14:00 22.02 776
Під сучасною Полтавою досі виявляють ходи, споруди та погреби, які загалом простягаються приблизно на сорок кілометрів. Дослідники навіть уклали спеціальні карти таких місць.
Про це у подкасті Суспільному розповів археолог і краєзнавець Олександр Супруненко.
За інформацією дослідників, підземне будівництво у Полтаві започаткували за козацької доби, приблизно після 1620-го. Це були схованки від набігів татар.
А досліджувати підземелля почали майже через два століття, у 1880-х. Це пов’язано з тим, що Полтаву активно розбудовували, а на місцях будівництва утворювалися провали ґрунту, каже археолог Олександр Супруненко.
«Перед Другою світовою першу карту провалів разом із краєзнавцями створив молодий архітектор Лев Вайнгорт. Тоді фахівці достовірно встановили три гілки підземних комунікацій. Одна – на вулиці Пилипа Орлика, шириною до двох метрів, а висотою трохи більше за півтора метри. Друга гілка – вздовж вулиці Соборності, а третя – вздовж вулиці Гагаріна», – каже краєзнавець.
На території полтавського Хрестовоздвиженського монастиря було щонайменше три підземних ходи. А от хід від монастиря до центру Полтави – це просто легенда, говорить Олександр Супруненко. Це тому, що під річкою у часи середньовіччя прокопати підземелля не було змоги.
«Люди могли, наприклад, зробити підземний хід десь до річки, потім вбрід перейти Рогізну, а потім зайти в підземний хід у Монастирській горі», – каже археолог.
На місці сучасного фонтану на Соборному майдані раніше була інша споруда – пороховий погріб. Його висота щонайменше 6 метрів. Там зберігали порохові заряди для захисту фортеці. Ця споруда уціліла й досі. У 1946-му році її обміряли та вивчали дослідники. Відомо й про ще один погріб у Полтаві, каже Олександр Супруненко:
«На початку 1980-х років ми досліджували провал, який утворився на Івановій горі. Це був хід до підземного порохового погребу Полтавської фортеці, його довжина десь 20–30 метрів».
Саме підземні погреби та сховища у Полтаві знаходять найчастіше. А от великих підземних конструкцій дослідники не виявляли. Це тому, що Полтава розташована на суглинку. Ці ходи, якщо й були, то не збереглися до нашого часу, вважає археолог.
«Загальна довжина полтавських підземель десь 40–45 кілометрів. Точно не більше. Це приблизна оцінка. Зберігати підземелля можна, але це обійдеться дуже дорого. Це ж не камінь, а ґрунт і дерево, їх музеєфікувати складно, потрібна спеціальна обробка, а таких фахівців в Україні немає».
Прослухати подкаст про полтавські підземелля можна тут.
Пішла з життя відома спортсменка Таїсія Бабенко
19:00 12.01
Помер екс-голова Карлівки Володимир Слєпцов
19:00 15.01