ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:00 02.12


Унікальний перстень та поховання розкопали археологи на місці свердловини

Археологи на Полтавщині на місці майбутньої газової свердловини виявили античний перстень із зображенням Ахілла. Знахідку виявили на скіфському могильнику в урочищі Перещепине, біля Більська Котелевського району.

Про це повідомляють на сторінці Історико-культурний заповідника "Більськ".

Завдяки співпраці «Полтавагазвидобування» та археологів наука отримала унікальні артефакти та інформацію про переселення народів.

Усі території із подальшими земляними роботами, які можуть загрожувати пам’яткам археології, обстежуються археологами на замовлення установ і організацій.

На скіфському могильнику, в урочищі Перещепине, біля Більська у похованні ми якось знайшли золотий античний перстень. На ньому зображена колісниця із парою коней, якими керує Ахілл. Потім виявили єдине із відомих непограбоване поховання скіфського часу на захід від Більська — також в урочищі Перещепине. У 1995 році досліджували територію під майбутньою свердловиною біля села Карпусі Полтавського району, за Абазівкою. Наша експедиція мала тоді в розпорядженні 21 бульдозер, чоловік 80 помічників. Дослідили два великих кургани. Маленькі сусідні збереглися і досі стоять. А свердловина у тих місцях працює,

— зазначає Олександр Супруненко, директор краєзнавчого музею в Полтаві.

Там же, біля Карпусів, завдяки діяльності «Полтавагазвидобування» полтавські археологи дослідили великий курган із похованням VІІІ сторіччя до нашої ери.

Тепер це пам’ятка, відома світові. Її унікальність полягає в тому, що це перше поховання правобережних переселенців жаботинського типу, виявлене на Лівобережжі.

Вчені навіть прослідкували пограбування могили. Його здійснили місцеві тубільці-будини одразу ж після поховання у ній літньої пари.

Швидше за все, вони не сприймали переселенців, що йшли у напрямку Більська. Цікаво, що тоді археологи натрапили на унікальний курган випадково, адже поруч із ним були розташовані рядові захоронення бронзового, раннього бронзового віків, а також епох енеоліту, половців. Останки давніх переселенців нині зберігаються в Інституті археології.

Загалом археологічні дослідження на місці будівництва майбутніх свердловин полтавські вчені проводили від кількох днів до кількох місяців.

Матеріали, зібрані більш ніж 10 років тому, і тепер дають їм привід для написання досліджень.

Видобувні компанії продовжують практику проведення археологічних досліджень перед початком бурових робіт. Тож, можливо, у майбутньому нас чекають нові історичні відкриття у місцях видобування вуглеводнів.

 На сьогодні усіх бажаючих запрошують до Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського на відкриття МІЖМУЗЕЙНОЇ ВИСТАВКИ "ЗАХІДНЕ УКРІПЛЕННЯ БІЛЬСЬКОГО ГОРОДИЩА: 60 років археологічних досліджень"  в рамках наукової конференції 3 грудня 2018 року.

ПРОГРАМА ЗАХОДУ:
12.00 - відкриття роботи Міжрегіональної наукової конференції "Більський феномен - 2018", присвяченої 60-річчю початку вивчення Західного укріплення Більського городища. Пленарне засідання. Доповіді. (Виставкова зала музею, 1-й поверх). 
13.00 - відкриття міжмузейної виставки "Західне укріплення Більського городища: 60 років археологічних досліджень." ( 3-й поверх музею)
13.30 - презентація наукових видань Історико-культурного заповідника Більськ", Центру охорони та дослідженнь пам'яток археології, Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського
14.00 - продовження пленарного засідання
16.00 - завершення конференції

розкопки, археологія

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.