ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

11:30 02.11


Українців не залишать сам на сам із новими цінами на газ

У ході складних перемовин Кабміну вдалося  максимально послабити вимоги МВФ для отримання надважливого для України траншу. Замість 60%, як того вимагали міжнародні кредитори, газ для населення зросте в ціні на 23,5%. 

Керівник уряду Володимир Гройсман запевнив, що держава подбає про громадян, аби здорожчання газу не стало вкрай болісним для найбільш незахищенних верств.

Чому зросла ціна на газ?

Усі ми пам’ятаємо той час, коли Україна стала незалежною і пережила свою першу економічну кризу у 1998 році: стрімка інфляція, затримки з виплатою заробітної плати, високий рівень безробіття та перше знецінення української гривні – долар тоді зріс з трьох до п’яти гривень. Цей сценарій із високою імовірністю міг повторитися уже цьогоріч – через взяті ще у 2006-2013 роках мільярдні доларові кредити, які тодішня влада спрямувала не на розвиток економіки, а витратила на "проїдання". Саме безвідповідальність тодішніх чиновників сьогодні зробила заручниками ситуації простих українців – у наступні п’ять років держава Україна має віддати більше 30 мільярдів доларів боргів. Для цього країні конче потрібна співпраця з Міжнародним валютним фондом, адже без кредиту МВФ Україна опинилася б на межі банкрутства. Почався б доларовий хаос та стрімкий ріст цін на товари і послуги. Держава вимушена була б скоротити соціальні програми та "заморозити" заробітні плати й пенсії.   

Саме такого розвитку подій уникли, піднявши ціну на газ для населення. Однак переговори з МВФ були складними. Кредитори висували вимогу прирівняти ціни на газ для населення до рівня промисловості. За таких умов платіжка пересічного українця за опалення мала би зрости на 60%, що автоматично збільшило би кількість субсидіантів у державі. Уряд на це не погоджувався, наводячи основний аргумент: доходи українців поки не дозволяють платити ринкову ціну на газ.

Результатом річних перемовин став компроміс, якого завдяки наполегливості українського Уряду вдалося таки досягти. Замість 60%, ціна на газ зросте  лише на 23,5%  –  це в два з половиною рази менше, ніж могло би бути.

А що взамін?

Натомість Україна отримує подальшу співпрацю з МВФ, без якої ми би не змогли погасити борги попередніх урядів і отримали б дефолт. За таких умов навряд чи наші підприємства (навіть у промислових Кременчуці чи Горішніх Плавнях) змогли би повноцінно функціонувати. Причина не лише в тому, що для виробництва треба купити і комплектуючі, і сировину, і ті ж таки технології (а на усе це потрібна валюта), а і в тому, що жодне окремо взяте підприємство не зможе протистояти державному дефолту. А це означає, що виробництво значно скоротилося б, відтак звільняли би працівників. І те, що купівельна спроможність громадян за таких умов стала б мінімальною – півбіди. Головне, що мінімальними за рахунок цих підприємств були б надходження до бюджету, тому будь-які соціальні програми просто не змогли б функціонувати. А це означає, що субсидій не було б теж!

Що робити населенню?

До трьохсот кубометрів газу в середньому використовує щомісяця для опалення середньостатистична полтавська родина. 219 тисяч сімей на Полтавщині отримали на опалювальний сезон нинішнього року житлові субсидії, – таку цифру озвучує Департамент соцзахисту Полтавської області. Субсидії навіть монетизують: з 2019 року українці будуть отримувати "живі" гроші для оплати комунальних послуг. Про це заявив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: "Держава захистить тих, хто потребує її допомоги – малозабезпечені громадяни отримають субсидію на сплату житлово-комунальних послуг. А вже з січня 2019 року в Україні запрацює монетизація субсидій. Українці будуть отримувати від уряду "живі" гроші для оплати комунальних послуг. Все, що буде заощаджено завдяки розумному споживанню енергоресурсів, залишатиметься людям".

Нині ж виплати вже отримують ті, хто, маючи субсидію, економив газ та електроенергію – на Полтавщині 58 тис. таких сімей. Про це в ефірі радіо "Лтава" повідомила заступниця директора Департаменту соціального захисту населення Полтавської ОДА Світлана Матуйзо: "Постановою Кабміну передбачено, що виплата таких зекономлених коштів проводиться протягом двох місяців з початку опалювального періоду. Тобто, всі сім’ї, які зекономили на опаленні газ чи електроенергію і подали відповідні заяви, отримають їх протягом жовтня-листопада нинішнього року".

До речі, сума у платіжках енергоефективних домогосподарств в рази менша, ніж у тих, хто не має лічильника чи не утеплив будинок. Саме тому Уряд продовжив ще й на наступний рік Програму "теплих кредитів", а вже з 1 січня 2019 року запрацює Фонд енергоефективності. Сукупно на заміну котлів, утеплення, встановлення лічильників буде виділено 2 млрд грн. Це дасть змогу українцям отримати безповоротну допомогу від Уряду на енергомодернізацію житла.

Що ж до субсидій, то через підвищення ціни на газ Кабінет міністрів України удосконалив порядок їх нарахування. А саме: субсидія призначатиметься на загальних умовах людям, за яких роботодавець не сплачує ЄСВ; субсидії зможуть отримати безробітні – потрібно лише стати на облік; субсидії будуть нараховуватися родинам, що опинилися у скруті через важку хворобу або важку залежність одного з членів сім’ї; пенсіонери, інваліди, особи, які втратили годувальника, зможуть отримати субсидію на понаднормову площу (до 30%). 

Крім того, якщо фактична вартість спожитих послуг менше обсягу обов’язкового платежу, сплачувати потрібно тільки фактичну вартість. Субсидії зможуть також отримати родини сотень тисяч заробітчан, якщо людина сплачує ЄСВ у тій країні, де працює, і надасть відповідне підтвердження. І, нарешті, до сукупного доходу не враховуватимуться сплачені аліменти та спеціальна бюджетна дотація на вирощування телят.

Всі субсидії відповідно до нових правил будуть переоформлені автоматично.
 

субсидія, допомога, влада, уряд, гроші

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.