ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

09:03 13.08


На гастро-фестивалі в Опішні з'їли понад 600 літрів борщу

12 серпня в Опішні Зіньківського району відбувся четвертий гастро-фест "Борщик у глиняному горщику", на якому представили 46 видів борщу сумарним об’ємом понад 600 літрів

Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько Фото Ольги Стенько

Організатор, автор ідеї та куратор фестивалю – етнолог, керамолог, кандидат історичних наук, дослідниця традицій використання глиняного посуду в культурі харчування українців, провідний популяризатор традиційної культури Полтавщини, Харківщини та Сумщини – Олена Щербань.

Ми порахували, що протягом дня нас відвідали понад дві тисячі гостей. Приємно, що 90 відсотків відвідувачів були задоволені, дуже дякували і вже планують приїхати наступного року. Великим попитом користувалися  страви: все було з'їдено та випито. А борщу літраж цьогоріч просто розкішний – понад 600 літрів! Це тільки борщів, не рахуючи хлібного, вареничного та галушечного меню. Доварювали,  щоб задовольнити попит  гостей  

– поділилася основними результатами фестивалю Олена Щербань.

Дійсно, в суботу в Опішні було доволі людно. Один з найвідвідуваніших туристичних центрів  Полтавщини, мекка гончарства зібрала усіх поціновувачів фольклору та національної кухні на гостини до етно-садиби "Лялина Світлиця", де відбувся Четвертий гастрономічний фест-квест "Борщик у глиняному горщику".

Від самого ранку в садибі кипіла робота – вдосвіта почали випікати весільні короваї. Два великих(для молодого та молодої окремо), по 12 кілограмів кожен, традиційної для Опішні прямокутної форми короваї випікали заміжні жінки. За правилами,  коровайницями могли бути заміжні жінки, щасливі в шлюбі, не розлучені і не вдови, з доброю вдачею та спокійним норовом, не сварливі.

З восьмої години ранку ворота етно-садиби гостинно відчинилися для відвідувачів. Вхід на фестиваль коштував 50 гривень. Ті, хто приїхав на захід  з самого ранку, змогли взяти участь у весільному обряді. Серед гостей обрали молоду й молодого, боярів, дружку та дружка, тещу й свекруху, посажених матір та батька. Разом з Оленою Щербань свято вели її колеги, фольклористи, етнографи, історики та навіть друзі. Одна з них, історик за фахом, розповіла про головну ідею етно-садиби та започаткування фестивалю "Борщик у глиняному горщику".

Олена Щербань – моя кума, і створення "Лялиної світлиці", пройшло у мене перед очима – починаючи з того, як десять років тому Олена з чоловіком купили цю садибу, відбудували першу хату, створили музей ляльки-мотанки. Вони з самого початку були націлені на те, щоб відтворювати українські традиції 

– розповіла співорганізатор фесту, історик Олена Карпова.

Олена Карпова розповідає, що перший гастро-фест проводився на цілині, а минулорічний, третій, на території садиби, але ще лише з однією хатою. Цього ж року господарі відбудували другу хату, навіть встигли її частково оздобити всередині, побудувати піч. Однією з ідей гастрономічного фесту-квесту "Борщик у глиняному горщику" є популяризація різноманітної та багатої смаками традиційної української кухні – показати сучасним людям, чим споконвіку харчувалися українці, як готували та вживали їжу, розповісти про обрядові страви.

Кожного року масштаби гастро-фесту зростають. Так, цьогоріч приготували 46 різновидів українського борщу, причому географія кухарів досить обширна. Так, для приготування борщу з'їхалися фахівці традиційної української кухні з Дніпропетровщини, Черкащини, Житомирщини, Сумщини та Полтавщини – з  Опішні, Зінькова, Великої Павлівки, Попівки, Глинська, Диканьки, Кременчука…

На дегустаційний суд представили як традиційні борщі – червоні та зелені з м'ясом, карасями, галушками, квасолею – так і доволі екзотичні різновиди. Були тут і білий та чорний борщі, гуцульський та польський, з  грушками, зі сливками, полуницями, раками, перепілками… Традиційні, удосконалені, особливі та авторські, а також з секретними інгредієнтами… На фестивалі можна було як просто посмакувати борщем на вибір – ціни за порцію правили від 25 гривень, так і взяти участь в дегустації, спробувавши спеціально приготовані в невеликій кількості борщики – за символічний внесок в 30 гривень.

