18:00 23.09 2333
27 років тому пішов із життя видатний спортсмен і тренер, шашкіст із Полтави Марат Коган. Про нього наразі забули вдома, але геніального майстра пам'ятають його учні з різних куточків нашої планети.
Марат Михайлович Коган народився 30 березня 1924 року у Полтаві. У шашки почав грати ще до війни. В 1942 році, 18-річним хлопцем пішов на фронт і до 1945 року воював у лавах Червоної Армії. Нагороджений медаллю "За відвагу".
Після війни Марат Коган був учнем чемпіона СРСР із шашок 1934 року, легендарного Семена Натова, а сам згодом виховав чемпіона СРСР 1953 року — Юрія Митягина. Полтавець багато років очолював Федерацію шашок України, обирався до складу Президії Всесоюзної федерації. Він — один із ініціаторів проведення в Україні в 1953 році першого тренувального турніру зі стокліткових шашок. Переможець першого в СРСР міжнародного турніру з міжнародних шашок (1956 рік).
Ось що згадував про нього спортивний журналіст і відомий шашкіст Борис Фельдман:
"Спостерігати за грою Марата було захоплююче і цікаво. Його артистичній натурі відповідала зовнішність - блакитні очі, хвилясте волосся, спокій і відчуженість під час партії. Веселий, життєрадісний, товариський, завжди спокійний і врівноважений. Вивести його із себе було неможливо. Здається, у нього просто не було ворогів. Йому давали схвальні характеристики навіть суперники".
Марат Коган тривалий час працював тренером ДСТ "Колгоспник", пропагуючи шашки і залучаючи до них молоде покоління гравців. Саме тоді збірна команда сільських шашкістів України чотири рази займала перше місце на Всесоюзних змаганнях.
На партіях Когана, одного з найвидатніших майстрів в історії шашок, виросло не одне покоління спортсменів. Серед теоретичних розробок Марата — дебют його імені, відомий як "Система Когана".
Міжнародний майстер, заслужений тренер УРСР Марат Коган був людиною вражаючої скромності. Коли один із його вихованців опублікував в журналі "Шашки" матеріал, присвячений ювілею педагогічної та громадської діяльності вчителя, Коган надіслав йому листівку, яка закінчувалася словами: "Дякую, але я ще не вмер!".
Варто відзначити, що Марат Михайлович ніколи не сурмив про свої перемоги і досягнення. Однак він вніс величезний внесок в розвиток шашок. Тільки в 1990 році майстру Олександру Косенку (Київ) вдалося умовити видатного майстра приступити спільно з ним до написання методичного посібника з російських шашок — "Обрані партії Марата Когана". Книжка була видана в 1991 році, але Марату Михайловичу вже не судилося її побачити, його прізвище було обведене чорною траурною рамкою...
Марат Коган помер у Києві в 1990 році, там і похований. Учні генія з різних куточків світу і досі вдячні Марату Михайловичу за світ краси, до якого їх долучив чудовий, чуйний і душевний чоловік, завжди повний енергії і гумору, якого вони досі ласкаво називають "Наш Маратик"...
Марат Коган — український радянський шашкіст, шашковий тренер. Майстер спорту СРСР (1941), міжнародний майстер зі стокліткових шашок (1966). Чемпіон СРСР із російських шашок (Москва, 1949). Заслужений тренер УРСР.