Саме щодо цих двох підприємств, згідно з даними реєстру Верховного суду, київська компанія "Скай-Девелопмент" ініціювала процедуру банкрутства. Загальна сума вимог щодо заяви компанії становить 3,5 млрд гривень. Компанія "Скай-Девелопмент" у своєму прес-релізі заявила, що основною метою банкрутства є процедура фінансового оздоровлення підприємства, реструктуризації заборгованостей, усунення від управління поточного мажоритарного акціонера, заміна неефективної моделі менеджменту, а також залучення інвестицій для модернізації.

Liga.net пов'язувала "Скай-Девелопмент" знову ж таки з Леонідом Крючковим. З якою метою викуплено борги і яка доля чекає на "Артеріум", "Галичфарм" та "Київмедпрепарат", поки що не відомо. Можливо, це призведе до появи нового гравця на ринку фармацевтики, а можливо, проєкт буде проданий і помітно зміцниться один з існуючих виробників або дистриб'юторів. Що позначиться на всій структурі ринку та змінить питому вагу основних гравців. Імовірнішою нам здається друга версія.

Але проблемами комерційного характеру складності Жеваго не закінчуються. У лютому РНБО наклала на нього санкції за роботу з країною-агресором і розпочала процес націоналізації пакету акцій Полтавського ГЗК, що належить Жеваго. Прикриваючись наявністю західних партнерів та інвесторів, Жеваго у свою чергу намагається себе вибілити та погрожує державі судами. Але ті самі західні партнери не квапляться подавати голос та виступати на захист Жеваго, оскільки вже чітко розуміють, що він витягує собі гроші з Ferrexpo за різними лівими та каламутними схемами, а платять за це всі акціонери, для яких Жеваго давно вже став валізою без ручки. Він токсичний і зайвий.

Ба більше, ще у 2023 році держава в особі Фонду гарантування вкладів подала позов особисто до Жеваго про стягнення 46 млрд гривень – суми, порівнянної з оцінкою всіх його активів. Справа поки що гуляє судами різних інстанцій, але це лише питання часу, коли державна машина досягне бажаного результату. 

Щоб остаточно завершити сьогоднішній портрет Жеваго, варто згадати про нерозв'язні проблеми з правоохоронною системою – кілька підозр, у тому числі від НАБУ за підкуп суддів Верховного суду, та на додачу до санкцій ДБР наклало арешт на все майно Жеваго в Україні у межах різних кримінальних проваджень. Претензій до нього накопичилося дуже багато. 

Жеваго чудово почувається в Парижі, однак цього не можна сказати про менеджмент його підприємств. Практично всі компанії групи Жеваго – банкрути. Керівники – хтось у в'язниці, хтось у СІЗО, хтось у бігах, хтось із підозрами. Лічені одиниці на волі, але чи надовго, враховуючи, що сам їхній роботодавець у розшуку, давно втратив бодай якусь політичну вагу і не здатен захищати бізнес.

Аналіз картини свідчить: Жеваго на межі втрати статусу олігарха. З обов'язкових атрибутів олігарха в нього залишиться лише яхта, заарештований будинок у Парижі, футбольний клуб "Ворскла" та espreso.tv (поки теж не збанкрутує).

жеваго

За темою:

  • АРМА закінчила конкурс на управління нерухомістю Жеваго та перевіряє переможців
  • АРМА виставила на конкурс майно Жеваго: спиртзаводи шукають управителів
  • Жеваго заявляє про зупинку інвестицій Ferrexpo в Україну через втрату частки в Полтавському ГЗК
  • Топ-5 за тиждень :









    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.