ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

13:00 10.01


До Гадяча передали унікальні газети, які редагувала Олена Пчілка

До фондів Гадяцького історико-краєзнавчого музею передали оригінали п'яти номерів газети гадяцького земства "Рідний край". Йдеться про ті числа газети, які видавалися у 1917 та 1918 роках під редакцією Олени Пчілки.

 

Завдяки співпраці київського дослідника родоводів Олексія Новікова, міського голови Гадяча Володимира Нестеренка та директора державного архіву Полтавської області Валентини Гудим на постійне зберігання до фондів Гадяцького історико-краєзнавчого музею передали оригінали п'яти номерів газети гадяцького земства. Йдеться про ті числа газети "Рідний край", які видавалися у 1917 і 1918 роках — у період української революції.

"Рідний край" був першим українським часописом, який розпочав свій вихід у Полтаві 24 листопада 1905 року. Редакція газети знаходилася у Гадячі на теперішній вулиці Драгоманова, а друкувала її земська друкарня — нині це видавництво "Гадяч". У середині 1906 року до роботи в редакції долучилася відома українська письменниця і громадська діячка — Олена Пчілка.

16 травня 1907 року влада Російської імперії заборонила часопис, але Олена Пчілка домоглася дозволу на його видання у Києві. Тож туди й перенесла роботу редакції. На кошти Олени Пчілки "Рідний край" виходив у Києві до кінця 1914 року. Пчілці вдалося зберегти його й під час Першої світової війни, коли вся українська преса в Російській імперії була заборонена.

У 1915-1916 роках видання газети "Рідний край" було перенесене до Гадяча. 1917 року Олену Пчілку запросили обійняти посаду редактора "Газети Гадяцького земства". Вона погодилась, але тільки з умовою, якщо газету друкуватимуть українською мовою. Так і сталося. Події Української революції, поява Української Центральної Ради у 1917 році спричинилися до пожвавлення українського культурного життя у Гадячі. Тож, газета Гадяцького земства отримала назву "Рідний край", її і надалі редагувала Олена Пчілка.

До Гадяча передали окремі номери газети за 1917 та 1918 рік, виявлені в бібліотечних фондах, повідомив дослідник і краєзнавець Олексій Новіков.

Нагадаємо, що торік на державному рівні відзначалося 170-річчя з Дня народження Олени Пчілки.

історія, Олена Пчілка, преса, Гадяч, Рідний край

За темою:

  • На Полтавщині прибрали російсько-комуністичну символіку
  • Полтавську художню школу назвуть іменем загиблого митця
  • Торік обласний архів оцифрував понад 230 тисяч документів
  • Топ-5 за тиждень :
    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.