ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

18:00 23.09


Марат Коган. Забутий геній шашок із Полтави

27 років тому пішов із життя видатний спортсмен і тренер, шашкіст із Полтави Марат Коган. Про нього наразі забули вдома, але геніального майстра пам'ятають його учні з різних куточків нашої планети.

Марат Михайлович Коган народився 30 березня 1924 року у Полтаві. У шашки почав грати ще до війни. В 1942 році, 18-річним хлопцем пішов на фронт і до 1945 року воював у лавах Червоної Армії. Нагороджений медаллю "За відвагу".

Після війни Марат Коган був учнем чемпіона СРСР із шашок 1934 року, легендарного Семена Натова, а сам згодом виховав чемпіона СРСР 1953 року — Юрія Митягина. Полтавець багато років очолював Федерацію шашок України, обирався до складу Президії Всесоюзної федерації. Він — один із ініціаторів проведення в Україні в 1953 році першого тренувального турніру зі стокліткових шашок. Переможець першого в СРСР міжнародного турніру з міжнародних шашок (1956 рік).

Ось що згадував про нього спортивний журналіст і відомий шашкіст Борис Фельдман:

"Спостерігати за грою Марата було захоплююче і цікаво. Його артистичній натурі відповідала зовнішність - блакитні очі, хвилясте волосся, спокій і відчуженість під час партії. Веселий, життєрадісний, товариський, завжди спокійний і врівноважений. Вивести його із себе було неможливо. Здається, у нього просто не було ворогів. Йому давали схвальні характеристики навіть суперники".

Марат Коган тривалий час працював тренером ДСТ "Колгоспник", пропагуючи шашки і залучаючи до них молоде покоління гравців.  Саме тоді збірна команда сільських шашкістів України чотири рази займала перше місце на Всесоюзних змаганнях.

На партіях Когана, одного з найвидатніших майстрів в історії шашок, виросло не одне покоління спортсменів. Серед теоретичних розробок Марата — дебют його імені, відомий як "Система Когана".

Міжнародний майстер, заслужений тренер УРСР Марат Коган був людиною вражаючої скромності. Коли один із його вихованців опублікував в журналі "Шашки" матеріал, присвячений ювілею педагогічної та громадської діяльності вчителя, Коган надіслав йому листівку, яка закінчувалася словами: "Дякую, але я ще не вмер!".

Варто відзначити, що Марат Михайлович ніколи не сурмив про свої перемоги і досягнення. Однак він вніс величезний внесок в розвиток шашок. Тільки в 1990 році майстру Олександру Косенку (Київ) вдалося умовити видатного майстра приступити спільно з ним до написання методичного посібника з російських шашок — "Обрані партії Марата Когана". Книжка була видана в 1991 році, але Марату Михайловичу вже не судилося її побачити, його прізвище було обведене чорною траурною рамкою...

Марат Коган помер у Києві в 1990 році, там і похований. Учні генія з різних куточків світу і досі вдячні Марату Михайловичу за світ краси, до якого їх долучив чудовий, чуйний і душевний чоловік, завжди повний енергії і гумору, якого вони досі ласкаво називають "Наш Маратик"...

Марат Коган — український радянський шашкіст, шашковий тренер. Майстер спорту СРСР (1941), міжнародний майстер зі стокліткових шашок (1966). Чемпіон СРСР із російських шашок (Москва, 1949). Заслужений тренер УРСР.

 

спорт, шашки, Марат Коган, історія

За темою:

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.