11:45 25.12 1346
У Полтавській області продовжують роботу три суди з радянськими назвами — Октябрський та Ленінський райсуди Полтави, а також Комсомольський міський суд у Горішніх Плавнях.
Декомунізація судів у Полтаві та Полтавській області фактично не відбулася — у Полтаві продовжують існувати Ленінський та Октябрський районні суди, а в Горішніх Плавнях — Комсомольський міський суд. Така ситуація склалася через постійні зміни концепцій об’єднання судів.
Наприкінці грудня 2017 року Президент України Петро Порошенко підписав низку указів про реорганізацію, ліквідацію та створення судів у Полтавській області та інших регіонах України.
Так, Петро Порошенко постановив ліквідувати 6 райсудів Полтави та Кременчука:
Замість них мали бути утворені два окружних суди:
Відповідно до вищевказаного указу було ліквідовано апеляційний суд Полтавської області, а замість нього створили Полтавський апеляційний суд. А от до створення окружних судів Полтави та Кременчука справа так і не дійшла.
Також тоді Президент наказав ліквідувати й Господарський суд Полтавської області. Замість нього мав бути створений Полтавський окружний господарський суд — у Полтавській області. Розташовуватися мав також у Полтаві.
Крім того, мало бути проведене укрупнення територіального охоплення апеляційних судів. Планували створити Східний апеляційний господарський суд в апеляційному окрузі. Він мав включати Донецьку, Луганську, Полтавську та Харківську області, а розташовуватися — у Харкові.
Другий апеляційний адміністративний суд в апеляційному окрузі мав включати Полтавську, Сумську та Харківську області, а знаходитися у Харкові.
Крім того, згідно з указом № 451/2017 в Полтавській області мало бути створено:
Такі зміни в судовій системі мали бути впроваджені відповідно до змін в Конституції України щодо децентралізації влади та до нового адміністративно-територіального устрою України. Згідно з реформою децентралізації, у Полтавській області лишилося чотири райони, тому мала зменшитися й кількість судів — до 10. Відповідно до змін в КУ, реорганізація судів мала проводитися не довше ніж до 31 грудня 2017 року.
Але реформа не була доведена до кінця. Наразі ціла низка нюансів гальмує реформу децентралізації судів, яка в свою чергу не дозволяє декомунізувати суди. Адже декомунізація — це зміна не лише вивіски на будівлі, це ціла низка документів, печаток тощо, що коштує чималих грошей платників податків.
Зазначимо, що відповідно до Закону «Про судоустрій та статус суддів», з 2018-го року рішення щодо утворення чи ліквідації судів приймає Верховна Рада. Відповідний проект Президент має вносити для нардепів після консультацій з Вищою радою правосуддя.
Суддя Октябрського райсуду Лариса Гольник пояснила «Полтавщині», що Законом «Про судоустрій та статус суддів» передбачалося створення місцевих судів. На даний час у Полтавській області продовжують існувати районні та міськрайонні суди замість окружних судів загальної юрисдикції.
— Також цей закон передбачав, що протягом двох років Президент може змінювати мережу судів. І лише після цього передбачалося, що мережа судів може бути встановлена тільки законом, — пояснила Лариса Гольник.
Наприкінці 2017-го року Президент України підписав низку указів, зокрема й про ліквідацію існуючих мереж місцевих судів і створення окружних судів. Впродовж 2018-го року ці укази почали поступово впроваджуватися, а от щодо місцевих судів загальної юрисдикції зміни постійно відкладалися.
Щодо Полтави, то мав бути створений Полтавський окружний суд, до складу якого увійшли б Ленінський, Октябрський та Київський районні суди. Таким чином можна було б уникнути процедури декомунізації назв цих судів — вони б просто перетворилися на один окружний суд. Але цього досі не сталося.
Як пояснила Лариса Гольник, самі суди не можуть перейменовувати себе — це можна зробити лише відповідним законом України.
Але після виборів 2019-го року, коли обрали нового Президента Володимира Зеленського, почали впроваджувати нові підходи до судової реформи та декомунізації місцевих судів.
Наразі ж, без судової реформи, у судів першої інстанції виникають диспропорції у навантаженнях. Шляхом об’єднання судів це навантаження можна було б врегулювати. Зокрема, через таку диспропорцію у деяких судах розгляд справи може тривати роками через велике навантаження на суддів, а деякі навпаки — мають можливість розписувати на кілька сторінок навіть маленькі рішення.
Також таке об’єднання допомогло би привести суди у відповідність до змін, які відбулися в адміністративно-територіальному устрої. Наразі ж судова влада фактично знаходиться на рівні 2014-го року — принаймні, місцеві суди Полтави.
— Зараз зміни в судовій системі залежать від депутатів Верховної ради України, зокрема й перейменування судів (декомунізації). Але наразі Уряд бачить кілька шляхів впровадження змін судової системи. Дехто вважає, що в першу чергу потрібно створювати електронний суд та можливості для його запровадження. Тобто, людина, перебуваючи у будь-якій точці України, змогла б зв’язатися із будь-яким судом. А тому на мережу судів вже менше звертають увагу, — пояснює суддя Гольник.
За словами Лариси Гольник, наразі ситуацію ускладнює й те, що в Україні триває війна. Справи, що розглядалися в судах, які наразі знаходяться на окупованих територіях або в зоні бойових дій, передали до судів у регіони, де бойових дій немає. Зокрема суди Полтави та Полтавської області зараз розглядають справи судів Харківської та Сумської областей.
Зараз органом прийняття рішень є Офіс Президента, де є уповноважені щодо питання реформування судів. Але питання реформи судів не розглядається. Можливо, ситуація зміниться, якщо громадяни почнуть звертатися з цього питання до законодавців у своєму місті. Тож перейменування судів може відбутися із прийняттям відповідного закону або через зміну мережі судів.
Фактично остання судова реформа, яка включала у себе проведення конкурсу до Верховного суду, створення Вищого антикорупційного суду, створення Вищої ради правосуддя замість Вищої ради юстиції, створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також кваліфікаційне оцінювання всіх суддів, була реалізована лише частково.
Так, наприклад, оцінювання суддів місцевих суддів так і не було завершене, ВККСУ через відсутність кворуму зупинило роботу три роки тому, а ВРП — у лютому 2022-го. Наразі тривають спроби відновлення роботи цих органів. Зокрема, у січні Рада суддів на своєму з’їзді спробує делегувати своїх представників до ВРП. Втім, на думку експертів, є ризик, що судді саботуватимуть цей процес.
У Полтаві автомобіль BMW врізався в дерево
13:45 25.03
На полтавців знову очікує сніг
18:30 26.03