14:52 29.10 18018
У Полтаві нещодавно відкрився унікальний перший в області спеціалізований магазин органічних продуктів харчування ПП "Агроекологія".
ПП "Агроекологія" є найбільшим виробником органічної рослинницької і тваринницької продукції Полтавщини і має багату історію діяльності. Його засновник, знаний аграрій, Герой Соціалістичної Праці, Герой України, почесний академік УААН, Семен Свиридонович Антонець, наріжним каменем успішного господарювання вважає дбайливе ставлення до ґрунтів – збереження та відтворення їх родючості.
Саме на таких принципах базується органічне землеробство. 40 років тому у господарстві С.С.Антонця повністю відмовилися від застосування пестицидів та мінеральних добрив, що дозволяє отримувати високоякісну органічну продукцію.
Підприємство розташоване на землях Шишацького та Зіньківського районів. Поголів'я великої рогатої худоби в господарстві налічує понад шість тисяч голів. Земельний фонд складає близько 6700 га. Всі землі задіяні в органічному виробництві.
Донедавна вся продукція підприємства реалізовувалася лише оптовими партіями: зернова сировина – в європейські країни, м'ясо – на переробні підприємства, молоко – для виробництва продуктів дитячого харчування. З середини жовтня органічні продукти стали доступними для полтавців. У Полтаві відкрився перший магазин, де можна придбати продукцію ПП "Агроекологія".
Вся продукція, представлена в магазині, має сертифікати, що посвідчують її органічне походження – з ними можна ознайомитися в куточку споживача. Це швейцарський сертифікат якості Bio-Swiss, який в Україні мають щонайбільше п'ять компаній, адже отримати його досить важко, та європейський сертифікат EU organic.
Ці сертифікати дозволяють виробнику здійснювати експорт органічної продукції в країни Європи та Швейцарію, яка в цьому питанні має відокремлену, більш жорстку до якості продукції, позицію. ПП "Агроекологія" вже кілька років успішно підкорює швейцарський органічний ринок, експортуючи зернові культури.
Зокрема, пшеницю на борошномельне виробництво, а також ячмінь, жито, просо, сою. До слова, за статистикою, споживання органічних продуктів у Швейцарії на душу населення – найвище в світі.
Швейцарія готова для споживання органічних продуктів, Україна – поки не дуже. Цінова політика в нашому магазині відповідає якості органічних продуктів. Сказати, що вони високі, буде неправильно. В середньому, продукти дорожчі відсотків на тридцять, ніж неорганічна продукція. Якщо середня ціна на м'ясо в місті 130-140 гривень, то наша в межах 170 гривень, ця різниця в 30–40 гривень – невелика доплата за значно вищу якість. В Полтаві у нас немає конкурентів, адже органічне м'ясо та молоко пропонуємо лише ми
– розповідає директор магазину Павло Захарченко.
В магазині можна придбати свіже м'ясо – яловичину, баранину, свинину. Це, в основному, делікатесні частини – вирізка, балик, м'якоть, стейк. Окрім того, в асортименті представлено свине сало, підчеревина, рулька та напівфабрикати – ковбаса домашня, м'ясо мариноване, фарш. Вся продукція в повній мірі відповідає органічним стандартам.
Так, для приготування ковбаси не використовуються хімічні домішки, стабілізатори та поліпшувачі смаку – в складі напівфабрикату лише м'ясо, сало, сіль та натуральні спеції. Рецептура розроблена шеф-кухарем мережі елітних продуктів та відповідає найвищим стандартам якості.
М'ясо для стейків ПП "Агроекологія" вже кілька років постачає в київський елітний магазин, де воно користується стабільно високим попитом, хоча коштує 800 гривень за кілограм, м'якоть яловичини там же коштує від 300 гривень.
Полтавським замовником стейкового м'яса є спа-комплекс Relax Park Verhoiy, де шляхом дозрівання з сировини виготовляють елітний стейк Рібай.
Основною відмінністю органічного м'яса є те, що при відгодівлі худоби не використовують синтетичні премікси, які активізують приріст ваги. ПП "Агроекологія" використовує корми, вирощені виключно на власних полях.
Органіки не може бути без тваринництва, адже це нероздільні складові єдиного цілого: на полях вирощуються органічні корми, які їдять тварини і виробляють гній, що стає органічним добривом і повертається на поля, аби примножити їхню родючість. Тобто, це замкнутий цикл
– пояснює Павло Борисович.
За станом здоров'я тварин суворо стежить ветеринарна служба підприємства. На першому місці у роботі – профілактичні методи.
На перший погляд органічна ферма нічим не відрізняється від неорганічної: такі ж корівники, телятники, доїльний блок. Та й, дивлячись на тварину, так одразу і не повісиш на неї ярлик "organic". Проте відмінностей чимало. Корів утримують без прив’язі в просторих корівниках на солом’яній підстилці. У теплий період року всі тварини, включаючи наймолодших, знаходяться на вигульних майданчиках, що сприяє зміцненню їхнього здоров’я
– розповідає Павло Борисович.
