ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

17:15 26.04


180 років тому коштом полтавця вийшло перше видання "Кобзаря" Шевченка

Рівно 180 років тому, 26 квітня 1840 року, у Петербурзі вийшло з друку перше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка - коштом полтавського землевласника та підприємця Петра Мартоса.

 

Мартос приписував собі славу відкриття Шевченка-поета, оповідаючи, як замовив молодому і талановитому художнику свій портрет. І одного разу, коли Тарас Шевченко на хвилинку відлучився, знудьгований поміщик підняв із підлоги аркуш паперу з віршами. Прочитане вразило. Тарас Шевченко дістав із-під ліжка коробку, в якій зберігав свої твори, а Петро Мартос негайно відніс їх до Євгена Гребінки.

Насправді Шевченко ще в 1838-му віддав Євгену Гребінці п'ять своїх поезій для публікації в альманасі "Ластівка" (його видали лише в 1841-му), і той перебував у захваті від творчості Тараса, повідомляє УІНП.

До "Кобзаря" увійшли 8 поезій: "Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка", "До Основ’яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч" та "Думи мої, думи".

Книга мала зручний формат і була видрукувана на якісному папері тиражем 1000 примірників. Кількість сторінок різнилася від 106 до 116-ти. Це пов'язано з тим, що в друкарні в деяких примірниках відновили вилучений цензором текст. На початку книгу прикрашав офорт за малюнком Василя Штернберга "Кобзар із поводирем".

Книга швидко розійшлася (згідно газетних оголошень, продавалася по карбованцю сріблом за примірник), виторг Петра Мартоса склав приблизно 400 карбованців сріблом.

"Багато праці коштувало мені умовити Шевченка", – згадував Мартос. Натомість Михайло Лазаревський говорив так: "Шевченко розповідав мені, що перше видання вийшло майже проти його волі й що при розрахунках із видавцем він одержав непомірно малу вигоду".

Після виходу збірки Тараса Шевченка почали називати Кобзарем.

Арешт і заслання поета в 1847-му спричинили заборону й вилучення "Кобзаря" з книгосховищ, через що видання стало рідкісним ще в ті часи. Сьогодні у світі збереглося лише кілька примірників книги.

Друге видання побачило світ у 1844-му, третє – в 1860-му. Вони доповнювалися новими творами, відтак "Кобзар" став головною книгою Тараса Шевченка.

ювілей, історія, літератра, культура, Кобзар, Тарас Шевченко

За темою:

  • Олімпійській чемпіонці з Полтавщини виповнилося 75 років!
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.