ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

15:45 02.10

P


Факторинг у Прозорро

Цей пілотний проект дозволяє зручно керувати дебіторською заборгованістю перед банком та ефективно розподіляти ресурси підприємства.


Механізм здійснення державних закупівель, враховуючи останні чотири роки досвіду впровадження в країні чесного та прозорого діалогу між бізнесом та державою, був суттєво вдосконалений. Невтомна команда аналітиків Прозорро постійно реагує на запити користувачів системи з боку постачальників. Одним з таких питань була надмірна складність процесу тендерної закупівлі. У відповідь були розділені площини тендерного комітету та уповноваженої особи, з'явилося поняття спрощеної процедури та запрацював державний магазин Prozorro Market.

Проблеми МСП

Іншою суттєвою проблемою для розширення ринку збуту малим та середнім підприємцям була недосконалість системи фінансування у розрізі державного замовлення, її залежність від виділених коштів та відстрочки платежу. У таких ситуаціях, підприємці довгий час не могли отримати своєчасне фінансування та мали йти шляхом вкладання особистих ресурсів для виконання умов та термінів підписаного договору з державним замовником. Подібні ситуації неодмінно приводять до колапсу підприємства постачальника (підрядника), що не просто не розвивають його бізнес, а часто стають причиною банкрутства.

Опитування представників малого та середнього бізнесу, що було проведено з боку ДП "Прозорро", стосовно причин більшості відмов від участі у тендерах, продемонстрували несправедливість фінансового механізму – відстрочки платежу на 90 або 180 діб на користь держави. 60% опитаних користувачів втрачають потенційні можливості саме з цієї причини, що прямо впливає на рівень конкуренції на ринку, а значить, і на корупційну складову та монополію. Натомість, за умов залучення належного фінансування з інших джерел посередників, переважна більшість підприємців скористалися б нагодою взяти участь у закупівлі. У відкритому доступі є публічний модуль для аналітичного дослідження від прозорої платформи.

Де підприємцю взяти гроші?

У таких випадках, підприємець змушений коритися усталеній системі та брати кредитні зобов’язання чи користуватися іншими видами позик. Вагомим недоліком оформлення кредиту є необхідність застави нерухомого майна та часові обмеження. Альтернативою кредитам є овердрафти, що по суті ті самі кредити, але мають короткострокові терміни та спрощену процедуру оформлення. Офердрафт гаситься з коштів, що надходять на рахунок підприємства у режимі 24 години, сім днів на тиждень і терміном до 365 днів. Недоліком останнього є необхідність попередніх довгострокових відносин між банком та підприємством, що також підходить не для всіх.

Факторинг Хаб

Компенсувати кульгавість державного фінансування українському бізнесу дозволить відкрита та спрощена процедура надання фінансової підтримки під час тендерних закупівель. Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, разом з Командою підтримки реформ (RST) та Офісом розвитку малого та середнього бізнесу за фінансової підтримки з боку ЄС, з благословення ДП "Прозорро" та за допомоги ініціативних волонтерів, створили Факторинг Хаб. Програма USAID "Конкурентоспроможна економіка України", через отримувача гранту ГО "Редьку", наразі продовжує підтримку та подальше просування проекту для сприяння розвитку та поліпшення економічного середовища на ринку України. А за нових законодавчих умов про державні закупівлі https://zakupki.com.ua/zakon-ukraini-pro-elektronni-derzhavn.html впровадження інновацій проходитиме швидше та ефективніше.

Поняття факторингу дозволяє залучитися фінансовою підтримкою ще на стадії подання пропозиції та уникнути "перетягування канатів" із банком при можливій затримці надходження коштів з боку замовника. Цей пілотний проект дозволяє зручно керувати дебіторською заборгованістю перед банком та ефективно розподіляти ресурси підприємства. На стадії розгляду можливості залучення вашого бізнесу до того чи іншого тендеру, ви можете подати заявку до факторингової компанії для відповіді з боку банку, після аналізу стосовно конкретного лоту та потенційного підрядника. Подання такого запиту не зобов’язує підприємця автоматично приймати будь-які умови банку. Зі своєї сторони факторинг-банк подає умови потенційного фінансування.

Система факторингу працює наступним чином. Постачальник передає право вимоги платежу від державного замовника компанії-фактору. Обраний посередник розраховується з постачальником одразу після передання права вимоги розрахунку та отримає відтерміновані кошти від державного замовника (в даному випадку, дебітора). Такі умови вигідні трьом сторонам та пришвидшують державний економічний "двигун".

Вигода замовника полягає у можливості підняття кількості закупівель зі збереженням умов відтермінування взаєморозрахунків та підвищення лояльності з боку конкурентоспроможних постачальників. Для фінансової компанії-фактору це відкритий доступ до великих обертів державних «прозоррих» закупівель та покращення ділових відносин з клієнтами з регулярним розширенням клієнтської бази. Які виграші отримує в даному випадку постачальник, не тільки як клієнт банку, але як і учасник державних закупівель? При отриманні оговореної фінансової допомоги до постачальника (клієнта банку) виставляються мінімальні вимоги, що відповідно спрощує процедуру та підвищує інтерес користувача. Відсутність гарантійних застав чи будь-яких поручительств також спрощує процес отримання допомоги. Особливим плюсом при залученні факторних умов є нейтралізація касових розривів підприємства та отримання оборотних коштів на рахунок. Відчутність прихованих додаткових комісій та мінімальний пакет документів заохочує підприємців долучатися до пропонованих умов платформи. Першою компанією, що вже співпрацює на таких прогресивних умовах фінансування стала АТ "Укрпошта", яка регулярно проводить тендерні закупівлі в ЕСЗ. З боку факторів, першим став банк ПУМБ.

Прозорро, факторинг, закупівлі, інвестиції

За темою:

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.