ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

14:00 06.08


На Полтавщині діють понад 200 нелегальних пасажирських перевізників

Про нелегальні маршрутки, тіньові автовокзали та рейдові перевірки розповів начальник Державного департаменту безпеки на транспорті Михайло Ноняк.

 

Оскільки в Україні діє мораторій на планові та позапланові перевірки, стежити за втриманням всіх вимог безпеки транспорту автоперевізниками дуже складно, зазначає Михайло Ноняк. І зараз чи не єдиним дієвим способом контролю є рейдові перевірки. Днями Укртрансбезпека та Національна поліція провели рейдову перевірку на мобільному пункті габаритно-вагового контролю під Полтавою. Були виявлені порушники, але чи дійде до стягнення штрафів, фахівці з безпеки на транспорті — невідомо.

Штрафи за невиконання умов перевезення великовагових вантажів досить високі і вимірюються тисячами, а то й десятками тисяч євро. Але, зазначають представники Укртрансбезпеки, законодавча база, що регулює ці питання,  є недосконалою. Немає чітких положень та регуляторних актів, а приписи щодо стягнення штрафів оскаржуються в суді, де рішення дуже часто приймаються не на користь органів контролю за безпекою транспорту. Так, минулого літа в Лубнах було складено адмінпротокол та виписаний траф на 20 тисяч євро, який так і не був сплачений – автоперевізник зміг оскаржити його в суді.

Для того, щоб зробити рішучі кроки у врегулюванні  питання контролю і покарання, Україні потрібен євроінтеграційний законопроект 4683, в якому прописані всі випадки порушень з боку автоперевізників – як вантажних, так і пасажирських. Але прийняття вже другий рік поспіль активно гальмується в провладних колах.

У липні в рамках спільного рейду Укртрансбезпеки, Національної поліції та фіскальних органів були виявлені п'ять нелегалів, що здійснювали пасажирські перевезення. Це приватні особи підприємці  Колотенко Іван, Сальний Ігор, Білинський Григорій,  Омельченко Микола, Чуприн Дмитро. Як зазначає керівник регіонального підрозділу Укртрансбезпеки, це приватні перевізники, які не мають стосунку до відомих на Полтавщині регулярних рейсів Полтава-Київ. До порушників вжиті заходи за статтею 164 кодексу про адміністративні правопорушення України (штрафи від 17 до 34 тисяч гривень). Поки що справи в суді не розглядалися.

Для того, щоб займатися пасажирськими перевезеннями, потрібно отримати ліцензію, створити базу, набрати кваліфікований персонал і укомплектувати автопарк транспортними засобами відповідного технічного стану. Керівник Укртрансбезпеки зазначає, що на Полтавщині з початку року шляхом рейдових перевірок стихійних автовокзалів виявлено понад 200 нелегалів, які виконували регулярні маршрути, маскуючи їх під нерегулярні пасажирські перевезення. Також досить актуальна проблема напівлегальних автостанцій, звідки щодня десятками відправляються автобуси, що виконують міжміські та міжобласні рейси.

Скажімо, візьмемо умовний суб'єкт господарювання – автостанція Х. Вона робить якусь роботу, веде діяльність, і має бути зареєстрована в податкових органах, видавати квитки, платити автостанційний збір  у бюджет. Там має бути кілька відправлень у день, а не сотні рейсів, як зараз розповідають, що відбуваються на подібних автостанціях. Такими порушниками мають займатися інші органи – патрульна поліція, податкова. Цих перевізників же мають реєструвати в органах місцевої влади. Бо якщо хтось мінімізує податки – цим мають займатися фіскальні органи. А Укртрансбезпека контролює лише безпеку на транспорті – чи транспортні засоби ліцензовані, чи вони мають  паспорт маршруту та виконують відповідний маршрут. Бо якщо перевізник не виконує маршрут, той має бути анульований. І тоді або знову передається на конкурс, або віддається другому за чергою, хто брав участь в конкурсі. Також часто зустрічаємо, що підприємці реєструють транспортні засоби, які відповідають умовам конкурсу – нові, комфортні, безпечні, екологічно чисті. А потім, вигравши конкурс, замість двох автобусів по 40 місць ставить туди вісім "Спрінтерів", які розвалюються на ходу, і ще й переобладнані

  – розповідає Михайло Ноняк.

Укртрансбезпека – служба, яка контролює на тільки перевантаження на дорогах, а й пасажирські перевезення. Це в тому числі приміські, міжміські та міжобласні автобусні маршрути, річковий транспорт( внутрішні водні шляхи), а також таксі. За словами Михайла Ноняка, наразі в Україні ринок нелегалів серед служб таксі складає близько 90 відсотків. Діяльність служб таксі часто буває взагалі не оформлена: знімають квартиру під диспетчерський центр, за документами проводять діяльність як надання рекламних або інформаційних послуг, транспортні засоби ніхто не перевіряє і не несе відповідальності за водіїв. Такі речі мав би чітко регулювати закон про таксі, але його вже майже 20 років ніяк не приймуть.

Тому на сьогодні ключ у вирішенні глобальної проблеми пасажирських і вантажних перевезень очільник Укртрансбезпеки бачить у спільних діях: прийнятті відповідних законодавчих актів, діяльності місцевих органів влади, контролю з боку фіскальних служб, національної поліції та Департаменту безпеки на транспорті.

В рамках рейдових перевірок Укртрансбезпеки 4 серпня, окрім габаритно-вагового контролю також перевірялися документи в підприємців, що здійснювали пасажирські перевезення.

За півдня виявили чотирьох перевізників, що здійснювали доставку пасажирів без відповідних документів. Ось зараз зупинили мікроавтобус, який вирушив з нашого автовокзалу, щоб забрати пасажирів у Бердянську і повертався в Полтаву – це зі слів водія. Зупинили для перевірки документів – а в нього взагалі документи про перевезення відсутні. Оскільки в салоні багато дітей, а на вулиці спекотно, ми відпустили його, щоб довіз пасажирів. Потім водій обіцяв з'явитися до нас, де ми будемо з ним працювати. Ми його знаємо, тому впевнені, що він нікуди не дінеться 

– зазначив  перший заступник начальника управління Укртрансбезпеки в Полтавські області Володимир Кужіль.

 

Михайло Ноняк, Укртрансбезпека, дороги, громадський транспорт, нелегальні перевезення, Володимир Кужіль, таксі

Топ-5 за тиждень :








Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.