ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

10:00 25.04


Держава-імпотент: більше року люди у полтавському селі живуть без влади

Корупція, незаконні сесії, силове захоплення людьми у камуфляжі, і врешті – зрив виборів, де переміг "не той" кандидат. Повна історія конфлікту в Рунівщині, яка півтора роки живе без голови і сільради.

Передісторія конфлікту

Село Рунівщина розташоване в 23 кілометрах від Полтави. Кілька років тому основним орендарем місцевих земель у селян стала агрофірма ПП "Альфа-Капітал". Її власником є відомий на Полтавщині бізнесмен Олександр Павлюченко. Раніше він підозрювався у крадіжках газоконденсату, але справа проти нього "розвалилася". Вже після революції гідності він намагався знову зайти в газовий бізнеc, однак його фірма "Ангро-Інвест" не змогла отримати дозвіл на розробку родовищ.

Фінансовим директор "Альфа-Капіталу" працювала нинішній депутат обласної ради від БПП Ірина Степаненко. Останнім часом вона стала скандально відомою через події, пов’язані з поножовщиною в центрі Полтави, на вулиці Соборності. Підприємство, оформлене на брата Ірини Степаненко — Віктора —  намагалося забудувати проїзд у двір, зробивши в колишній газетній арці кафе, проти чого рішуче виступили мешканці будинку та окремі політсили.  

Журналісти і місцеві політики вважають обох фігурантів людьми з команди Арсена Авакова. Одного разу "Громадське ТБ. Полтава" навіть зафіксувало на відео приватну зустріч у фешенебельному ресторані Павлюченка та близького до Авакова нардепа Ігоря Котвіцького. Хоча жодного документального підтвердження зв’язку пана Авакова та групи “Альфа-Капітал” немає.

Конфлікт між інвестором та рунівщинською владою розпочався 28 лютого 2015 року. Того дня на зібранні, присвяченому децентралізації, громада Рунівщини проголосувала за те, щоб бути окремою та не приєднуватись із іншими сільрадами району в одну територіальну громаду. Це рішення дуже не сподобалось керівникам агрофірми. У відповідь вони просто почали зменшувати надходження до сільського бюджету. Але голова сільради Володимир Сухаренко стояв на своєму. Більше того, почав вимагати сплати всіх податків у бюджет згідно із законом. Невдовзі "інвестори" почали шукати спосіб, як усунути непокірного голову та захопити владу у селі.

Протистояння. Силове захоплення сільради

Володимир Сухаренко (фото VPoltave.info)

6 серпня 2015 року. Дві третини сільських депутатів — працівників "Альфа-Капіталу" внесли на розгляд сесії проект рішення про припинення повноважень сільського голови. На розгляд скандального питання зібралося 120 мешканців села, які від імені громади висловили вотум довіри Володимиру Сухаренку. Депутатський проект так і не був поставлений на голосування, а секретар міськради закрила сесію. Однак вночі того ж дня, о 22:00 депутати-заколотники зібрались  своїм колом в офісі "Альфа-капіталу" і вважаючи сесію продовженою, за головуванням Володимира Сороколата проголосували за недовіру голові.

10 серпня. Три дні до захоплення. До Рунівщинської сільської ради приходить делегація у складі Ірини Степаненко, її радника Олександра Золотухіна, юриста фірми Євгена Бражника, сільських депутатів Світлани Тищенко і Наталії Грець (обоє працюють в компанії). У супроводі охоронців "Альфа-Капіталу" вони вимагають у секретаря легалізувати рішення депутатів-заколотників, проставити на ньому печатку та покласти обов’язки голови на секретаря сільради. Остання відмовляється це робити. Делегація йде ні з чим.

13 серпня 2015 року. Близько 11:40 відбувається силове захоплення сільради. Дванадцять чоловік із Дніпропетровська у камуфляжній формі, які представились військово-патріотичним клубом "Айдар", влаштували штовханину з працівниками сільради, на входах виставили блок-пост. В якості обгрунтування захоплення вони показали договір на охорону приміщення "в центрі села", укладений між ВПК "Айдар" і депутатами сільради  Сороколатом, Грець, Тищенко. Першими заходять всередину Ірина Степаненко і юрист Євген Бражник.

За свідченням чотирьох людей, яких вдалося опитати, оперативне командування діями "охоронців" здійснював землевпорядник сільради Валерій Бровченко. Під час штурму працівник сільради Ганна Глушко отримала легкі тілесні ушкодження. Ірина Степаненко вела себе як господарка — давала вказіки — кого впускати, кого не впускати до примішення. Айдарівці виставили блок-пост і впускали лише тих депутатів, які були лояльні до "Альфа-Капіталу".

Прикметно, що представники Нацполіції прибули разом зі Степаненко та ніяк не перешкоджали діям "штурмовиків". Але зовсім скоро виявилось, що ліцензії на охоронну діяльність у ВПК "Айдар" не було. Дізнавшись, що до сільради виїхали бійці справжнього "Айдару", люди в камуфляжі хутко зникли.

