ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

18:45 25.02


Пожежа в багатоповерхівці: шанс на порятунок

У Полтаві з 19-ти будинків підвищеної поверховості лише дев'ять обладнані пожежною сигналізацією, а пожежні драбини дістають лише до дев'ятого поверху.

Чи значить це, що мешканці багатоповерхівок дуже ризикують? Ми з'ясовували це питання з рятувальниками та пожежними інспекторами…
Як ми дізнались в ГУ ДСНС України в Полтавській області, на Полтавщині підвищену поверховість мають 35 житлових будинків, із них 19 – у Полтаві. Будинками підвищеної поверховості вважаються будинки висотою від рівня землі до підлоги останнього житлового поверху понад 26,5 метра.

Ліквідація пожеж у багатоповерхівках виконується у різний спосіб – виходячи з розташування місця займання, інтенсивності та розповсюдження пожежі. Нерідко пожежники використовують автомобілі з автодрабинами. Це може зменшити час та ризики для діставання рятувальної ланки до місця загорання. Втім, на Полтавщині такі драбини можуть дістатись максимум - до дев'ятого поверху.

Заступник начальника ГО ДСНС України у Полтавській області Олександр Лисенко пояснив нам, що технічна можливість діставатися за допомогою автодрабини на більшу висоту існує. Це обладнання дозволяє організовувати спуск-підйом кабіни, подібної до ліфтової, уздовж піднятої пожежної драбини. Але на Полтавщині поки що таких рятувальних автомобілів немає, бо це досить високовартісне обладнання – кожна така автівка коштує близько десяти мільйонів гривень. Питання про придбання хоча б одного такого рятувального транспорту періодично виникає і на рівні області, проте, обласна рада досі не змогла виділити необхідні кошти.
Але це не вирок для жителів багатоповерхівок, вважає Олександр Миколайович.

Це не тупикова ситуація. Є низка способів дістатись до верхніх поверхів та загасити пожежу без використання автодрабин. По-перше, рятувальники підіймаються, якщо це можливо, внутрішньобудинковими сходовими маршами на потрібний поверх. Пожежний рукав також протягується через сходові марші. В критичних випадках, коли проходження всередині будинку неможливе, використовується такий вид драбин, як "драбина-штурмовка". Це вузька драбина з гаком на кінці, за допомогою якого вона пробиває вікно та кріпиться на стіні

 

 

 

 

 

 

       – пояснив рятувальник.

Хоча такий спосіб досить довгий та ризикований – адже рятувальникам доводиться пересуватись драбиною в повному захисному обладунку на висоті понад 10-й поверх – бувають ситуації, коли це єдиний шлях приборкання вогняної стихії. При заблокованих внутрішньобудинкових переходах евакуація постраждалих відбувається теж уздовж зовнішньої стіни будинку, за допомогою рятувальної мотузки з подвійно-рятувальною петлею. На щастя, зазначає Олександр Лисенко, на Полтавщині рятувальникам доводиться діяти таким чином лише на спеціалізованих навчаннях. У реальних ситуаціях подібний досвід полтавські вогнеборці не застосовували.

У всіх випадках загорання, що відбувались на Полтавщині, пожежі ліквідовувалися на початкових стадіях, у межах квартир, та екстремальних заходів порятунку не потребували. Кілька років тому на Огнівці була ситуація із займанням на 12-му поверсі 16-поверхівки. Вдома ні у господарів квартири, де сталась пожежа, ні у сусідів із 13-го поверху тоді нікого не було. Тому для ліквідації пожежі начальник караулу, обв'язаний спеціальною мотузкою, спустився вздовж зовнішньої стіни будинку з 14-го поверху та загасив пожежу, використовуючи пожежний рукав.

Основну небезпеку, як наголошують рятувальники, становить не стільки полум'я, скільки дим. При задимленні окрема ланка рятувальників апаратах для захисту дихання перевіряє кожну квартиру, стукаючи у двері та, у разі виявлення заблокованих мешканців, організує їх евакуацію.

Якщо у мене, як у керівника, достатньо людей, щоб виконувати і гасіння пожежі, і рятування людей, то одночасно виконуються обидві задачі. Якщо ж людей недостатньою, то пріоритет – рятування. У кожного рятувальника газо-димо-захисної служби (ГДЗС) є дихальні пристрої (балони) з трійником та масками, що він їх одягає на людей, яких рятує


 

 

 

 

       – зазначає Олександр Лисенко.

Більшість летальних випадків при пожежах стаються саме через отруєння продуктами горіння. І в цьому контексті, як не дивно, більша небезпека чатує на жителів невеликих будинків, особливо, якщо пожежа на нижніх поверхах, ніж на мешканців багатоповерхівок. Тобто, якщо місце загорання знаходиться, скажімо, на 14-му поверсі 16-поверхового будинку, допомога в евакуації потрібна, в основному, мешканцям останніх трьох поверхів. Усі інші люди можуть безперешкодно спуститись сходами та вийти на вулицю. Оскільки дим від пожежі підіймається та розповсюджуються поверхами, що знаходяться над місцем займання, рятувальники закликають громадян звертати увагу та вчасно реагувати на запах диму, що може з'явитись у будинку.

