23:03 07.12

365 днів. Наша історія. 7 грудня. Перший гол в єврокубках найкращого українського футболіста. 15 фактів про життя Шевченка

7 грудня 1994 року 18-річний Андрій Шевченко забив "Баварії" свій перший гол у єврокубках. До вашої уваги - 15 цікавих фактів з біографії спортсмена, котрі зацікавлять не лише любителів футболу.

Колаж Євгена Брижа

Факт 1. Початок "кар'єри" - футбол у селі і виступи за команду ЖЕКу

Народившись у пологовому будинку Яготина, перші три роки свого життя Шевченко прожив у селі Двірківщина, потім родина перебралася до Києва, на Оболонь. Улітку Андрій часто приїздив до діда в село.

Було, після дощу м'яч брудний, а він ним об стіну б’є. А вона ж білена, тож сліди лишалися. Ми сварили малого. Тоді йшов на вулицю, стукав м'ячем об паркани

- згадувала мама Шевченка в інтерв'ю "Тижню".

Хата, в якій перші роки жив Шевченко. Фото "Тижня"

Перші кроки у футболі Шевченко робив на спортмайданчику середньої школи номер 216 (тут він вчився з першого до десятого класу, у 1983-1993 роках). Виступав за команду ЖЕКу. На одному з дитячих турнірів Шевченка побачив тренер дитячо-юнацької спортивної школи київського "Динамо" Олександр Шпаков, запросивши до свого класу. Шевченкові було дев'ять років.

Факт 2. Спершу займався футболом проти волі батьків

Батьки Андрія спочатку були проти захоплення сина. Микола Шевченко хотів, щоб після закінчення школи син пішов по його стопах - став військовим. Та й їздити на тренування потрібно було через усе місто. Кілька разів батько не відпускав сина на тренування. Але тренер Шпаков переконав Миколу Григоровича і маму Андрія, Любов Миколаївну, в тому, що їхня дитина має перспективи у футболі.

Андрій Шевченко - праворуч. Фото "Сегодня"

Факт 3. Як Чорнобиль ледь не завадив кар'єрі футболіста

Навесні 1986-го київських школярів наспіх вивозили подалі від регіонів, які зазнали впливу від аварії на Чорнобильській станції.

Відразу ж після вибуху на Чорнобильській АЕС нас без всяких пояснень у спішному порядку відправили кудись в районі Азовського Моря. Про те, що трапилося, ми дізналися пізніше,

- згадував потім футболіст.

Після повернення з табору Андрій перестав ходити на тренування. Але Шпаков особисто приїжджав додому до родини Шевченка і переконував того продовжувати заняття.

Факт 4. Останні чемпіони СРСР серед 15-річних, бутси від Іана Раша і монетка, щоб повернутися до Італії

У серпні 1991-го команда Шпакова стала переможцем останньої першості СРСР серед юнаків 1976 року народження. У її складі Шевченко, який грав на позиції опорного півзахисника, завоював свої перші призи й титули.

Андрій Шевченко - крайній праворуч у другому ряді. Фото "Спортарена"

У 1990-му юні динамівці виграли в Уельсі турнір "Кубок Іана Раша", а Андрій, який став кращим бомбардиром, одержав у подарунок від знаменитого бомбардира пару бутс.

У 12 років він уперше побував в Італії на стадіоні "Сан-Сіро". Хлопець утік зі сніданку, аби знову побувати на стадіоні й кинув на газон монетку - аби повернутися. 1999 року його мрія збулася: його придбав "Мілан" за 25 мільйонів доларів

Факт 5. Не вступив до інституту фізкультури, бо провалив іспити з футболу і невдалий дебют у "професіоналах" - півроку без забитих м'ячів

Після закінчення школи Шевченко спробував вступити до Київського інституту фізкультури, але провалив вступні іспити за своєю спеціалізацією. Благо, керівництво "Динамо" допомогло, і Андрія таки прийняли. Він оминув "Динамо-3", потрапивши одразу до другої команди, але там кар'єра спершу складалося із труднощами.

Шевченко не міг забити більш ніж півроку - лише в 17-му за рахунком матчі першої ліги він зумів забити чортківському "Кристалу", після чого забив 12 м'ячів в сезоні 1993/94 - найбільше в команді. Тоді ж потрапив до олімпійської збірної.

