ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

16:10 03.02


У Полтаві немає вакцини від сказу. А скажені тварини - є

Вакцини проти сказу - смертельної хвороби - нині немає ні у медичних закладах, ні у вільному продажі. Між тим, лише минулого року мисливці підстрелили сім скажених лисиць. Вони переважно живуть біля міст і можуть заразити вуличних тварин.

Цього року антирабічного імуноглобуліну - профілактичного засобу проти сказу - в області не знайти днем з вогнем: імпортна протисказова сироватка ще не пройшла реєстрацію у МОЗ. Про це нам сказали у травмпункті Полтави і аптеці "Полтавафарм". Зазначили буквально однаково:

Сироватки від сказу немає ніде.

Передостання безкоштовна доза антирабічного імуноглобуліну в Полтаві дісталася маленькому Едіку Антонову влітку минулого року.

Мама хлопчика Оксана Антонова розповіла:

Сина вкусив кажан. Тварину ми впіймали і посадили в клітку. Поки думали, що робити, вона здохла, тому я подзвонила до лікарів і запитала, що робити. Вони злякалися – кажани серед тих тварин, які переносять сказ. Приїхала "швидка" і забрала нас до лікарні. У підсумку сину зробили кілька уколів із спеціальним антирабічним імуноглобуліном, який захищає людину в тому випадку, якщо її вкусила скажена істота. При чому, коли я спілкувалася з цього приводу з літньою медсестрею у лікарні, вона сказала: у Полтаві препарату вистачить ще на одну людину, крім мого сина, тому нам дуже пощастило. Крім того, я пам’ятаю, що наш антирабічний імуноглобулін був точно не російській, хоча ці імпортні ліки до подій на сході України надходили до нас саме з Росії.

За даними прес-служби МОЗ, цих ліків не було і у другій половині 2015 року в Полтавській, Хмельницькій, Кіровоградській та Чернівецькій областях. І, як бачимо, немає і понині. Хоча минулого року в кількох регіонах України укушені скаженими тваринами люди зі скандалом шукали антирабічну сироватку і або замовляли її за кордоном, або самі їхали лікуватися туди. Наприклад, так сталося із двома хлопчиками з Бердянська: їхні батьки повезли дітей лікуватися до Росії.

Оскільки ліків немає, то вся надія громадян – на державні ветеринарні служби, які зобов’язані вчасно ліквідувати скажених тварин. Ось що з цього приводу розповів виданню Poltava365.com заступник начальника головного управління ветеринарної медицини в Полтавській області Юрій Оленіч

Протягом 2015 року на Полтавщині було виявлено семеро червоних лисиць, хворих на сказ. Саме ці тварини – головні переносники сказу. У переважній більшості випадків лисиці заражають небезпечним вірусом домашніх котів і собак, які потім кусають людей. Тому цих тварин недарма називають "сорними". 80 відсотків їх живе на окраїнах населених пунктів, де є покинути хати та смітники. На жаль, не всі наші мисливці роблять облік тварин і дотримуються норми – 0,5-1 голова лисиці на 1000 га мисливських угідь. У цьому плані їм постійно потрібно "ноги пересувати".

Загалом на Полтавщині – 79 користувачів мисливських угідь, серед них є державні і приватні структури. Щоквартально їхні керівники мають звітуватися ветеринарам щодо планового відстрілу лисиць, матеріал з яких потім аналізують фахівці. Керівник Українського товариства мисливців і рибалок у Полтавській області Костянтин Боровик сказав виданню Poltava365.com:

У нашій організації 17 угідь, можу говорити за них. Усе, що необхідно для профілактики сказу, ми робимо. Але ж давайте говорити про ті норми, які нам доводить ветеринарна служба. Як можна забезпечити 0.5 лисиці на 1000 га? Тим більше у таку вологу погоду, як зараз, коли ці звірі сидять по норах і їх не так то й просто знайти. Можу сказати, що плановий відстріл лисиць триває, матеріали з мертвих тварин регулярно відправляються на експертизу.

Цікаво, що мозок, зуби і кров убитих лисиць потрапляють до ветлабораторій Полтави та Києва. В обласному центрі перевіряють на сказ, а у столиці – чи вживала тварина пероральну вакцину від цієї хвороби. Справа у тому, що у 2011-2015 роках діяла державна кампанія з імунізації диких тварин, для яких тільки у мисливських угіддях Полтавщини у минулому році було розкидано 320 тисяч їстівних приманок.

Фахівці аналізують наявність антитіл у відібраному матеріалі з мертвих тварин – чи подіяла імунізація від сказу на лисиць? Про ефективність такої державної програми говорять цифри. До її запровадження щороку на Полтавщині фіксувалося від 200 до 300 голів хворих тварин, а під час неї – в середньому 11-17. У 2015 році, як я вже говорив, ми виявили лише сім скажених тварин,

- зазначив заступник начальника головного управління ветеринарної медицини в Полтавській області Юрій Оленіч.

Мисливці планово відстрілюють лисиць

Тепер ветеринари чекають на подовження програми імунізації від сказу лісових чотирилапих. Якщо держава знайде кошти на антисказову вакцину для тварин – можливо, мешканцям нашої області не доведеться шукати антирабічний імуноглобулін для себе.

Довідка

Сказ – це гостре вірусне захворювання теплокровних. Через специфічне ураження ЦНС тварини і люди гинуть. Зараження відбувається через слину, яка потрапляє у рану під час укусу. Після моменту інфікування у людини є лише тиждень для того, або почати вводити за схемою ін’єкції антирабічного імуноглобуліну – до моменту проявлення хвороби, однією з особливостей якої є водобоязнь. Від диких хижих тварин сказом заражаються коти, собаки, а також сільськогосподарські тварини, які, у свою чергу, потім кусають людей.

Нагадаємо, на Полтавщині 31 січня закінчився сезон полювання на хутряних звірів, крім лисиці, яку можна підстрелити до кінця лютого.

Анна СОЛТОВСЬКА

сказ, вакцина, ліки, Боровик, мисливці, лисиця, полювання, аптека, Оленіч, Антонова

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.