ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

20:45 09.11

P


Двомовність як ліки для мозку

Приблизно половина населення прекрасно володіє двома мовами. На додаток до очевидних переваг під час поїздок до інших країн чи пошуку роботи, двомовні люди мають краще розвинені навички, пам'ять та увагу. Недавні дослідження також показали, що їх мозок сповільнює симптоми деменції і що вони краще відновлюються після інсульту.

Деякі з найбільш показових досліджень білінгвізму та старіння проведені Елен Бялосток з Йоркського університету в Торонто. Вона виявила, що хворобу Альцгеймера у білінгвалів виявляють в середньому на чотири-п’ять років пізніше, ніж у одномовних.

"Чим більше ви використовуєте іншу мову, тим краще ви в ній розбираєтеся. В цьому немає нічого дивного. Але разом із тим, чим більше ви використовуєте дві мови, тим більше ваш мозок оновлюється", - говорить дослідниця.
Коли справа стосується сприятливого впливу двомовності на мозок, рівень освіти не має значення. Насправді, найбільш глибокі наслідки були виявлені у людей, які були неписьменними та не мали освіти. Білінгвізм був їх єдиним справжнім джерелом психічного стимулювання, і в міру дорослішання він забезпечував захист їхнього старіючого мозку.

Це можна пояснити так: двомовність не заважає вам захворіти на хворобу Альцгеймера; вона не запобігає пошкодженню мозку, якщо у вас вже є хвороба. Проте, вона змушує вас продовжувати функціонувати навіть в умовах пошкодження мозку. Для ілюстрації, можете уявити спортсмена, якому вдається перетнути фінішну пряму, навіть незважаючи на травму.

Бялосток вважає, що досвід використання двох мов ефективно реорганізує ваш мозок. Отже, це означає, що чим більше досвіду білінгвізму, тим більше змін відбувається в мозку людини. Чим довше ви двомовні, тим більше змін. Чим раніше ви почнете бути двомовними, тим більше змін. Що інтенсивніше ваш двомовний досвід щодня, тим більше змін.

Коли ви двомовні, ви не можете вимкнути одну мову, тому вам постійно доводиться стикатися з рішенням, з яким одномовні оратори не стикаються взагалі. Тобто на додачу вам ще й доводиться наполегливо працювати, аби стати справді двомовним.

Люди з високою освітою або люди, які мають дуже вимогливу роботу, можуть мати подібні переваги. Вони не застраховані від хвороби Альцгеймера, але кропітка праця, яку виконував їх мозок впродовж багатьох років, зробила його стійкішим і витривалішим.

Дослідження, що стосуються білінгвізму та мозку, тривають і продовжують відкривати нові знахідки. Але тим часом, що робити старшій людині? Чи не пізно скористатися перевагами вивчення другої мови? Як зазначає Бялосток, вивчення мови у зрілому віці також має суттєві переваги, хоч і не такі обширні, як у людей, що говорили двома мовами на протязі всього життя.

Тож у пошуках діяльності, яка би підтримувала ваш мозок активним, вивчення нової мови - це хороший вибір. Навіть якщо ви не стаєте двомовними, вивчати нову мову важко. Проте, це, звичайно, не єдиний вихід.

Інші способи активізувати мозок:
• Багато спіть (зробіть це пріоритетом)
• Займайтеся спортом
• Добре харчуйтеся
• Стимулюйте мозок.

Двомовність - це лише один із способів створити "когнітивний резерв" для вашого мозку. Найважливіше – підтримувати мозок активним і задіяним протягом усього життя. Оскільки дорослі люди рідше відвідують різноманітні заняття чи клуби за інтересами, які частіше за все пов’язані з відвідуванням школи та здобуттям освіти, їм необхідно продовжувати шукати стимули незалежно від віку.

Навіть відвідування концерту улюбленого гурту чи виконавця може мати позитивний вплив на здоров'я мозку. Якщо при цьому ви йдете з друзями та соціально взаємодієте з іншими людьми – ваш мозок активно працює.

Головоломок та кросвордів, скоріше за все, не буде достатньо, аби серйозно простимулювати мозок, тож прагніть чогось більш складного.

Виберіть заняття, яке вас цікавить, щоб це було не просто клопотом, а тим, що вам подобається. Стратегічні ігри, такі як шахи, шашки або покер, можуть бути більш підходящим вибором. За словами доктора Стівена Сімпсона, який працював з багатьма покерними профі, покер допомагає створювати нові неврологічні шляхи в мозку. Оскільки ці шляхи постійно зміцнюються, утворюється захисний шар, відомий як мієлін. Мієлінізація дозволяє клітинам швидше передавати інформацію та мати справу зі складнішими мозковими процесами, що дуже важливо для збереження здоров’я центральної нервової системи. Такі складні процеси навчання та підкріплення справді корисні для мозку.

Бялосток також рекомендує фізичні вправи: "Аеробні вправи - це найкращі ліки від мозку, які наразі існують". Все це складає загальну картину: люди, які проводять усе життя, кидаючи виклик своєму мозку краще справляються зі старінням. Підсумок: не давайте своєму мозку "ржавіти".

здоров'я, культура, двомовність, мозок

За темою:

  • У Диканській ОТГ дитина захворіла на менінгіт
  • Запалення очей: сучасні методи лікування
  • Как получить стоматологическую помощь: куда лучше обращаться с возникшими зубными проблемами
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.