ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:59 24.10


Як у Миргороді сортують сміття

З 2016 року в Миргороді запроваджена система роздільного збору твердих побутових відходів та встановлені спеціальні контейнери. Окремо збирають залишкові побутові відходи, папір, скло, пластик та металеві банки.

Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько

Роботи по збору, сортуванню та зберіганню на полігоні виконує миргородське комунальне підприємство "Спецавтотранс".

У 2015 році в Полтавській облдержадміністрації свою програму презентувала німецька фірма SSI Schafer. Це був пілотний проект, аналогічний якому був запроваджений в одному з районів Харківської області.

Полтавські фахівці тоді протягом двотижневого візиту мали змогу побачити роботу такої програми в Німеччині, а також пройти тренінги та стажування по роботі з сортуванням сміття та вторинній переробці сировини.

Проектом зацікавився тодішній мер Миргорода. Була укладена домовленість, що протягом півроку проект в пілотному режимі запустять в місті.

Для цього німецькі партнери постачали контейнери для роздільного збору відходів, а в разі, якщо б містяни не перейшли на сортування відходів, проект мали згорнути і повернути контейнери постачальнику.

Стартувала програма 9 лютого, з її початком в Миргороді була проведена масова роз'яснювальна робота: поширювали інформаційні листки, на кожному під'їзді розклеювали плакати, проводили роз'яснювальні бесіди в старших групах дитячих садочків та початкових класах шкіл.

Настільки добре пройшла ця робота протягом трьох місяців, що в нас почався масовий роздільний збір відходів, ми навіть не знали, що робити з такими кількостями. Все настільки добре пішло, що німецький представник, який приїхав за півроку, був приємно вражений - виявилося, що в Україні готові сортувати сміття не гірше, ніж в Німеччині ,

- розповідає Олександр Онищенко, начальник КП "Спецавтотранс".

Тоді підприємству в екстреному порядку довелося виготовляти обладнання для переробки - зокрема, пакувальні преси. На даний час у підприємства 32 контейнерних майданчики, на яких розміщено 144 контейнери для збору твердих побутових відходів і 96 контейнерів для вторинної сировини. На деяких майданчиках встановлені нові контейнери-депо місткістю 3,2 кубічного метра.

Така конструкція є закритою і не дозволяє проникненню пилу та вологи, а також сторонньому проникненню з метою крадіжки вторсировини.

Це актуально, адже останнім часом почастішали випадки несанкціонованого збору відходів з боку певних категорій громадян. Відходи з майданчиків збирають сміттєвози, вторинну сировину звозять на сортувальну станцію для перебирання та пресування сировини. Цю роботу виконують десять співробітників: сім з них - водії сміттєвозів, троє - робітники з благоустрою, вони задіяні на сортуванні вторсировини.

На станцію окремо по компонентах привозять вторинну сировину - пет-пляшки, скло, металеві банки. Робітники відсортовують сировину по кольору. Наприклад, скло - на біле та кольорове, пет-пляшку ділять на п'ять типів - прозорі, сині, зелені, коричневі та з-під олії. Після цього відсортовані пляшки за допомогою гідравлічного пресу стискають та пакують у "біг-беги". Згодом ця сировина відправиться в Черкаси, на підприємство "Черкасивторсировина" на переробку - її подрібнюють, виготовляють гранули, які йдуть на виробництво іншої продукції,

- розповідає Олександр Безуглий, майстер санітарної очистки КП "Спецавтотранс".

Така робота дозволяє підприємству акумулювати власні кошти.

На рік за збір та здавання вторинної сировини КП "Спецавтотранс" отримує близько 300 тисяч гривень. Олександр Онищенко пояснює, що ці кошти використовують, в основному, на сплату екологічного податку. Таким чином зменшуючи обсяг дотацій з міського бюджету на утримання підприємства, яке працює з метою отримання прибутку.

Основним видом діяльності КП "Спецавтотранс" є утримання доріг, механізоване прибирання вулиць, а також поводження з твердими відходами - збір сировини на вторинну переробку та утилізація твердих побутових відходів. Так, за виконання таких робіт кожен мешканець багатоквартирного будинку сплачує 10 гривень, мешканці приватного сектору платять дев'ять гривень з особи щомісяця.

Варто зазначити, що Спецавтотранс також приймає зібрану вторсировину від населення. Після зважування проводиться розрахунок, кошти направляють на розрахунковий рахунок осіб, що здають сировину.

Найдешевше приймають змішані пет-пляшки за ціною одна гривня за кілограм, з-під олії — по 1,5 грн за кілограм, найдорожче - безкольорові пет-пляшки, за 2,8 гривень за кіло.

За макулатуру платять 75 копійок, за склобій 25 копійок за кілограм.

До слова, тетрапакети з-під соку та молока відносять до макулатури а, наприклад, вологі серветки - до пластику.

Попри явні переваги роздільного збору відходів, не всі миргородці призвичаїлися до сортування, просто у нас на очах люди викидали побутове сміття в контейнери для паперу, пет-пляшки в контейнер для збору відходів.

Коментувати, на жаль, відмовляються. Але Олександр Онищенко налаштований оптимістично: він сподівається, що громадські звички можна набути, їх можна і потрібно змінювати.

Тим більше, держава на законодавчому рівні стимулює своїх громадян до роздільного збору побутових відходів. З 2018 року, згідно з законом України "Про відходи", такий спосіб поводження з твердими побутовими відходами має запрацювати в усіх населених пунктах держави.

З 2018 року має вступити в дію поправка до Закону України"Про відходи", згідно з яким сміття має потрапляти на полігони відсортованмх відходів. Закон мав вступити в дію раніше, але виявилося, що Україна не готова до відповідального походження з твердими відходами. Хоча досвід Миргорода вселяє надію - місто зможе, якщо схоче. Окрім того, це може бути вигідно для міського бюджету. Насправді, в Україні виробляють багато з того, що використовуються для сортування сміття - автомобілі, контейнери, в Супрунівці під Полтавою є підприємство, що виробляє сортувальні лінії. Тому проблема з цим питанням, скоріше адміністративна. І не треба відкидати ще одну гостру проблему - це корупційна складова. Є люди, які свідомо гальмують зміни. Тому що, коли сміття потрапляє на полігон, як сміття, там цього сортують безхатченки, а потім кошти потрапляють в чиїсь приватні кишені, до цього часто причетні можновладці. Якщо ж робити все прозоро і спрямовувати кошти до бюджету, хтось на цьому не заробить,

- вважає представник ГО "Еколтава" Максим Макуха.

Але, як показує досвід, кількість міст, які долучаються до системи роздільного збору побутових відходів, невпинно зростає.

Полтава тепер - не виключення. Наступного року в нашому місті має запрацювати система роздільного збору сміття, відповідна Стратегія поводження з твердими побутовими відходами вже розроблена і зараз знаходиться на стадії доопрацювання, — повідомила нам секретар Полтавської міської ради Оксана Деркач.

сміття, переробка, Миргород

За темою:

  • У дендропарку волонтери зібрали два мішки сміття
  • У Полтаві розчищають водойми від сміття
  • Знову сміттєзвалище на вул. Небесної Сотні: сусіди скаржаться на полтавку
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.