Факт 6. Яскравий 1994-й і перший гол у єврокубках

У 1994 році молодий Шевченко заявив про себе у великому футболі. 11 жовтня в двобої з командою Словенії (1:0) він дебютував у молодіжній збірній (тренер - Володимир Мунтян), 8 листопада 1994 році він дебютував в першій команді "Динамо", вийшовши на заміну в матчі проти "Шахтаря" в Донецьку, 23 листопада зіграв свій перший матч у Лізі чемпіонів ("Динамо" поступилося в Москві "Спартаку" - 0:1, а Шевченко на 57-й хвилині замінив Реброва), 1 грудня забив перший гол у вищій лізі з передачі Шарана (у ворота "Дніпра", встановивши остаточний рахунок матчу - 4:2), а 7 грудня уперше відзначився в Лізі Чемпіонів, забивши м’яч мюнхенській "Баварії" (динамівці програли - 1:4). Сам гол на відео - з позначки 4:25.

Про це розповімо трохи докладніше, бо сталося це рівно 22 роки тому.

"Динамо" пройшло до групового раунду, бо обіграло данський "Сількеборг" за сумою двох матчів - 0:0 в гостях та 3:1 у Києві. Група була складною - російський "Спартак", французький "ПСЖ", німецька "Баварія". Спершу динамівці виграли у принциповому й драматичному протистоянні з москвичами, програючи вдома 0:2 у першому таймі і зумівши зусиллями Леоненка на 48-й і 76-й хвилинах та завдяки вирішальному пострілові Реброва на 86-й хвилині виграти 3:2. Потім були поразки від "Баварії" 0:1, "ПСЖ" 1:2 і 0:1, "Спартака" 0:1, а завершальний матч у Києві припав якраз на "Баварію" - на 7 грудня. Теоретичні шанси пройти до плей-оф кияни мали, але мусили перемагати мюнхенців.

На ту гру на "Олімпійському" прийшло 44 000 глядачів, на термометрах на початок поєдинку була зафіксована температура -5 градусів. У першому таймі Шовковський ліквідував кілька небезпечних моментів від німців, могли забити і кияни - Шкапенко не влучив головою по м'ячу - а на 38-й хвилині молодий Шевченко, котрому Сабо тоді довірив місце в основі, відкрив рахунок у поєдинку.

Тоді на кону були найбільші преміальні, які нам коли-небудь озвучували. То була остання гра групового етапу, і щоб вийти в плей-офф, нам потрібно було перемогти вдома "Баварію" з різницею в два м'ячі. Завдання майже нереальне, враховуючи, проти кого ми мали грати: Маттеус, Папен, Баббель, Шолль. Але за її виконання нам було обіцяно по 40 тисяч доларів на брата - божевільні гроші на ті часи. Тому, коли Андрій в кінці першого тайму відкрив рахунок, підкарауливши відскок після кутового, це була така радість! У той момент подумалося: "Ще один гол - і ми це зробимо!" Але пропущений м'яч "завів" німців, і вони забили нам у відповідь чотири

- згадував Павло Шкапенко в інтерв'ю "Сегодня".

Німці справді забили "в роздягальню" - Нерлінгер на 45-й - а в другому таймі досвідчений Папен на 57-й і 82-й та молодий Мехмет Шолль на 86-й установили рахунок 1:4. Кияни опинилися на останньому місці в групі.

Але, незважаючи на поразку, цей день став історичним, бо майбутній переможець Ліги чемпіонів та володар Золотого м'яча відзначився уперше в єврокубках, зробивши це у віці 18 років и 68 днів.

Факт 7. Перший український хет-трик у Лізі чемпіонів у день народження кумира

Шевченко у 97-му став першим українським футболістом, який зробив хет-трик у Лізі чемпіонів. Він тричі (на дев'ятій, 32-й і 44-й з пенальті) розписався у воротах Вітора Байі в матчі з "Барселоною" на "Камп Ноу", який кияни виграли 4:0.

Тоді київське "Динамо" прокотилося по "Барселоні", розгромивши їх 0:7 у двох матчах. У домашньому розгромі Андрій не взяв гольової участі, зате на "Камп Ноу" знищив суперників всього за один тайм.

Так співпало, що цей рекорд Шевченко здійснив у день народження свого кумира - форварда 1970-80-х Олега Блохіна, володаря "Золотого м'яча" кращому футболісту світу 1975 року.

Пізніше, у 2004 році, Шевченко повторить досягнення Блохіна у 1975 і Бєланова 1986 року, отримавши свій "Золотий м'яч".

Шевченко, Блохін, Бєланов - українські володарі "Золотого м'яча"

Факт 8. 1999 - рік найвищих досягнень "Динамо" і важливих голів Шевченка

1999 рік - ще один "піковий" момент у кар'єрі футболіста. До "Динамо" до того повернувся Валерій Лобановський, за якого Шевченко отримав довіру і постійне місце в складі. Результати побудови "команди-зірки" далися взнаки за кілька сезонів і проявилися цілою низкою легендарних матчів та переходом "футболіста-зірки" Шевченка до італійського "Мілану" саме 1999 року.