Для того, щоб не стати жертвою пожежі, рятувальники просять дотримуватись простих правил безпеки життєдіяльності.

По-перше, не варто панікувати. Якщо десь у будинку сталася пожежа, а ви не можете вийти з приміщення, то краще не ризикувати, тим більше з дітьми.

"Треба також повідомити на номер 101, що ви заблоковані, чітко пояснити адресу, поверх, номер квартири, щоб пожежники орієнтувалися. Закрити двері, щоб уповільнити потрапляння диму в приміщення. Не варто відкривати усі вікна, що може спричинити до протягу та прискорити розвиток пожежі. Також ззовні може потрапляти дим. Якщо задимлення велике, можна намочити тканину водою і через неї дихати. Варто лягти на підлогу, бо дим підіймається уверх, тож понизу більше повітря, придатного для дихання",

– рекомендує  начальник відділу інформації та комунікації з громадськістю обласного управління ДСНС Віталій Шкаревський.

Ні в якому разі не можна ховатися під меблі, у шафи, під ванну. Особливо це стосується дітей. Бували випадки, коли рятувальники заходили у квартиру, але просто не бачили у сильному задимленні людей, що сховалися. Також варто уважно прислухатись до дзвінка чи стуку в двері – ланка газодимозахисної служби обов'язково обходить усі квартири, тож необхідно подати голосовий сигнал рятувальникам, якщо ви не можете самостійно вийти або відчинити вхідні двері. Рятувальники наголошують, що не варто відкривати балкони та вікна під час пожежі на верхніх поверхах – нерідко це є шляхом потрапляння іскор чи вогняних уламків, що призводить до виникнення ще одного місця займання.

За словами вогнеборців, найкращий спосіб ліквідувати пожежу – це запобігти їй. Тож, варто дотримуватись елементарних правил пожежної безпеки: бути обережними при поводженні з відкритим вогнем та електроприладами, не захаращувати евакуаційні виходи, тримати в справному стані внутрішні системи водопостачання. Суттєвим засобом профілактики також є встановлення в будинках системи пожежного спостереження.

У дев'яти з 19 полтавських будинків, які відносяться до категорії будівель із підвищеною поверховістю, протягом останніх місяців минулого року встановлена та підключена система пожежної сигналізації. Такі роботи виконані за програмою "Безпечне житло", що була прийнята депутатами міськради в 2016 році


 

 

 

      – розповідає Олександр То, начальник сектора активних та пасивних засобів безпеки ГУ ДСНС України у Полтавській області.

Роботи виконувала полтавська філія ТОВ "Пожежне спостереження", наразі сигнал про спрацювання датчиків також надходить на пульт вказаної компанії.
"На кожному поверсі розміщена кнопка включення системи оповіщення – якщо людина бачить або  відчуває, що почалась пожежа, то просто відкриває кришку та натискає кнопку. Окремо системою спостерігається кожен поверх. В автоматичному режимі відкривається клапан, що виводить дим саме на цьому поверсі. Також у випадку масштабної пожежі при спрацюванні датчиків ліфти автоматично мають опускатись на перший поверх та відкривати двері. На жаль, визначити поверх дистанційно (з центрального пульта) система "Варта" не дозволяє. Ми тільки знаємо тип ситуації: пожежа бо аварія (пошкодження мережі). Місце займання, згідно з даними системи, визначає наш оператор, який негайно прибуває на місце події та має доступ до локального пульта, що встановлений в кожному будинку в захищеній кімнаті",
– розповів нам Сергій Сень, директор полтавської філії ТОВ "Пожежне спостереження".

Автоматичні датчики оповіщення, які реагують на дим, встановлені, за бажанням власників, у передпокої приватних квартир, і вже були кілька випадків спрацювання системи оповіщення. На щастя, ситуації були пов'язані з ординарними побутовими ситуаціями: ремонтом (та запиленням датчика), а також задимленням квартири внаслідок пригоряння їжі. Сергій Сень розповів, що в одному випадку жінка старшого віку заснула в той час, коли готувала їжу. Прокинулась завдяки писку датчика, що спрацював на дим.

Утім, мешканці будинків, де встановлена система пожежного захисту, не завжди радо сприймають нововведення.
"Ми палимо в квартирі, тож відмовились від датчика: він би спрацьовував кожен день. Я вважаю, що він нам із чоловіком не потрібен",
– висловила власну думку пані Наталія, мешканка полтавської 14-поверхівки.
"Ходили, щось встановлювали, я навіть не знаю, чи вона працює вже, чи ні. Нам не повідомляли – що робити, якщо сигналізація спрацює. Мабуть, десь є відповідальна за пожежну безпеку людина, але я не знаю, хто це",
– заявила Ольга Миколаївна, консьєрж цього ж будинку.

 

безпека, пожежа, ДСНС,

За темою:

  • На Полтавщині горів дачний будинок
  • На Полтавщині палають відкриті території
  • "Приліт" і пожежа у Полтавській громаді: пошкоджена цивільна інфраструктура
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.