ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

16:06 17.03


Дольд-Михайлик: полтавський Артур Конан Дойл

115 років тому на Полтавщині народився Юрій Дольд-Михайлик - український прозаїк і драматург, автор роману "І один у полі воїн", який тільки в СРСР друкувався багатомільйонним накладом.

Вважається, що найпершим шпигунським романом у Радянському Союзі був український бестселлер нашого славетного земляка Юрія Дольд-Михайлика "І один у полі воїн".

Народився Юрій 17 березня 1903 року в Бутенках Кобеляцького району Полтавської області у родині залізничного сторожа Петра Михайлика. Частку "Дольд" до свого прізвища він додав пізніше, вже активно займаючись літературною діяльністю.

Початкову школу закінчив у рідному селі. Пізніше було Кобеляцьке комерційне училище. З 16 років почав заробляти на хліб сам, спочатку працюючи у ближніх селах лектором-бібліотекарем. А з 1922 року юнак став журналістом — він друкувався на сторінках Катеринославської окружної селянської газети "Зірка". Також він дописував у київські та харківські газети.

У 1925-му році  Юрій вступив до Катеринославського інституту народної освіти (нині - Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара) і у 1928 році закінчив його.  Коли у Катеринославі почав виходити літературний часопис "Зоря" (1925 рік), Юрій починає співпрацювати з виданням. Саме в цьому часописі у 1927 році було надруковано його перше оповідання —  "Щоденник людини, яка старіється".

Був Юрій Петрович також деякий час і директором дитячої трудової колонії в Харківській області.  Працював на посаді головного редактора Української студії кінохроніки, був керівником "Кінолітопису", головним редактором Київської студії художніх фільмів. А в роки війни переїхав у тил, де очолював театральний відділ Управління в справах мистецтв Туркменської РСР, потім завідував літературною частиною театру імені Щорса у Запоріжжі.

Юрій Дольд-Михайлик написав чимало романів, повістей, кіносценаріїв. Та найбільшу популярність йому приніс шпигунський роман "І один у полі воїн", який він написав у 1956 році українською мовою.

Головний герой твору — радянський розвідник, лейтенант Григорій Гончаренко під ім’ям барона Генріха фон Голдрінга був закинутий у глибокий німецький тил із завданням дізнатися, де знаходиться секретний підземний завод, що виробляє нові види озброєння.

В одному з інтерв’ю автор зізнався, що він змалку був закоханий у пригодницьку літературу. Роман "І один у полі воїн" вийшов також російською, польською, чеською, німецькою, румунською, словацькою, угорською та багатьма іншими мовами. Тільки в СРСР лише за шість років його було надруковано тиражем у три мільйони примірників!

Письменник отримував тисячі листів від читачів. Відповідаючи на один із них, автор писав, що головний герой твору — Григорій Гончаренко — був написаний ним за матеріалами біографій кількох людей, які в роки війни діяли і працювали у ворожому тилу. Але лише цих матеріалів було  замало. Автору довелося  використовувати архіви, щоденники, факти й документи з найрізноманітніших джерел.

Можу сказати лише одне, в основі роману лежать справжні, а не вигадані події, більшість персонажів жили й діяли, як описано в книзі

 — писав Юрій Петрович.

Згодом світ побачив новий твір автора — друга частина роману "І один у полі воїн" під назвою "У чорних лицарів". Ці романи, а також "Над Шпреє клубочаться хмари" (третя частина, 1965 рік) полонили читачів. Вони із захопленням читали про пригоди розвідника Григорія Гончаренка (він же — Генріх фон Гольдрінг).

У 1960 році за мотивами  роману "І один у полі воїн" на Київській кіностудії імені Довженка зняли художній фільм під назвою "Вдали от Родины", який став абсолютним лідером кінопрокату. Його переглянуло 42 мільйони глядачів!

У 1966 році Юрій Дольд-Михайлик, засновник сучасної української пригодницької літератури, помер. Похований на Байковому кладовищі. За два роки після смерті Юрія Петровича, на столичному будинку, де він мешкав, відкрили меморіальну дошку письменнику. У Києві його ім'ям названо вулицю. У Полтаві та Кобеляках такої вулиці й досі немає…


Олена ПОЛЯНІНА

Юрій Дольд-Михайлик, Бутенки, література, культура, роман, пам'ять

За темою:

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.