Але спершу динамівці почали підйом із самого низу кваліфікації Ліги чемпіонів, подолавши валлійський "Баррі Таун" 8:0 і 2:1, ледь не спіткнувшись на празькій "Спарті" (0:1 вдома, 1:0 на виїзді завдяки автоголу на останніх хвилинах і перемога 3:1 у серії пенальті, причому Шева воротаря не переграв) і потрапивши в групу до "Ланса", "Арсенала" і "Панатінаїкоса". Спершу була поразка від "Панатінаїкоса" 1:2 на виїзді та дві нічиї 1:1 із "Лансом" удома та "Арсеналом" на виїзді, після чого кияни здолали лондонців 3:1, греків 2:1, французів 3:1 на виїзді та посіли в групі перше місце.

У чвертьфіналі мали грати з мадридським "Реалом". Перша зустріч в Іспанії закінчилася внічию 1:1, рахунок відкрив Шевченко, а в матчі-відповіді в Києві у присутності 81 тисячі глядачів Андрій на 63-й (добивання з пенальті, який сам же і заробив) і 80-й хвилинах двічі відзначився голами й "Динамо" перемогло 2:0.

У півфіналі - не менш грізний суперник - мюнхенська "Баварія" - і не менш вдала попервах гра. Перед своєю 80-тисячною аудиторією Шевченко на 16-й хвилині відкриває рахунок, а на 43-й його подвоює! Але на 45-й хвилині Тарнат забиває гол "у роздягальню", та на 50-й Косовський знов відновлює перевагу киян у два м'ячі. Далі на 78-й і 88-й Еффенберг і Янкер забивають і мюнхенці просто дивом рятуються в Києві.

За всю мою кар'єру було дві невдачі, які невідомо чому трапились - два абсолютно неймовірних матчі - це 3:4 в Мексиці і 3:3 з "Баварією"

- говорив пізніше Валерій Лобановський.

У Мюнхені кияни виглядали непогано, але свої моменти не реалізували і, пропустивши від Баслера в першому таймі, мали забивати же двічі, чого зробити не змогли. "Манчестер Юнайтед" виграв турнір у драматичному фіналі з німцями, здобувши вольову перемогу 2:1, забивши двічі вже в компенсований арбітром час.

У тому турнірі 22-річний Шевченко із десятьма м'ячами став найкращим бомбардиром і отримав приз найкращого клубного нападника Європи за версією УЄФА.

Факт 9. Сенсаційний перехід до "Мілану" і "точка Шевченка"

Після надзвичайно вдалого виступу в Лізі чемпіонів влітку 99-го Шевченко переходить до італійського "Мілану" за 25 мільйонів доларів, ставши на той момент найдорожчим українським гравцем. 22 серпня він уже дебютував за новий клуб, забивши у першому ж матчі "Лечче" останній гол у грі (2:2).

У перший же італійський сезон Шевченко стає найкращим бомбардиром "Серії А", забивши 24 м'ячі в 32 іграх чемпіонату, залишивши позаду таких голеадорів, як Батістута (23 м'ячі) і Креспо (22)

А 3 жовтня 1999 року Шевченко зробив хет-трик у матчі "Лаціо" - "Мілан", де його команда протистояла майбутнім чемпіонам Італії і зіграла 4:4. Це був драматичний матч, в якому "россо-нері" програвали 1:3, а Шевченко зробив рахунок 4:3, який його одноклубники не втримали. Ось перебіг подій: Верон 17 - 1:0, Михайлович 35 (у свої ворота) - 1:1, Сімеоне 36 - 2:1, Салас 38 - 3:1. І потім: Шевченко 43 - 3:2, Шевченко, 57 (з пенальті) - 3:3, Шевченко 69 - 3:4! Нарешті, Салас 72 - 4:4.

Цей матч експерти визнали одним із найвидовищніших за все останнє десятиліття.

Уже за сім днів Шевченко виходить на поле в Москві в не менш важливому й принциповому протистоянні зі збірною Росії. Національна команда саме завершувала відбір до чемпіонату Європи 2000. Ситуація у групі була такою: Україна - 19 очок, Росія і Франція - по 18. Переможець виходив до ЧЄ напряму, а друга команда мала грати у плей-оф. Французи грали вдома з Ісландією, а українці їхали до Москви. Тобто нічия у вирішальному матчі гарантувала принаймні місце у плей-оф.

У Росії зчинився безпрецедентний галас у пресі "на межі фолу", на футболістів тиснули, попереджалися зіткнення між уболівальниками.