Для забою відбираються лише здорові тварини з високою енергією росту. Забій проводиться на сертифікованому підприємстві з суворим дотриманням ветеринарно-санітарних вимог. Протягом доби м'ясо охолоджують до 4–5 градусів в холодильній установці, здійснюють обвалку та дообвалку – шматки набувають потрібного вигляду та розміру, і наступного ранку його вже реалізують в магазині. М'ясо розміщене в спеціальних лотках на вітрині, де підтримується низькотемпературний режим.
Термін продажу м'яса максимум три дні. Але зараз попит значно перевищує пропозицію – свіже м'ясо розкуповують протягом першого ж дня з моменту поставки в магазин. На даному етапі кожен вид м'яса (свинину, яловичину і баранину) завозять в магазин двічі на тиждень у різні дні.
За необхідності, покупці можуть здійснити попереднє замовлення м'ясної продукції. Для цього можна звернутися безпосередньо до продавців магазину або зателефонувати за номером (095) 100-00-71.
Загалом, увесь асортимент є на вітрині. Але, наприклад, якщо людина знає, що їй потрібне м'ясо для якоїсь визначної події, скажімо, – ювілею. Ми можемо за попереднім замовленням привезти потрібну кількість певного сорту м'яса в обговорений термін. Єдине, що замовлення треба робити заздалегідь – за 3–4 доби. Ми підготуємо, наприклад, 10–20 кілограмів ошийка, і клієнту буде просто потрібно забрати м'ясо в магазині
– уточнює Павло Захарченко.
Співробітники магазину, за потреби, нададуть консультації щодо найкращого способу приготування м'яса – маринування, часу приготування, композицій спецій, які найкраще підкреслять смак тієї чи іншої страви. До слова, тут також можна придбати натуральні спеції – композиції із застосуванням морської солі створені фахівцями в області кулінарії. Незабаром в магазині з'явиться окремий стенд із кулінарними рецептами, де можна буде не лише придбати книги, але й виписати для себе нові та цікаві рецептури приготування м'ясних страв.
В планах на майбутнє – розширення мережі магазинів, установка обладнання для дозрівання стейків а також облаштування дегустаційної зали, де покупці, обравши певний шматок м'яса, зможуть на власні очі побачити технологію його приготування і поласувати стравою на відкритій кухні.
Наразі для дегустації доступні мед, олія, хліб. Покупцям пропонують два сорти меду – соняшниковий і гречаний. У власному цеху з переробки продукції рослинництва виробляють лляну й соняшникову олію холодного віджиму, різноманітні крупи – пшоняну, гречану, ячну, пшеничну, вівсяну, пшеничне, житнє, гречане борошно, які також є на полицях магазину.
Окрім того, в магазині можна придбати хліб, для випікання якого використовують лише органічне борошно та натуральну закваску: чіабату, житній з лляною посипкою, пшеничний та кукурудзяний хліб, багети. В магазині завжди лише свіжі хлібобулочні вироби – їх привозять щоранку та реалізують протягом одного дня.
Окремим предметом гордості магазину є молокомат – автомат для розливу молока. До уваги покупців постійно доступне свіже органічне коров’яче незбиране молоко з власної ферми класу екстра. На шляху від корови до споживача молока не торкається людська рука: з доїльного залу молоко надходить у танк-охолоджувач, де воно швидко набирає температуру 4о С, звідти відбираються проби на визначення основних показників якості – жирність, вміст білку, бактеріальні показники тощо. Кожна партія молока отримує лабораторні та ветеринарні висновки.
Після охолодження молоко в автоматичному режимі наливається в 100-літрову ємність з нержавіючої сталі, в якій його транспортують на продаж. В магазині цю ємність розміщують всередині молокомата, де підтримується відповідна температура. Спеціальний пристрій періодично перемішує молоко з метою запобігання утворення вершків.
Продавець розливає молоко безпосередньо в момент продажу – варто лише піднести пляшку до крану та натиснути кнопку. Розлив молока здійснюється в одноразові літрові пляшки. Ціна доволі демократична – 25 гривень за один літр. З молочних продуктів також доступне вершкове селянське масло, кілограм якого коштує 200 гривень. Постачання свіжих молочних продуктів у магазин відбувається через день.
В магазині завжди щиро раді відвідувачам та гарантують персональний підхід до кожного клієнта. На покупців чекають з 9:00 до 20:00 без перерви, вихідних та святкових днів за адресою у Полтаві: Першотравневий проспект, 7. Телефон для довідок: (095) 100-00-71.
Ольга СТЕНЬКО
Частина Полтави залишилася без води
14:00 12.04