ЗАСНОВАНО 21 ГРУДНЯ 2015 РОКУ

Курс валют
Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

19:23 14.12


На Полтавщині роздержавили лише кожну десяту газету

Нагадаємо, що 2018-й - останній із трьох років, відведених на реформу державних та комунальних друкованих ЗМІ, згідно з якою такі видання повинні відійти від бюджетного фінансування та зайняти своє місце на ринку.

Втім, темпи реформи залишають бажати кращого. За підрахунками "Центру демократії та верховенства права", станом на кінець 2017 року реформувалися лише 123 видання по всій Україні, а це лише 17% від усіх 719 комунальних та державних газет. При цьому, комунальна преса роздержавлюється швидше, ніж державна: тут вже реформовано 18% видань, в той час, як серед державних – лише 9%.

Десять відсотків комунальних видань Полтавської області вже реформувалися. Загалом у області роздержавленими є тільки три із тридцяти видань, що підпадають під реформу.
 
Найкращі успіхи у цьому процесі показали Вінницька, Рівненська, Сумська, Тернопільська та Хмельницька області, у яких роздержавились вже понад 30% видань. Абсолютними аутсайдерами процесу є місто Київ та Закарпатська область, де жодне видання за перші два роки реформи не завершило реформування. І менше 10% друкованих ЗМІ комунальної власності реформувалися у Київській, Івано-Франківській, Львівській та Чернігівській областях.
 
Реформа преси, розпочата у 2016 році, передбачає вихід державних та муніципальних органів  із складу засновників ЗМІ та редакцій, а як наслідок - припинення фінансування цих видань із державного та місцевих бюджетів. Це означає, що сотні газет повинні переформатувати свою роботу, відповідно до умов ринку, навчитися продавати свої видання та заробляти на їхнє утримання. Закон передбачає можливість надання реформованим ЗМІ допомоги за кошти державного бюджету для того, щоб вони безперешкодно могли перелаштуватися на нові умови та залишитися на ринку друкованих медіа. Водночас слабкі, нездатні до змін та ринкової конкуренції газети, змушені будуть припинити свою діяльність.
 
Труднощі реформи мають кілька причин, однією із яких є небажання та неготовність державних органів на місцях відмовлятися від безкоштовного інформаційного майданчика, а також неготовність самих медіа змінювати підходи до своєї роботи. Ускладнили процес серед іншого і проблемні аспекти закону, які виявилися вже у ході реформи. Виправити їх має законопроект №6560, який покликаний вирішити проблеми, пов’язані із бездіяльністю засновників, виведенням з балансу майна, яке за законом має перейти безоплатно у власність реформованого ЗМІ та низки інших. Зокрема, проблемою залишається так зване "фіктивне реформування", у результаті якого після перереєстрації видання все одно продовжуватиме контролюватися державним органом через засноване ним державне підприємство.
 
31 грудня 2018 року — останній день реформування для державних та комунальних друкованих ЗМІ. Якщо за найближчий рік вони не роздержавляться, Міністерство юстиції просто скасує їхні свідоцтва про державну реєстрацію і вони просто не матимуть більше права випускати газети.

 

реформування, ЗМІ, медіа, газети, влада, роздержавлення

За темою:

Топ-5 за тиждень :
Виділіть помилку і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про помилку.