ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

16:00 13.03


Глаукома: що має знати пацієнт, щоби не втратити зір

12 березня в світі відзначили міжнародний день людей із захворюванням на глаукому. Полтавські провідні фахівці-офтальмологи розповіли про цю хворобу, її фактори ризику, методи дослідження, лікування та профілактики

Глаукома – це захворювання, яке в багатьох країнах зустрічається приблизно у 10-14 відсотків пацієнтів. Кількість пацієнтів з цим захворюванням у відсотковому відношенні стала.

 На Полтавщині такий діагноз мають майже 10 тисяч пацієнтів, для України ця цифра сягає понад 200 тисяч осіб – усі вони перебувають на диспансерному огляді в офтальмологів.

На жаль, щороку кількість таких пацієнтів невпинно зростає. Щорічно виявляється близько 500 нових пацієнтів.

Фахівці відзначають значне помолодшання хвороби: якщо раніше середній вік пацієнтів був 70 років, останнім часом виявляється все більше пацієнтів 40-річного віку і навіть молодших – окрім того, що глаукома зустрічається навіть вроджена.

90 відсотків хворих мають первинну відкритокутову глаукому. Інвалідність при цьому захворюванні традиційно посідає перші місця в структурі захворювань очей.

Глаукома небезпечна тим, що підвищується внутрішньоочний тиск, який в результаті призводить до незворотної сліпоти ока. 

Якщо при інших захворюваннях можна прооперувати око і воно стане зрячим, при глаукомі якщо око вже втратило зір, навіть хірургічне втручання не зможе його повернути. Тому глаукому треба виявляти на самих ранніх стадіях розвитку хвороби

зазначила завідувачка відділення офтальмології Полтавської обласної клінічної лікарні ім. Скліфосовського Олена Залудяк.

У групі ризику знаходяться особи старші 40 років. Пацієнтам із супутньою патологією – гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом, а також з ризиком спадковості (тим, у кого батьки чи бабусі-дідусі хворіли на глаукому) фахівці радять пройти перше обстеження вже в 35 років і робити його щорічно. Окрім того, до згаданого захворювання можуть призвести запалення та травми очей – так звана вторинна глаукома.

До ризиків виникнення захворювання відносять так само й стрес, шкідливі звички. Серед професійних груп підвищений ризик захворювання мають ті особи, які працюють в нічний час, у сутінках, при поганому освітленні. Це, наприклад, водії-далекобійники, які їздіть в нічний час.

В таких умовах розширюється зіниця і може блокуватися кут передньої камери, де йде відтік очної рідини. Якщо є якась схильність до цього захворювання, може статися навіть напад глаукоми. Тому ми обстежуємо представників таких професій – наприклад, наших колег рентгенологів – вони теж працюють в затемнений приміщеннях

– пояснила Олена Залудяк.

Попри розповсюджену думку, робота за комп'ютером та перегляд телевізора не є прямим фактором ризику захворювання на глаукому. Проте, офтальмологи радять робити це в освітленому приміщенні – світло екрана в темній кімнаті так само погано впливає на зір. Суть у тому, щоб не давати зіниці занадто розширюватися, а тримати її в щільному стані – тоді відтік рідини буде кращий.

Глаукома на ранніх стадіях проявляється у вигляді затуманення зору зранку, що проходить до вечора, головному болі, локалізованому з боку ока з підвищеним тиском, або у веселкових відсвітах на джерело яскравого світла, мерехтіння та "мушок" перед очима.

В такому випадку необхідно негайно звертатися до окуліста в поліклініці за місцем проживання. Лікар одразу виміряє внутрішньоочний тиск.

На профілактичний огляд до окуліста також варто щорічно звертатися всім особам, старшим 40 років – навіть при відсутності симптомів. Провести дослідження можна у кілька способів: безконтактна тонометрія – дослідження триває менше хвилини, але дає лише загальне уявлення, його не вважають ідеально точним, або контактний спосіб – за допомогою грузиків, він більш інформативний.