Нам вдалося дізнатися про традиційні для різних регіонів рецепти борщиків, а також основний рецепт давнього борщу, коли українці не знали картоплі, помідорів, та солодкого перцю.

В кожному регіоні готували свої різновиди борщу. Так, для Полтавщини один з традиційних борщів готують з галушками, на Дніпропетровщині ще подекуди збереглись рецепти приготування борщу з кислицями – яблуками-дичками. Якщо в господині не встиг закваситись буряк для борщу – а раніше борщ готували тільки на квашеному буряку, але не на сирому – то використовували як основу для борщу відвар кислих диких яблук. Взагалі, до того, як на території України розповсюдилися картопля, солодкий перець та помідори (а було це в XVIII столітті), основою борщу були капуста, лобода, часник, цибуля, а головним інгредієнтом – квашені буряки,причому квас пили, а буряки йшли на борщ . Згадки про борщ (боржч, бржч) знаходимо ще в документах Київської Русі. Тоді в страву додавали борошно чи затовчене пшоно, гриби, квасолю,  варили на бульйоні з м'яса, птиці чи риби

 – розповіла Олена Карпова.

За результатами дегустації були визначені три переможці в приготуванні борщів. Перше місце здобула Катерина Піщана з  Полтавщини, яка вона приготувала шість різновидів борщу. Серед них – з грушками, з раками, з карасиками, з галушками. Друге місце глядачі віддали Людмилі Галій з Дніпропетровщини за її надзвичайно смачний "Свекрушин борщ" зі свининою. Третє місце здобула опішнянка Надія Матвійко за борщ зі свининою та секретним інгредієнтом, який дійсно нікому не вдалося розгадати.

Окрім борщиків всі охочі могли посмакувати й іншими стравами української кухні: варениками з різноманітними начинками, вареницями, галушками, качаною кашею, смажениною, печеними, вареними та смаженими овочами. Немало було представлено й  напоїв: трав'яні чаї, сирівець та узвар, квас і пиво, настойки, наливки, варенуха, медовуха, хріновуха. Порадували гостей свята й хлібними виробами: пирогами й пиріжками, вергунами та кручениками, гречаниками, коржиками, шуликами, короваями, паляницями, бездріжджовим хлібом і навіть весільними дивнями (обрядове весільне печиво – дріжджове тісто, накручене та запечене на очеретині). Серед різноманітних смаколиків на фестивалі можна було також знайти кілька різновидів справжнього гуцульського сиру – його привезли гості з Закарпаття.

На фестивалі також були яскраво представлені вироби народних майстрів. Це прикраси, ткані та вишивані вироби, плетені з рогози, соломи та сіна речі, дерево й кераміка, посуд та іграшки. Всі охочі мали змогу взяти участь  в різноманітних майстер-класах – це й приготування українських страв, і розпис мініатюрних фігурок, і плетіння та ткання, виготовлення глечиків та навіть ковальство. Для розваги гостей виступали численні фольклорні колективи, а перед початком дегустації гурт "Криниця" навіть заспівав пісню про борщ. Співи, танці та елементи обрядового дійства тривали на головному майданчику садиби протягом всього дня, а завершився фестиваль етно-дискотекою.

Не встигли стихнути звучи Четвертого гастрономічного фесту-квесту "Борщик у глиняному горщику", як організатори вже планують захід наступного року.

Все пройшло дуже добре, навіть краще, чим ми сподівалися, і ми вже плануємо фест на 2018 рік. Це, думаю, буде також на території садиби, але ми дещо добудуємо, впорядкуємо, і наступного року виступимо ще пишніше – адже це буде ювілейний, П'ятий наш гастро-фестиваль. Щиро дякуємо всім, хто завітав до нас, і прощаємося з вами ненадовго – до зустрічі наступного року

 

 – підбила підсумки фестивалю Олена Щербань.

фестиваль, борщ, Опішня, етносадиба

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.