ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:36 02.03


Волонтер iGov в Полтаві Юлія Городчаніна: "Чекати змін можна хтозна скільки. Тому треба брати ініціативу на себе"

Волонтер впровадження сервісу електронних послуг "iGov" у Полтаві Юлія Городчаніна розповіла про ідею проекту, співпрацю з ОДА та міськвиконкомом, а також про те, коли очікувати, що система запрацює.

"iGov" — портал надання державних послуг в режимі онлайн. Волонтерська команда розробила його з метою боротьби з корупцією в Україні та вдосконалення бізнес-процесів в державних органах. 1 березня в ефірі "Громадське ТБ.Полтава" волонтер Юлія Городчаніна розповіла про впровадження ініціативи в Полтаві.

А.М.: Ви ставили перед собою мету з першого березня запустити систему "iGov" в Полтаві. Що вдалося зробити, а що ні?

Ю.Г.: Прийшла весна — пора змін. Ми дуже раді з того, що умовний дедлайн, який ми собі поставили по впровадженню послуги на перше число, вдався. Сьогодні офіційно запуск першої довідки із новою поліцією. Довідку про несудимість вже можна отримувати через сервіс "iGov". І ми дуже були раді з того, що зі зміною назви в цей орган дійсно приходять прогресивні зміни по впровадженню послуг, по роботі їхньої організації, їх діяльності. Тому старт успішний. Ми починаємо цю роботу у встановлені терміни. Також додатково, крім нової поліції, до впровадження "iGov" уже долучилася Полтавська обласна державна адміністрація. З ними поки що підписано меморандум про співпрацю. І зараз на затвердженні календарний план дій: які саме послуги ми будемо запускати, які урядові організації підключаться. Також додатково ведемо зараз комунікацію з районними радами. Тому що саме вони видають найбільше послуг і довідок, які є затребуваними серед громадян.

А.М. Розкажи, будь ласка, більш розкрий тему цю, які послуги можна буде замовити через "iGov" в облдержадміністрації?

Ю.Г.: Сама ОДА дуже мало надає послуг. Нам потрібно заручитися їх підтримкою для того, щоб надавати послуги в державних органах, які діють на території області і перебувають під юрисдикцією обласної адміністрації. Щодо самої ОДА, по-перше, це буде звернення до посадових осіб: до губернатора, до заступників, до начальників управлінь. По-друге, дозволи на розміщення реклами поза межами населених пунктів. І всі послуги, які надає адміністрація, будуть поступово впроваджуватися. Зараз найголовніше для нас — це Державна міграційна служба. Там найменше складнощів по оформленню документів: це заміна та отримання паспортів, прописки. Ну і все, що пов'язано із їхніми сервісами. І додатково — це Департамент праці і соціального захисту населення. Тому що там найбільше послуг по матеріальному забезпеченню, по субсидіям. Вони найбільше користуються попитом серед мешканців Полтави.

А.М.: Мені відомо, що ще минулого року, наприкінці весни-на початку літа координатор всеукраїнської мережі "iGov" Дмитро Дубілет звертався і до Валерія Головка — голови Полтавської ОДА і до міського голови Олександра Мамая з пропозицією впроваджувати ці послуги, але нічого не було зроблено. Чим вам саме вони допомагають, окрім підписання меморандуму? Чи йдуть на співпрацю? Як міський голова поводиться? Як Валерій Головко?

Ю.Г.: Ви знаєте, це моє припущення, але я думаю, що успіху у минулому році, коли проект стартував по всій Україні, не вдалося досягти тільки тому, що не було на місці волонтерів. Лист прийшов, губернатор, мер почитали і думають, а хто ж його буде робити, і на тому і закінчили все. А коли до них приходять волонтери з конкретними поясненнями: ми можем робити ось це, ось це і ось це, розповідають, які є переваги і не вимагають матеріального забезпечення, тільки меморандум підписати і посадити своїх службовців для того, щоб ми їм провели навчання. Ну і ще робоче місце з доступом для інтернету. Але зараз, слава богу, в усіх вони є. І все. І тоді вони, розуміючи, що надто складного від них нічого не потрібно, ідуть на уступки, згодні співпрацювати.

Як я вже говорила, з обласною адміністрацією нам вже вдалося встановити контакт. Наразі розробляємо спільний план дій. Ми більше працюємо не з головою ОДА, а з його першим заступником Андрієм Пісоцьким. А от з міською радою поки що не вдалося установити взаємодії. На офіційного листа нам відповіли, що в них і так все гаразд, співпрацювати з волонтерським проектом не мають наміру, у них є державні сервіси. Типу "E-Government". Хоча ми розуміємо, що це не сервіс для громадян абсолютно.

А.М.: А зустрітися вдалося з кимось?

Ю.Г.: Ще зустрічі не було, тому що на офіційне звернення, де є прохання сприйняти впровадженню iGov і дозволити провести презентацію ми отримали відмову. Тепер спробуємо не офіційними листами, a більш в особистому контакті з посадовцями домовлятися про зустрічі. Коли була презентація "ProZorro" на апаратній нараді, нам вдалося потрапити туди під виглядом активістів цього сервісу.

Йшла мова про "ProZorro" і тут виходить наш волонтер, і говорить, що є ще такий чудовий сервіс, як "iGov". Вийшло так, тому що перед тим потрібно було пройти профільну комісію, де голова не зовсім зрозумів, що ми хочемо, щоб наше питання включили до порядку денного на апаратній нараді. В принципі, залучилися підтримкою окремих депутатів. Не хочеться на цьому наголошувати, але це більш молоде покоління — ті, хто нас зрозумів на апаратній нараді.

