ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

20:02 22.03


176 років тому на Полтавщині народився композитор Микола Лисенко

22 березня 1842 року на Полтавщині народився Микола Віталійович Лисенко - знаменитий композитор, педагог, громадський діяч, автор опер "Тарас Бульба", "Наталка Полтавка" і багатьох пісень, які стали народними.

Основоположник української класичної музики, педагог, піаніст, хоровий диригент і громадський діяч Микола Лисенко народився 22 березня 1842 року  в селі Гриньки (нині Глобинський район) у дворянсько-поміщицькій родині з козацьким корінням.

Мати навчила Миколу вишуканим манерам, танцям, французькій мові. Вона ж прищепила йому любов до музики.

Загальну освіту Лисенко здобув у приватних пансіонах Києва, у привілейованому навчальному закладі - 2-й Харківській гімназії. Талановитий підліток швидко став популярним у Харкові  піаністом. Його запрошували на вечори і бали, де він виконував фортепіанні  сонати Моцарта, Бетховена, вальси Шопена, блискуче імпровізував на теми українських народних пісень.

Закінчивши гімназію, він вступив на природничий факультет Харківського університету. Але в 1860 році, через матеріальні труднощі, родина Лисенків переїхала до Києва і Микола перевівся до Київського університету, який закінчив у 1865 році з відзнакою.

Згодом Лисенко вирішує отримати вищу музичну освіту и у вересні 1867 року вступає до Лейпцигської консерваторії. Вона вважалася однією з кращих у тогочасній Європі.

Він вчився у кращих педагогів, відвідував оперний театр, картинні галереї. У 1869 році Микола Лисенко завершив навчання, пройшовши чотирирічний курс усього за два роки. Вже під час навчання він написав декілька інструментальних творів. Зокрема, першу частину симфонії та симфонічну увертюру "Ой запив козак, запив", струнний квартет та тріо. Також видав свою першу збірку українських народних пісень для голосу і фортепіано. Тоді ж Лисенко написав і свої перші твори на вірші Тараса Шевченка - "Заповіт", "Ой одна я, одна", "Туман, туман долиною".

Повернувшись до Києва після навчання, Микола займався творчою, викладацькою та громадською діяльністю. Зокрема, він брав участь в організації недільної школи для селянських дітей, пізніше — у підготовці "Словника української мови".

В 1904 році Лисенко відкрив власну музично-драматичну школу. Це був перший український заклад, що надавав музичну освіту за програмою консерваторії. Лисенко увійшов в українську музику, як найяскравіший представник класичного стилю у багатьох жанрах опери, симфонії, камерно-інструментальної музики. Творчий доробок композитора становлять 11 опер,  понад 500 пісень, численні хори, що є кращим надбанням української та світової музичної культури, музика до театральних вистав.

До найвідоміших творів Лисенка належать "Молитва за Україну" та "Вічний революціонер", опери "Тарас Бульба", "Наталка Полтавка" та інші. Лисенко створив численні аранжування народної музики для голосу й фортепіано, для хору та мішаного складу, а також написав значну кількість творів на слова Тараса Шевченка.

Помер наш видатний земляк 6 листопада 1912 року від серцевого нападу у Києві. Іменем Миколи Лисенка названо музичне училище у Полтаві та Львівську національну музичну академію.

Олена ПОЛЯНІНА

культура, музика, Микола Лисенко, історія, пам'ять

За темою:

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.