Росіяни в тій грі таки забили на 75-й хвилині (Карпін), але штрафний у виконанні Шевченка від самої бічної лінії з відстані 35 метрів на 87-й хвилині застав зненацька воротаря росіян Філімонова. Він пішов на перехоплення м'яча, очікуючи навісу, натомість Шевченко пробивав - і, задкуючи, воротар не зумів зафіксувати м'яч. Росія залишилася за бортом Євро-2000, Україна вийшла до плей-оф, де вилетіла від Словенії, в матчах з якою теж не обійшлося без воротарської помилки, тільки цього разу фатальної вже для українців.

Філімонов так і не зміг після тієї гри владнати свою кар'єру, ворота, в які забив Шевченко, на "Лужниках" демонтували.

Факт 10. Найуспішніші 2003-й і 2004-й

Від дебюту Шевченка за "Динамо" й до звання найкращого футболіста світу минуло майже рівно десять років. Сам футболіст вважає піком своєї кар'єри саме ці роки, зокрема, фінал Ліги чемпіонів 28 травня 2003-го року в Манчестері, де зійшлися його "Мілан" та "Ювентус". Основний і додатковий час закінчилися внічию 0:0, а в серії пенальті з рахунком 3:2 переміг "Мілан", останній і вирішальний удар у якого виконав Шевченко.

У тому ж році він виграв і чемпіонат Італії. Це був пік кар'єри видатного футболіста.

А в 2005 році українець став першим, кому вдалося зробити покер у гостьовому матчі Ліги чемпіонів. У матчі "Фенербахче" - "Мілан" 23 листопада 2005 року Шева забивав на 16-й, 52-й, 70-й та 76-й хвилинах.

Факт 11. Травми

Вважається, що серйозні травми оминали футболіста, що й дозволило йому збудувати доволі успішну кар'єру. Однак це неправда - кілька разів футболіст залишався без гри і навіть тренувань на довгі місяці.

А найпершу травму, пов'язану зі спортом, майбутній футболіст отримав ще у два роки, врізавшись головою в батарею.

Як тільки Люба йшла в магазин, Андрій тут же діставав м'яч і стукав їм в кімнаті. Першу футбольну травму отримав у два рочки. Якось приїжджаю, а у Андрійка голова перев'язана. Що таке? "Це наш футболіст бігав з м'ячем і врізався головою в батарею", - відповідають

- розповідав "Фактам" дядько футболіста Володимир Шевченко.

Уже виступаючи за "Динамо" 1996 року молодий Шевченко отримав травму меніска, від якої відновлювався кілька місяців, за які "Динамо" встигло вилетіти з Ліги чемпіонів, а потім і з Кубка УЄФА.

У 2001 році вже в Італії Шевченкові зламали носа і хірургічне втручання тривало понад годину. Лише ціною форсованого відновлення Шевченко зумів узяти участь у матчах плей-офф чемпіонату світу 2002 року проти Німеччини, але українці тоді, здобувши нічию вдома 1:1, програли на виїзді 1:4. Кілька місяців у 2002 році він відновлювався від ще однієї травми меніску. У 2005 році - перелом скули й очниці, Андрієві зробили операцію з їх відновлення.

Коли мені зламали щелепу, було таке відчуття, що величезний автобус врізався мені в обличчя. Згодом травми дають про себе знати. Нічого не проходить безслідно. Травмовані місця ниють на погоду. Обличчя тепер іноді набрякає

- згадував пізніше гравець в інтерв'ю "Фактам".

Гра йшла ввечері, при штучному освітленні. Піднімаю голову до ліхтаря і раптом усвідомлюю, що одним оком практично його не бачу - очне яблуко починає повільно-повільно йти з орбіти. "Знаєш, - кажу доктору, - по-моєму, я наполовину осліп: щось дивне відбувається". Він запропонував: "Давай зайдемо в роздягальню", а в цей час я помічаю, що всі на мене дивляться, і не можу нічого зрозуміти. Ми піднімаємося вгору, проходимо повз дзеркало, і, глянувши в нього, я тут же зрозумів, що сталося... Шматок обличчя у мене просто був удавлений у череп, і вся ця кістка пішла всередину

- згадував Шевченко в інтерв'ю "Бульвару".

Нарешті, в Англії, у "Челсі" Шевченко тримав травму спини й за два роки переніс дві операції.