За наслідками подій Сухаренко направив правоохоронцям заяву про злочин. Поліція без пояснення причин відмовилась відкривати кримінальне провадження. Жодної особи тоді затримано не було.

Зрив виборів: Рунівщина без голови та сільради

Восени 2015 року Рунівщина ввійшла у виборчий процес. "Інвестори" кинули усі ресурси на те, аби село обрало їх кандидата Віталія Жука (БПП). Але сталася сенсація: чинний сільський голова Володимир Сухаренко переміг його на виборах із різницею всього в один голос!

Подальша доля народного волевиявлення стала вирішуватись у кабінетах.

Іще до дня виборів Ірині Степаненко вдалося замінити секретаря і заступника голови сільської виборчої комісії. Новим заступником стала Тамара Кочерга, а секретарем – уже згадана вище Світлана Тищенко. Обидві на той час були депутатами сільради і працівниками "Альфа-Капіталу". Цікаво, що буквально кілька місяців тому вони отримали обвинувальні судові рішення за корупцію в інтересах свого підприємства.

Рунівщинська СВК приймає постанову №9 про встановлення результатів виборів. Однак, 30 жовтня 2015 року на засідання виборчої комісії прибуває десант із БПП у складі політтехнологів Богдана Василюка і Любомира Дикого, Ірини Степаненко, її юриста Євгена Бражника та радника Олександра Золотухіна. Політтехнологи представляються членами ЦВК та вимагають визнати вибори недійсними, оскільки один із членів дільничної комісії не був прописаний у Рунівщині.

Під тиском фейкових членів ЦВК сільська виборча комісія визнає вибори недійсними та оголошує перевибори. Постанова №9 про визнання результатів виборів не надсилається ні в районну, ні в центральну виборчу комісію. 2 листопада голова СВК Марія Албет самоусувається від роботи та передає всі справи заступнику – Тамарі Кочерзі.

13 листопада 2015 року ЦВК встановила факт грубого порушення Конституції України та припинила повноваження всього складу СВК. Створюється новий склад комісії. Через пару днів Тамара Кочерга пише заяву про злочин в поліцію.

23 листопада 2015 року набрало законної сили рішення Полтавського райсуду – зобов’язати СВК повторно встановити результати виборів, як того вимагала ЦВК. Однак і новий склад комісії не виконує накази з центру. Замість оголошення результатів виборів голова СВК Олександр Крисько відвозить оригінали протоколів голосування на експертизу до поліції.

30 листопада Крисько забирає з поліції експертний висновок і протоколи та везе їх до офісу "Альфа-Капіталу", де збирає таємне засідання СВК, забувши запросити заступника і нелояльних членів комісії. Там вони, всупереч другому наказу ЦВК і рішенню суду, знову визнають вибори недійсними і оголошують перевибори.

Після засідання Крисько везе протоколи на повторну експертизу. Везе без супроводу поліції, та йому відмовляють у поданні. У справу вступає прокурор обласної прокуратури Володимир Живило, який вносить подання на повторну експертизу. На цей раз експерти виявляють, що протоколи зіпсовані. У період між двома експертизами до них були внесені помарки.

20 квітня 2016 року вийшла третя постанова ЦВК, якою знову скасували рішення СВК про нові вибори і зобов’язали комісію встановити вибори. До цього часу дані вимоги не виконані. Протягом усього періоду правоохоронні органи не реагували на зрив виборчого процесу. Поліція проігнорувала звернення ЦВК та відмовилась відкривати кримінальне провадження.

Замість епілогу

Уже півтора роки Рунівщина (а з нею - ще 6 сіл) живе без сільського голови і сільради. Заблоковані усі самоврядні процеси. Не прийнятий бюджет. Жодної особи, яка брала участь в незаконних діях не покарано.

Ірина Степаненко стала депутатом обласної ради від БПП та головою обласної атестаційної комісії поліції. Після  скандалу через забудову арки у Полтаві на вулиці Соборності, 27 атестаційна комісія була розпущена. Згідно з коаліційними домовленостями у Києві, ключові посади на Полтавщині відійшли "Народному фронту" Авакова. Тож Ірина Степаненко стала одним із найвпливовіших депутатів. Через неї проходять багато кадрових призначень, із нею рахуються правоохоронці та навіть ОДА.

Поки важко сказати, коли ж село на Полтавщині таки зможе отримати собі сільського голову та сільраду. А поки що люди живуть без влади, кинуті напризволяще через бездіяльність правоохоронців і безхребетність держави.

 

влада, громада, конфлікт, скандал, Рунівщина, вибори, Ірина Степаненко, Альфа-Капітал, поліція, суд

За темою:

  • Полтаву визнали "непрозорим" містом
  • Житло для ВПО облаштують у чотирьох громадах Полтавщини
  • У Полтаві за тиждень відбудеться загальноміський день прибирання
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.