Для того, щоб отримати консультацію офтальмолога та пройти обстеження, необхідно дотримуватися маршруту пацієнта, який починається в лікаря загальної практики – сімейної медицини. Він проведе огляд за допомогою офтальмоскопа, оцінить доцільність обстеження, врахує ризики та направить пацієнта до вузького спеціаліста.

Для детального обстеження, окрім вимірювання очного тиску, можуть призначити моніторинг поля зору, комп'ютерну периметрію, томографію, сканування.

За необхідності, окуліст призначить лікування (у випадку глаукоми його починають з очних крапель), візьме під нагляд, призначить спеціальні поглиблені методи  дослідження. а при ускладненнях хвороби направить в офтальмологічне відділення на спеціальне лікування, включаючи хірургічне.

У людини може бути стовідсотковий зір, і поле зору бути майже нормальним, але атрофію зорового нерву, порушення на макрорівні допоможе виявити тільки сканер. Тоді, якщо виявиться, що не допомагають краплі одні, інші, ми розглядаємо питання хірургічного лікування

– уточнила Олена Залудяк.

В офтальмологічному відділенні Полтавської обласної клінічної лікарні планові хірургічні втручання проводяться раз на тиждень, ургентна хірургічна допомога – цілодобово. За рік тут проводять понад дві з половиною тисячі операцій. З них невеликий відсоток – для пацієнтів з глаукомою, загалом трохи більше 230-ти. Мова йде про тих пацієнтів, коли без хірургічного втручання очний тиск не знижувався на краплями, ні лазерними операціями, яких проведено минулоріч близько ста.

Цього року в офтальмологічному відділенні Полтавської обласної лікарні очікують нове обладнання – сучасний лазер для хірургічних операцій на оці, за допомогою якого лікують різноманітні захворювання очей на рівні з операціями скальпелем, в тому числі й глаукому – на ранніх стадіях захворювання, паралельно з призначенням очних крапель.

Для того, щоб не захворіти на глаукому та не втратити зір, фахівці радять дотримуватися загальних профілактичних заходів. Окрім своєчасного профілактичного огляду, це позбавлення шкідливих звичок, правильний режим роботи та відпочинку – необхідно спати мінімум 8 годин в темну пору доби.

Варто звернути увагу на достатню освітлюваність приміщень, не читати при поганому світлі, при роботі з моніторами робити відпочинок для очей кожні 45 хвилин, а також берегти очі від яскравих спалахів (наприклад, при фотографуванні) і різких перепадів світла.

Людям, які мають підвищений внутрішньоочний тиск, не варто піднімати вагу понад 10 кілограмів, носити одяг з тугим комірцем та довго перебувати в положенні з нахиленою вперед чи вниз головою, а також випивати залпом велику кількість води.

Також в пригоді стануть фізичні вправи, що покращують загальний кровообіг і тренують координацію рухів. Для тренування зовнішніх м'язів ока підійдуть такі вправи: в положенні сидячі, тримаючи голову нерухомо, повільно переводити погляд ліворуч, праворуч, вверх і вниз, повторити 10-12 разів; кругові рухи очима – спочатку в одному, потім в іншому напрямку, повторити 4-6 разів; моргати очима протягом 20 секунд; повторні замружування очей на кілька секунд; дивлячись крізь скло, поперемінно фокусувати погляд на віддалені та наближені об'єкти, не рухаючи головою. Швидке моргання покращує кровообіг очей, а легкі натискання на верхні повіки очей покращують циркуляцію очної рідини.

Глаукома – не вирок, але здоров'я пацієнтів, в першу чергу, залежить від них самих: вчасні регулярні огляди та дотримання всіх призначень лікаря наближають одужання.

очі, глаукома, здоров'я, профілактика

За темою:

  • На Полтавщину повернулася епідемія туберкульозу
  • У Полтаві відкривають Центр підтримки ментального здоров'я
  • Нацслужба здоров’я перевірить обласний перинатальний центр
  • Топ-5 за тиждень :








    Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.