ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

18:56 15.01


Чому Полтава досі не сортує побутові відходи

З початку року вступила в дію "Національна стратегія управління відходами в Україні до 2030 року", згідно з якою в Україні зменшать обсяг відходів, що захоронюються.

Натомість, прагнуть збільшити обсяг таких відходів, що утилізують та повторно переробляють.

З 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне.

Про це йдеться у статті 32 Закону України "Про відходи", до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році. Відповідні пункти викладені в Національній стратегії управління відходами в Україні до 2030 року.

Деякі міста Полтавщини вже активно сортують сміття – наприклад, Миргород, певний досвід є в Гадячі та Кременчуці і окремих ОТГ. А от у Полтаві досі навіть не затверджена Стратегія поводження з твердими побутовими відходами (ТПВ). 

З цією метою ще 10 січня відбулася нарада керівників профільних підприємств і установ сфери ЖКГ із заступником міського голови з питань ЖКГ. Як нам повідомили в полтавському КАТП-1628, відповідна Програма розвитку розроблена планово-економічним відділом комунального підприємства і подана на затвердження до міськвиконкому.

Для того, щоб полтавці почали централізовано сортувати сміття, необхідно вирішити кілька нагальних питань: організувати сортувальну лінію для відходів, закупити спеціальні баки для роздільного збору сміття та автотехніку, яка їх обслуговуватиме.

Інтерактивна карта пунктів прийому вторсировини, розроблена активістами громадської організації "Еколтава"

 

Скориставшись цією мапою, ви можете дізнатися про найближчий до вашого помешкання, місця навчання чи роботи пункт приймання вторинної сировини.
 

Наразі роздільний збір твердих побутових відходів повністю покладений на совість самих містян.

Тобто, кожна родина може самостійно збирати окремі види побутового сміття – пластик та металеві банки, папір і скло, і самостійно ж доправляти до приватних пунктів здачі вторинної сировини.

Плюсом таких дій, окрім користі для екології, є кошти – за здачу вторинної сировини платять. Мінусом є те, що транспортні витрати, ймовірно будуть більше виручених коштів, а щоб накопичити "комерційно вигідну" кількість пластику чи скла, середньостатистичній родині з трьох осіб доведеться накопичувати вторсировину не один місяць.

Про причини такої ситуації нам розповів начальник полтавського КАТП-1628 Віталій Забишний.

Ми зараз активно працюємо над Стратегією – трішки ми відставали. Проект її створений, наразі триває стадія погодження. Також розглядаємо питання про те, хто побудує нам сортувальну лінію. І шукаємо виробника контейнерів і баків – не так багато в Україні є тих, хто їх виробляє. Але навіть не в самих баках питання – для їх обслуговування потрібні спеціалізовані автомобілі, яких зараз у нас немає. Виходить великий обсяг коштів – тут проблема з фінансуванням. Сподіваємося, що міська влада почує нас і допоможе – наше КАТП не в змозі самотужки вирішити це питання. Цей рік ми плануємо активно попрацювати

– пояснив Віталій Забишний.

Як ми з'ясували, цього року Полтаві не варто очікувати початку централізованого роздільного збору сміття: найближчий рік міська влада планує взяти ці клопоти на себе. Тобто, місто вирішило піти шляхом організації сортування побутового сміття безпосередньо на території Макухівського сміттєзвалища. 

Ми чекаємо на передпроектні  пропозиції – хто саме поставить обладнання і змонтує нам сміттєсортувальну лінію. Розглядаємо лише українських виробників, серед можливих варіантів – виробники з Полтавщини. Ймовірно, буде проведений тендер. Ми поставили умови щодо кількості сміття, яке ми захоронюємо

– пояснив заступник начальника полтавського КАТП-1628 Сергій Золін.

На придбання та введення в експлуатацію сортувальної лінії потрібно від 10 до 15 мільйонів гривень (в залежності від потужностей), які будуть виділені з міського бюджету. За планами, лінія має запрацювати до кінця поточного року. Сортувати будуть наймані працівники – повністю автоматизована лінія Полтаві "не світить".

