ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

20:00 26.12


До 200-річчя Алоїса Єдлічки: полтавський слід композитора

У грудні виповнилося 200 років із дня народження українського музиканта, композитора Алоїса Єдлічки – уродженця Куклен (нині Градець-Кралове), який майже півстоліття мешкав у Полтаві, де працював учителем музики.

З нагоди ювілею Посольство України в Чехії на своїй офіційній Фейсбук-сторінці оприлюднило розповідь про видатного композитора, яку ми пропонуємо увазі наших читачів. Матеріал посольства підготовлено на основі статті заслуженої журналістки України Ганни Антипович. Співробітники посольства публічно висловили подяку полтавській журналістці за вагомий внесок у популяризацію в ЗМІ постаті Алоїса Єдлічки. 

Єдлічка навчався у Празькій консерваторії, був учнем Діоніса Вебера і Джованні Баттіста Горджіані. Закінчивши консерваторію, грав в оркестрі в Італії, у 1843–47 роках мешкав у Петербурзі. У 1848 році начальниця полтавського Інституту шляхетних дівчат Софія Засс запрошує братів Венцеслава і Алоїcа Єдлічек на посаду викладачів музики.

Брати працювали у Полтавському інституті шляхетних дівчат понад чотири десятиліття: Венцеслав обіймав посаду старшого викладача музики з 1848 по 1879 рік, Алоїз був його помічником та вчителем італійського співу з 1848 по 1892 рік. Також Алоїc Єдлічка навчав грі на фортепіано вихованців Полтавської першої чоловічої гімназії. За свідченнями істориків, Тарас Шевченко переписувався із братом Венцеславом Єдлічкою під час роботи над своєю поемою "Єретик". Із листування поета відомо, що "домовий навчатель музики" залишив у себе на опрацювання вірші Шевченка, повідомляє Північно-східний відділ УІНП.

До композиторської творчості Алоїс Єдлічка прийшов через захоплення українським фольклором. Алоїс Єдлічка записав, упорядкував і видав кілька збірок народних українських пісень, у яких загалом було вміщено понад 100 творів. Центральне місце у творчій спадщині Єдлічки посідає обробка народної пісні для голосу з фортепіано. Одним із перший вийшло друком фортепіанне попурі Єдлічки «Квітоньки України». Ця сюїта з 20 номерів уключає обробки українських народних пісень, п'ять творів на вірші Тараса Шевченка, "Імпровізацію на тему Варламова", п’єсу "Спогади про Шопена", "Спогади про Полтаву", мазурки, польки, романси, два хори тощо.

Українська Полтава стала для чеха Алоїса Єдлічка новим домом, дала йому можливість творчо розвиватися, прожити наповнене життя і здобути популярність у колах тогочасної інтелігенції. Натомість діяльність Алоїса Єдлічки допомогла зберегти й розвинути українську музичну культуру.

пам'ять, історія, культура, ювілей, музика, Єдлічка

За темою:

  • Суд скасував рішення про перенесення памʼятника Раїсі Кириченко
  • На Полтавщині перейменують ще 18 топонімічних об'єктів
  • Благодійний забіг полтавців зібрав більше 25 тисяч гривень для ЗСУ
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.