ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:16 03.05


Археологи досліджують на Полтавщині кургани скіфського часу

Три кургани п'ятого століття до нашої ери, а також велике поселення козацького часу вивчають нині вітчизняні археологи поблизу села Покровська Багачка на Полтавщині.

Пам’яткоохоронні роботи, археологічні розкопки та нагляд під час будівництва обходу села Покровська Багачка у Полтавській області проводить науково-дослідний центр "Рятівна археологічна служба" ІА НАН України на замовлення представництва компанії "Онур". Будівництво обходу є однією з частин проекту реконструкції дороги державного значення М03 Київ – Харків – Довжанський.

У 2009 році спеціалісти "Рятівної археологічної служби" провели обстеження території проектованого об’єкта і виявили, що у смугу будівництва потрапляють два об’єкти археологічної спадщини. Це частина курганного могильника скіфського часу "Покровська Багачка-3" та поселення козацької доби "Настасівка-2"

 — пояснив директор "Рятівної археологічної служби" Олег Осаульчук.

У квітні 2017 року на обох пам’ятках почались археологічні дослідження. Начальником експедиції є відомий полтавський археолог кандидат історичних наук Олександр Супруненко. За словами заступника начальника експедиції та керівника дослідницького проекту В’ячеслава Шерстюка, на пам’ятці скіфського часу археологи досліджують одночасно три кургани.

Судячи зі знайденого матеріалу, кургани можна датувати V ст. до н. е. На жаль, як і більшість подібних пам’яток, вони були неодноразово пограбовані. Нам навіть вдалось простежити один із грабіжницьких ходів, глибиною приблизно п’ять метрів. Щоправда, він був марним, бо ним грабіжники не добрались до поховання. Ці кургани були перекопані не раз у пошуках скарбів. Тому цілої поховальної камери ми не знайшли, вдалось виявити лише вже перемішані фрагменти скелетів

 — повідомив В’ячеслав Шерстюк.

Кістки у найбільшому кургані, припускають науковці, належать як мінімум одному дорослому та немовляті. Лише невеличка частина цього поховання залишилась непорушеною. У ній знайшли рештки дерев’яного перекриття могили та уламки античного імпортного червоноглиняного лекіфа - маленької посудинки для парфумів чи пахощів. Така знахідка, а також перстень, яку виявили на пальці покійника, наштовхнули археологів на думку, що тут могла бути похована жінка. Оскільки на той час окремі жіночі поховання були доволі рідкісними, ймовірно, детальніші дослідження знайдених кісток покажуть, що курган був насипаний над могилою подружжя.

За насипом кургану науковці знайшли рештки поховальної тризни (заключна частина поховального обряду, яка складалася із поминальних обрядів), представленої уламками амфори та кістками тварин, інформує прес-служба НДЦ "Рятівна археологічна служба" ІА НАН України.

Ще одна пам’ятка, яку досліджують археологи, - поселення "Настасівка-2". Датується воно XVIII-XIX століттям і належить до доби козаччини. Науковці зафіксували там близько 30 об’єктів: здебільшого господарські та сміттєві ями. Більшість знахідок типові для того часу - кераміка, скло, наперстки, жіночі прикраси тощо.  За словами В’ячеслава Шерстюка, поселення було доволі великим і простежується на ділянці довжиною 400 метрів.

До робіт долучилися фахівці з Полтави, Харкова та Сум. Археологічні розкопки мають завершити до середини травня.

На фото — поховання, знайдене в кургані

культура, археологія, історія, скіфи, розкопки, козаччина, Покровська Багачка

За темою:

  • На Полтавщині незаконно розорали територію відомого могильника
  • Три тисячі років: у заповіднику на Полтавщині бабаки викопали уламки древнього посуду. ФОТО
  • У заповіднику на Полтавщині бабаки допомогли знайти стародавню кераміку
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.