Драма в тому, що в день, коли все сталося, я провів один з кращих матчів за "Челсі". Якщо не найкращий. Ішов мій другий сезон у Лондоні, і у мене як раз почався підйом. У 12 матчах забив 7 або 8 м'ячів. І ось граємо з "Астон Віллою" внічию 4:4, і я забиваю два голи. Але хвилин за 10-12 до кінця розумію: продовжувати зустріч не можу. Причому через болі не в спині, а в м'язі на литці. Пізніше з'ясувалося, що причина полягала саме в спині: десь там виявився притиснутий нерв, пов'язаний з ікрою. Сигнал у праву ногу просто не надходив. Тому три місяці не міг нормально не те що бігати, а навіть ходити. І все це затягнулося на два роки

- згадував потім Шевченко.

Факт 12. Дружину "відбив" у сина прем'єр-міністра Італії, який пізніше став хресним батьком його першої дитини

Крістін Пазик, колишня американська спортсменка й топ-модель, до Андрія мала стосунки із сином Сільвіо Берлусконі П'єром. На одній із вечірок в Італії 25-річна дівчина познайомилася з Шевченком, після чого у них зав'язалися стосунки. Берлусконі, власник "Мілана", де грав Шевченко, дуже прихильно ставився до Андрія і коли в пари народився первісток, став його хресним батьком. Охрестили дитину в католицькій церкві, ім'я дали Джордан - так вирішила дружина. Із її міркувань про потребу для родини перебувати в англомовному середовищі Шевченко переїхав із "Мілана" до "Челсі", що на користь його кар'єрі не пішло - його прозвали там "найдорожчою нерухомістю Англії", адже травми і недовіра тренера не дозволили йому повноцінно проявити себе.

Факт 13. Перший українець, який провів сто матчів за збірну

8 жовтня 2010 року Шевченко провів свій сотий поєдинок за національну збірну України у домашній грі проти Канади (2:2) на стадіоні "Динамо" імені Валерія Лобановського. Він став першим українським футболістом, що досягнув такого показника, дебютувавши в головній команді 25 березня 1995-го і провівши останній матч 19 червня 2012-го.

Загалом Шевченко провів 111 ігор за збірну і досі лишається її найкращим бомбардиром зі значним відривом. Останні його голи припали на матч проти Швеції на Євро-2012 11 червня 2012 року в Києві, коли на переповненому "Олімпійському" збірна України дебютувала на чемпіонатах Європи. Українці у другому таймі на 55 хвилині пропустили м'яч від Златана Ібрагімовича, та вже за чотири хвилини капітан та лідер України Андрій Шевченко зрівняв рахунок, а на 62 хвилині, зробивши дубль, приніс перемогу команді Блохіна. Після того були поразки від Франції 0:2 й Англії 0:1 - і по завершенню турніру для українців Шевченко оголосив кінець кар'єри в збірній.

Факт 14. Інші види спорту, якими міг би займатися Шевченко

Шевченко з дитинства полюбляв хокей.

Пам'ятаю, ціле літо грав в футбол, а взимку - в хокей. Одягав ковзани, брав в коморі ключку і шайби - і йшов на озера

- розповідав футболіст в інтерв'ю "Комсомольській правді".

Ще будучи футболістом київського "Динамо" Андрій частенько, потай від керівників клубу і тренерів, разом з друзями грав у хокей на льоду столичного спорткомплексу "Авангард".

Уже в дорослому віці полюбляв грати в теніс із видатним українським тенісистом Андрієм Медведєвим. В Італії "підсів" на гольф, до якого його долучив партнер по нападу Олівер Біргхофф. 2011 року Андрій став срібним призером чемпіонату України з гольфу.

Факт 15. Політика, після якої говорили, що краще Шевченко грав би у футбол

Шевченко кілька разів "встрявав" у політику і сумнівні політичні афери. У 1998 році Андрій Шевченко вступив до СДПУ(о) Віктора Медведчука. У цій же партії перебував президент "Динамо" Григорій Суркіс. Шевченко - один із гравців "Динамо", котрий став обличчям політичного проекту, який у 1999 році пройшов у парламент завдяки одній десятій відсотка, отримавши 4.1 відсотка голосів.

Другий прихід у політику - участь у виборчій кампанії проекту Наталії Королевської "Україна - вперед!" У підсумку Шевченко знову став обличчям проекту, але партія набрала на виборах усього 1.58 відсотка.

...Нині Шевченко став тренером збірної України з футболу. Можна по-різному оцінювати і його життя, і вибір (й вибори), які він у ньому робив, але ці 15 фактів показують нам спортсмена, котрий неодноразово міг зламатися і здатися - після травм, невдач і несхвалення - але знов і знов підіймався і здобував одну вершину за іншою. Нагадаємо, що одна з них - перший гол у єврокубках - була здобута саме сьогодні, 7 грудня, 22 роки тому.