17:17 12.04 1819
12 квітня в Полтавському музеї авіації та космонавтики відкрилася виставка, присвячена першому українцю, який побачив Землю з висоти космічного польоту.
Тематична виставка, що має назву "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю…", присвячена льотчику-космонавту, двічі Герою Радянського Союзу, генерал-майору авіації, кандидату технічних наук, космонавту №4 в СРСР, першому українцю, який побачив Землю з висоти космічного польоту Павлу Романовичу Поповичу.
Народився Павло Попович в 1930 році в містечку Узин на Київщині. З дитинства мріяв небо, спостерігаючи за літаками, що піднімалися в повітря з військового аеродрому, і згодом вступив до ремісничого училища та отримав кваліфікацію столяра. Надалі, навчаючись у технікумі, Павло Попович займався в аероклубі. А в 1951 Павло Романович уже зарахований до Качинського авіаційного училища, яке закінчив у 1954 році і в 1960-му він отримує пропозицію пройти медкомісію для підготовки льотчиків до польотів у космос. Так Павло Попович потрапив у загін космонавтів.
Свій перший політ він здійснив у період з 12 по 15 серпня 1962 року на космічному кораблі "Восток-4" разом з Андріяном Ніколаєвим, який здійснював політ на кораблі "Восток-3". Це був перший у світі груповий політ двох космічних кораблів, під час якого були проведені експерименти з радіозв'язку між екіпажами кораблів у космосі.
Завдяки Павлу Поповичу, першою в світі піснею, яка пролунала з космосу, стала українська "Дивлюсь я на небо…" на слова Тараса Шевченка.
У 1963 році за рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради Павлу Поповичу було надано звання почесного громадянина міста Полтави.
Багато речей, зібраних та переданих Павлом Поповичем, зберігаються в різних музеях України. Пощастило й Полтавському музею авіації та космонавтики: тут зберігаються автентичні речі першого українського космонавта і деякі елементи космічних літальних апаратів, особисто передані Поповичем. Зараз вони перебувають у постійній експозиції музею. Також суттєву допомогу в підготовці тематичної виставки надав відомий український колекціонер Сергій Козлов.
В експозиції виставки "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю…" представлений оригінальний парадний мундир Павла Поповича, а також світлини з особистого архіву колекціонера Сильвестра Шафарчука, які ілюструють життєвий шлях видатного космонавта.
Не обійшлося в День космонавтики й без подарунків: гості заходу принесли з собою речі, які мають прямий стосунок до космічної теми.
Вероніка Шостак, голова Полтавської міської організації ветеранів космодрому Байконур, передала у фонди музею календар зі світлиною українського космонавта Леоніда Каденюка та вимпел із зображенням радянської ракети "Сатана", які запускали з космодрому в часи, коли Вероніка Станіславівна там працювала.
Згадку про Леоніда Каденюка передав також і голова Полтавського осередку ВМГО "Студреспубліка" Олег Слизько.
Ми вирішили передати у фонди музею перший, історичний номер нашої газети "Нова республіка" від квітня 2016 року, в якому вийшло інтерв'ю "Яке недосконале суспільство і як ми неправильно живемо на цій планеті" першого космонавта Незалежної України Леоніда Каденюка. Людина, яка побачила космос, зрозуміла інші реальності, розповідає, як молодь раніше виховувалася, мріяла та розкривала нові горизонти – не лише в космосі, але й в принципі по життю. На жаль, зараз є велика проблема в тому, що ми перестали мріяти, йти вперед, бути максималістами. Про це якраз і йдеться в статті. Тепер примірник буде й у музеї космонавтики
– розповів Олег Слизько.
Світлини радянських космонавтів з їх особистими автографами передав член ветеранської організації Микола Федін, який в 1960-х роках проходив строкову службу в Зірковому містечку під Москвою й відтоді цікавиться космічною темою.
З експозицією виставки "Дивлюсь я на небо та й думку гадаю…" можна ознайомитися в Полтавському музеї авіації та космонавтики за адресою Першотравневий проспект, 16 протягом двох тижнів – до 26 квітня.
Ольга СТЕНЬКО
У Полтаві автомобіль BMW врізався в дерево
13:45 25.03
На полтавців знову очікує сніг
18:30 26.03