08:15 21.08 1293
Нам загрожує нове подорожчання ліків. Аналітики назвали фактори, які можуть вплинути на вартість препаратів.
Украї
За словами члена Економічного дискусійного клубу Ігоря Гарбарука, в першій декаді серпня загальна вартість лікарського "кошика" (32 найбільш затребуваних українцями препарати) склала від 1114 грн (Дніпро) до 1206 грн (Київ).
Максимальне зростання цін у серпні зафіксували в Києві (1,7%), мінімальне - у Львові.
Тут вартість ліків збільшилася на символічні 0,1%.
Лідером зростання цін з початку року виявився Харків (11%), а найменше збільшилися цінники в Одесі (на 7,4%).
Подешевшав хіба що лейкопластир -на 0,5% в Харкові і 12,1% в Києві.
Екс-заступник голови Держслужби лікарських засобів і виробів медичного призначення Костянтин Косяченко зазначив, що об'єктивні причини для подорожчання ліків все-таки є: це зростання цін на енергоресурси і збільшення мінімальної зарплати, яке також закладається в цінники ліків на підприємствах.
До того ж багато постачальників, побоюючись осінньої девальвації, вже зараз почали закладати в свої прайси курс 30 грн/дол.
Всі контракти щодо поставок медпрепаратів укладаються на довгострокові періоди, тому в них закладають можливі ризики, що підвищує вартість ліків
— зауважив Косяченко.
Подальше подорожчання ліків, на думку експертів, буде неминуче вести до вимушеної відмови багатьох пацієнтів від лікування.
Уже зараз близько 30% хворих намагаються обійтися без лікарської допомоги в разі недуги.
Ті ж, хто може собі "дозволити" хворіти,масово переходять на вітчизняні препарати - близько 75% куплених в аптеках пігулок зроблені в Україні. А ось в грошовому еквіваленті все з точністю навпаки.
Тільки 25%грошей українці витрачають на наші ліки - імпортні ліки набагато дорожчі за вітчизняні.
У зв'язку зі зниженням платоспроможності населення, дорогі ліки просто не будуть купувати. А це часто якраз ті ліки, які рятують життя: починаючи від реанімації і закінчуючи серцево-судинними, онко-захворювання і т.д. Хіміопрепарати просто не будуть завозитися. Потреба в них не так важлива, як у інших - близько 100 упаковок на рік. Коли у них закінчиться термін реєстрації, вони просто зникнуть з українського ринку
— вважає Сердюк.
Значно здешевити ліки в аптеках, як українські, так і імпортні, допомогло би скасування нещодавно введених податків на ліки. А саме — ПДВ і податку на імпорт медпрепаратів (7 та 5 відсотків відповідно).
Такий крок, на думку експертів, дозволив би знизити аптечні ціни в середньому на 20 відсотків.
Помер екс-голова Карлівки Володимир Слєпцов
19:00 15.01