Зараз в особистому порядку будемо спілкуватися, як впровадити "iGov" в міській раді. Тому що в міській раді є відділ по наданню адміністративних послуг — ЦНАП. Це безпосередньо структурний підрозділ цього органу, який є надавачем найбільшої кількості послуг. І найперше з ним треба працювати в цьому напрямку. Але поки що, на жаль, контакту нема, навіть не встановлений зв'язок з керівником цього відділу.

А.М. Скажи, будь ласка, чому Полтавщина у всіх послугах наздоганяє? Ми завжди знаходимось десь позаду. Впровадження "iGov", "ProZorro" і так можна ще перелічувати.

Ю.Г.: Виключно політична воля і ініціативність мешканців. Як тільки є бажання хоча б в однієї сторони — відразу процес запускається. Як вдалося "ProZorro" впровадити? Спочатку це був виключно волонтерський проект, потім передали його на баланс Міністерства економіки. Точно по тому шляху йдемо і ми. Якщо чекати, поки хтось запропонує, чи мер, чи губернатор, чи хтось інший — пройде ще хтозна скільки часу. Особливо тоді, коли в нас керівники не змінюються зараз. Якихось нових змін чекати – навряд чи. Тому треба брати ініціативу на себе. В принципі, двері відкривають, коли в них стукають. Я б не сказала, що нам надто складно вдавалося знайти порозуміння у посадовців. Волонтерська група в перший раз між собою зібралася просто познайомитись і поставити цілі ще на початку минулого місяця. Тобто місяць навіть не пройшов до нашої теперішньої зустрічі, коли вже є перший сервіс, перший результат. Маємо масу домовленостей, намірів, напрацювань. Уже розроблені повністю інформаційні картки по впровадженню цих послуг. Уже навіть мешканці міста й інформаційний простір більш-менш підготовлені до того, що ці послуги будуть. Першочергово було дуже складно пояснити навіщо це. Ми приходили на перші зустрічі, і чули "А кому крім вас двох-трьох це потрібно?". Для цього потім ми писали статті, зробили електронну петицію. Хтось нас там підколював, що вони ж не розглядаються, "нащо ви це робите? Результату буде нуль". Або що процес займе багато часу — там 90 днів на збір підписів, а потім ще розгляд. Крім того, казали, що петиції мають рекомендаційний характер.

А.М.: Петиція зібрала підписи дуже швидко.

Ю.Г.: Здається, за п'ять днів. Ми набрали 250 підписів і виключно для того, щоб продемонструвати, що це актуально не тільки для волонтерської групи. Там паче, якщо подивитися виписку хто підтримав петицію — люди дуже різного віку, статусу. І це в принципі демонстрація того, що це дійсно потрібно. І впроваджувати iGov ми будемо максимально швидко.

А.М.: Ви робили якийсь аналіз, які саме послуги потрібні населенню? В першу чергу, які найбільш користуються попитом і на даний час виникають складнощі?

Ю.Г.: Справа в тому, що зараз ми користуємося виключно статистикою сервісу "iGov", які послуги найбільше замовляють в інших регіонах. Своєї власної аналітики ще не проводили, але плануємо з цього місяця, як тільки почали послуги впроваджувати. Опитування зробити для того, щоб скоротити термін очікування громадян. Якщо б ми запитали місяць тому і люди ще б до першої послуги чекали невизначений термін, то люди б розчаровувались в таких ініціативах. А тоді коли є опитування і вже можна скористатися послугами — то в людей є якась впевненість, стабільність. І тоді ми будемо зараз більше визначатися.

І знову ж таки, якщо в нас є підтримка органів державної влади і місцевого самоврядування, ми можемо з їхніх управлінь отримувати статистику звернень. Тому що до того, коли приходить волонтер і запитує таку інформацію — звичайно ж ніхто не може її надати, скільки людей звернулося, за якою довідкою. А зараз, коли є меморандуми, набагато легше заходити в управління, спілкуватися і спеціалісти надають інформацію вже достовірну. Тому що вибірка з опитувань в інтернеті чи на вулиці не буде такою точною, як дані статистики по кожному відділу.

А.М.: Я сподіваюсь, що вам вдасться все ж таки достукатись до міської ради. Тому що, як виявилося, люди найбільше очікують послуг від цього органу та від ОДА, ніж від поліції. Тому будемо сподіватися, що державні службовці підуть вам на зустріч, домовляться про співпрацю з вами і все вийде.

Ю.Г.: Я думаю, що це виключно питання часу. Уже старт є. Ми на вірному напрямку. Тому зараз головне закріпити ті позиції, які маємо. Впровадити те, що запланували, про що вже домовилися. Далі будемо тільки розширювати кордони нашої співпраці. Дійсно, не хочеться обмежуватися ні містом, ні конкретним структурним підрозділам. Будемо намагатися ввести iGov на території всієї області. Звичайно, як мешканцям міста, нам би хотілося першими отримувати ці сервіси. Тим паче, дружба з інтернетом в місті набагато сильніша, ніж в селах, в районах. Тому треба старатися впровадити це тут.

Розмову провів Анатолій МЕЛЕЖИК, "Громадське ТБ.Полтава"
Над текстом працював Денис СТАРОСТІН

iGov, Городчаніна

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.