ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:30 17.02


Анатолій Лавренко запрошує на "Свята". ФОТО

16 лютого в полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відкрилася персональна виставка відомого художника Анатолія Лавренка - "Свята".

Якщо ви сумуєте за зимовими святами, які нарешті завершуються Масницею, не оминіть своєю увагою виставку відомого полтавського художника, члена НСХУ Анатолія Лавренка.

Його виставка "Свята", що складається з 71 полотна, якраз чудово ілюструє найвідоміші для нас святкові традиції.

Українці вміють святкувати, створюючи неповторну атмосферу. Кожне свято – зокрема, релігійне – має і унікальні особливості, і власну таємницю, і простір для творчості. Тому до цієї теми звертається чимало митців. Але проект Анатолія Лавренка – особливий. У ньому відображений увесь річний цикл улюблених українських свят, насамперед, православних. Тут і Різдво, і Масниця, й Великдень та Спас, і дні вшанування найвідоміших святих.

Мене вразили картина "Колядники". Вона дуже емоційна, має чудові образи і кольори – череда колядників йде від хати до хати. Ілюструє народні звичаї, пов'язані з релігійними святами.  Народ наш був воцерковлений до приходу влади совєтів. Звісно, були якісь і язичницькі звичаї, але вони тісно перепліталися з релігійними, набули церковного змісту. Навіть колядки – фактично, язичницькі календарні пісні, які наповнилися глибоким догматичним християнським змістом – наприклад, "Бог предвічний народився"

  – поділився враженнями Владика Федір.

У роботах Анатолія Лавренка  відображені також і традиції, що побутують у різних куточках України. Так, на Полтавщині майже забулися забави Поливяного (Поливального) понеділка, тоді як на Західній Україні традиція поливати дівчат у перший понеділок Великодня досить поширена. Натомість у селах Центральної України дотепер немає такої хати, де б не відзначали Маланку.

Художник не обмежується в своїй творчості рамками одного народу чи однієї релігії. Так, католицькі свята також представлені в їхньому річному циклі, але ці картини написані в зовсім іншому стилі – вони стилізовані під вітражі, властиві храмам цієї конфесії.

На виставці представлені також картини, які зображують народні традиції інших країн. Нестримні веселощі, котрі йдуть від самих витоків того чи іншого народу, можна відчути, звернувшись до картин, присвяченим святам певних країн. Тут і вир бразильського карнавалу, і американське свято Подяки, іспанська корида, битва томатами, свято винограду…

Ідея тематичної серії картин з'явилася в Анатолія Лавренка давно. Перша картина зі святкового циклу була створена в 1990-х роках – ця робота присвячена Зеленій Неділі. З часом, у митця з'являлися інші твори на святкову тему.

 

Першу картину на тему свят я написав ще в 1990-х роках, це "Зелена Неділя". Вона потрапляла на виставки. Потім в 2008 році я продовжив тему – з'явилася картина "Святки". Ідея в мене була давно, весь цей час, але до 2013 року я не міг втілити її як проект. А тепер, за  ці три роки, я виписав християнські свята, додав католицьких – для них обрав тему вітража, бо в них все, в принципі, відображено в скульптурі та у вітражах. Тому я й знайшов для себе саме такий підхід. Взяв також народні традиційні свята – вони яскраві, кожне має свій характер. А от професійні – такі, як день шахтаря, чи кухаря – мені нецікаві

– пояснив художник Анатолій Лавренко.

На тематичний проект робота перетворилася з 2013 році, коли ідею підтримали полтавські меценати Олег Денисенко та Олексій Петренко – наразі практично всі роботи, представлені в експозиції "Свята", знаходяться в їх приватній власності. Більшість робіт писалися художником під замовлення.

Коли я побачив  полотна з цієї серії, мені теж захотілося мати й свою серію українських православних свят. Думав зупинитися на десятку, а вийшло два з половиною десятки робіт.  Потім на фоні цього захотілося ще зробити для порівняння католицькі свята. Їх теж вийшло двадцять п'ять – так трапилося

 – розповів колекціонер Олег Денисенко.

Художню колекцію полотен Анатолія Лавренка "Свята" можна переглянути у виставковій  залі Полтавського краєзнавчого музею ім. Василя Кричевського за адресою вул. Конституції, 2 з 10 до 17 години щоденно, окрім середи.

мистецтво, виставка, художник, картини, Анатолій Лавренко, краєзнавчий музей

За темою:

  • У Полтаві стартував розпродаж рослин для дачників
  • Міжнародна виставка "Це графіка" відкрилася у Кременчуці
  • На Полтавщині відкривається виставка про українців, які пережили полон
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.