ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

09:00 25.04


Ціна на блакитне паливо: Гройсман змусив "Нафтогаз" її знизити

Продавати газ населенню дешевше Уряд зобов’язав НАК "Нафтогаз України" Постановою № 293, яку ухвалив 3 квітня. Аргумент - якщо промисловість купує блакитне паливо дешевше, населення не може платити більше.

 

Натомість, менеджмент "Нафтогазу" заявив про зростання ціни на газ для населення з 1 травня. То скільки платитимемо?
 
Шантаж

Саме так розцінив заяву НАК "Нафтогаз України" про подорожчання газу Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. 

 - Або НАК "Нафтогаз України" встановлює ціну нижче 8,55 гривень за кубометр з 1 травня, або я ініціюю відставку керівника, – наголосив глава Уряду на засіданні Кабміну.
 
Справді, нині газовий монополіст всіма можливими шляхами намагається підняти ціну на газ для українців. Тим часом кон'юнктура на ринку газу як в Україні, так і в світі демонструє зниження ціни. Однак у НАК із цим не погоджуються, вимагаючи відмінити так званий режим ПСО, відкривши ринок побутових споживачів для конкуренції між постачальниками. Натомість, юристи Міністерства енергетики та вугільної промисловості переконують: це робити не обов’язково, адже ст. 11 Закону України "Про ринок природного газу" не обмежує повноважень Уряду щодо кількості актів, які мають бути прийняті стосовно покладення спеціальних обов’язків на суб'єктів ринку.

"Треба виконати постанову Уряду і з 1 травня опустити ціну на газ. Якщо менеджмент НАК "Нафтогаз України" цього не зробить, значить він є нечесним. А якщо це так, то я вже казав: поставлю питання про звільнення керівника на наступному засіданні Уряду. Їм потрібно перестати крутити цією темою у такому цинічному варіанті", – наголосив Володимир Гройсман.

Можливості

Отож, всі підстави для зниження ціни на газ для населення з 1 травня – і економічні, і юридичні – є. 

"Є гранична ціна газу… Якщо ринки знижуються, "Нафтогаз" зобов’язаний знижувати ціну на газ для українських громадян. Це є принципово важливим. Коли вони як монополіст починають використовувати своє ексклюзивне становище і починають крутити цим питанням, враховуючи тільки свої комерційні інтереси як компанії, я вважаю, що це – ненормально", –  заявив 23 квітня під час спілкування з журналістами Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Також в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV Гройсман наголосив, що Україна має позбутися будь-якої залежності від іноземних ринків, збільшуючи власний видобуток газу.

Результат

Зрештою, 22 квітня "Нафтогаз" таки ухвалив рішення про зменшення ціни на газ. За дорученням Кабінету Міністрів НАК "Нафтогаз України" спільно з представниками Уряду розробив новий механізм визначення регульованої ціни, який дозволяє не тільки уникнути підвищення вартості газу для населення та теплової генерації з 1 травня 2019 року, а й зменшити її до рівня 8 247 грн за 1 тисячу кубометрів (кінцева роздрібна ціна).

Цей механізм передбачає такий підхід: якщо ринкова ціна газу для промислових споживачів є нижчою за встановлену в постанові КМУ № 867 від 19.10.2018 р., ціна для населення відповідно знизиться. Якщо ж ринкова вартість газу для промисловості зросте понад визначений урядом рівень, то ціна для населення залишиться на цьому рівні.

Власне, з огляду на це, ціна на газ для населення не лише знизиться у травні на 300 грн за тисячу кубометрів, а й продовжить падіння відповідно до світових ринкових тенденцій. 

 - Якщо у Європі ринкові ціни падають, то чому "Нафтогаз" не приймає швидких рішень, а починає крутити це питання? Я їх попередив: якщо вони будуть маніпулювати, то мені з ними не по дорозі. Як і більшості громадян України. "Нафтогаз" має виконувати соціальну функцію, – закцентував Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Отож, реформування ринку газу в Україні дає перші позитивні результати – склалася сприятлива ситуація як для бізнесу, так і для населення, а ціни на газ для споживачів падають: з 8,55 до 8,38 грн за куб зменшилась ціна  на газ для населення з 1 квітня, а з 1 травня блакитне паливо подешевшає знову – до 8,24 грн за куб.

газ, ціна, населення, Нафтогаз України, Уряд

За темою:

  • На Полтавщині сім'я отруїлася чадним газом
  • На Полтавщині намагались викрасти три тонни газоконденсату
  • "Полтавагаз" не зможе встановлювати загальнобудинкові лічильники без згоди мешканців
  • Топ-5 за тиждень :

    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.