Тому ще одним позитивним моментом, розповідають керівники КАТП, є збільшення кількості робочих місць.

Це лише початок. Надалі ми зможемо її модернізувати та збільшувати обсяги. Шляхом сортування ми отримаємо вторсировину. Далі можна її переробляти в сировину. Але, знову ж таки, для організації переробки потрібні кошти. Тож треба починати сортувати

— підкреслює Сергій Золін.

Питання про пошук підприємств, які перероблятимуть вторсировину, поки навіть не розглядалося.

Сергій Золін також зазначив, що з економічної точки зору це має бути десь неподалік від Полтави. Але вирішення питання, вважає комунальник, ще не на часі.

Чиновники впевнені, що більшість полтавців поки не готові до самостійного сортування: їх ще треба навчити це робити та привчити до думки, що доведеться мати вдома кілька контейнерів для різних видів відходів. 

Утім, поки що коштів на інформаційну компанію не передбачали. Не запрошували до співпраці в сфері інформаційної діяльності й громадських активістів.

У майбутньому, можливо, звертатимуться за допомогою  до громадських об'єднань і організацій, які працюють в сфері екологічної проблематики – наприклад,  "Еколтава", яка вже тривалий час надає консультації та проводить лекції про поводження з побутовими відходами та сортування сміття. Але складається враження, що наразі міська влада чекає, поки активісти самі запропонують свою допомогу.

До нас все частіше звертаються офіси, навчальні заклади, установи й  організації з усієї області з проханням провести лекції з теми поводження з відходами, проконсультувати як почати сортувати чи просто навчити правильно сортувати відходи. Ми маємо інформаційні матеріали, якими залюбки ділимося з тими, хто дійсно зацікавлений у тематиці.Звісно, що не роздаємо першому-ліпшому на вулицях, бо виготовляємо все власним коштом. Співпрацюємо з ОТГ та районами Полтавщини. А от міська влада Полтави чомусь не квапиться звертатися до нас за допомогою. Утім, якщо буде потрібно, ми готові до співпраці

— розповіла  активістка ГО "Еколтава" Маргарита Мостова.

 

На даний час триває лише співпраця міськвиконкому з переможцем міського конкурсу бюджетів участі активістом Сергієм Антоненком.

В рамках реалізації його проекту збору використаних елементів живлення закуплені контейнери для збору батарейок, триває розміщення їх у навчальних закладах та громадських установах. 

Інформаційна кампанія потребує значних коштів, яких у бюджеті не передбачили, а лише планують залучати соціальну рекламу. 

Свій сайт нині розробляє комунальне підприємство КАТП-1628, де буде повна інформація і для містян, і для  підприємств та організацій, та висвітлюватиметься діяльність комунального підприємства.

Наразі в Полтаві діють 540 майданчиків, на яких розміщені 1923 сміттєвих баки – "євроконтейнерів". Окрім того, у віддалених районах міста ще подекуди є сміттєві баки старого зразка, але їх поступово замінюють на сучасні. Минулого року місто закупило додатково  300 євроконтейнерів. Їх використають для заміни зношених і пошкоджених баків. Нові планують встановити в центрі міста, а старіші, але ще придатні розташують на околицях Полтави.
 

Також у Полтаві досі не вирішена проблема поводження з небезпечними відходами – зокрема, використаними ртутними лампами та термометрами. 

Ми не можемо просто так збирати небезпечні відходи – мусимо отримати для цього ліцензію на поводження з небезпечними відходами. Для цього потрібен спецтранспорт, склад за територією міста, віддалений від населених пунктів. На жаль, поки що результатів у цьому напрямку немає. Тут варто наголосити, що нинішнє керівництво підприємства працює не так давно – з жовтня місяця. Будемо співпрацювати з містом і з областю, щоб нам виділили ділянку під організацію складу зберігання небезпечних відходів

– пояснив Сергій Золін.

екологія, поводження з відходами, сортування, проблема

За темою:

  • На Полтавщині стартує конкурс "Екологічні громадські ініціативи"
  • У Полтаві зафіксували забруднення Пушкарівських ставків
  • У Полтаві розчищають водойми від сміття
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.